Outook Express de gelen mesaj

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
futbolcu
Üye

Outook Express de gelen mesaj

Mesaj gönderen futbolcu »

Merhabalar,
Yeni gelen iletiyi uyarı mesajı olarak nasıl verebilirim?
Bilgi çoğaldıkça krallar ölür
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

İstediğiniz şey şu öncelikli mail durumu falansa Priorty ile yapılıyor sanırım.

Kod: Tümünü seç

IdMessage1.Priorty := 'mpHigh';
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

ilk önce mesajınızın yeterince açık olmadığını belirtmek isterim.

outlok exprese gelen yeni mail durumunda kullanıcıyı uyarıp bu mesajı göstermek istiyorsanız outlok expres dosyalarını (*.dbx) okuyabilmeniz gerekir. örnekleri internette vardı. bi ara rastlamıştım. varolan klasörleri ve klasördeki mesajları gösterip okumanıza izin veriyordu.

bu şekilde yapılabilir..
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
futbolcu
Üye

Sayın Naile ve sayın sadettinpolat,
Dediklerinizi henüz deneyemedim. Ama önce teşekkürlerimi sunmak istedim. Keza Genel ADSL probleminden dolayı ancak şimdi online olabildim.
sadettinpolat hocam,
Haklısınız sorunumu tam olarak anlatamamışım. Esasında yapmak istediğim şu; messeneger vb programlarında olur ya, "filanca kullanıcıdan yeni bir ileti aldınız" o türden bir şey. Benim yapmak istediğim daha basit bi şey. Sadece outlook için geçerli olacak. Kullanıcı programla meşgulken arka planda gelen yeni iletiyi MessageBox ile bildirecek.
Delhici
Üye

Mesaj gönderen Delhici »

Merhaba arkadaşım.

Outlook express , mail geldiğinde tray bölümünde en sola bir uyarı iconu gönderir.. Bu uyarı iconun bulunduğu konumu programa aldırırsan istediğin gibi işlem yaptırabilirsin.. Örnek olarak küçük bir program yazılabilir mi dersen aşağıya küçük bir örnek vereyim..

timer in on timer olayına aşağıdaki kodu yaz..

var
H: HWND;
R: TRect;
Pos: Longint;
begin
H := FindWindow('Shell_TrayWnd', nil);
H := FindWindowEx(H, 0, 'TrayNotifyWnd', nil);
R.Left := 0;
R.Top := 0;
Pos := MapWindowPoints(H, 0, R, 1);
edit1.text:=IntToStr(HiWord(Pos));

editin onchange olayına da aşağıdaki kodu yazarsan herşey tamamdır.
Showmessage('Yeni İleti geldi');

Bir dene olmazsa beraber yaparız..

İyi çalışmalar...
http://www.bargem.info
Yaşıyorum..... İnadına değil yaptıklarım. Herşey istediğim için oluyor. İstediğim için türkü dinliyorum. İstediğim için çalışıyorum. İstediğim için yaşıyorum ve istediğim için seni seviyorum...
Kullanıcı avatarı
futbolcu
Üye

merhaba delhici arkadaş,
Öncelikle size canı gönülden teşekkür ederim.
verdiğiniz kodlar üzerinde hiç bir değişiklik yapmadan uyguladım ama sonuç olumsuz. Sanırım kodda küçük bir problem var. Çünkü kodları çalıştırdığımda edit içerisine 834 yazıyor. Bu 834 nereden geliyor anlamadım.
Edit içerisine veri girdiğim zaman da "yeni ileti geldi" mesajını veriyor.

selamlar
Delhici
Üye

Mesaj gönderen Delhici »

Diğer tarafları senin halledebileceğini düşünmüştüm.

O rakam Outlook express teki yeni ileti iconunun tray bölümündeki x koordinatıdır.. Bu koordinat sistemde bulunan tray iconların sayısına göre değişecektir.. Senin yapman gereken programına şöyle birşeyler eklemendir..

Örneğin;

Önce programa normal tray bölümündeki en sondaki iconun x koordinatını aldır ve bunu sabitle.. Daha sonra başka bir edit kutusuna da ileti uyarısı geldiği zamanki koordinatı aldır. Sonra iki edit kutusu birbirine eşit olduğu zamanki durum için programın çalışmasına izin verme.( if then şart bloğunu kullanarak). İkinci Edit içerisine değeri sen girmeyeceksin. Program bu değerleri belirleyecek.. SOnra göreceksin ki program güzel bir şekilde işleyecektir..

Kolay gelsin.. Ben şu yaptım.. Ve düzgün çalışıyor..:)

İyi çalışmalar arkadaşım...
http://www.bargem.info
Yaşıyorum..... İnadına değil yaptıklarım. Herşey istediğim için oluyor. İstediğim için türkü dinliyorum. İstediğim için çalışıyorum. İstediğim için yaşıyorum ve istediğim için seni seviyorum...
Kullanıcı avatarı
futbolcu
Üye

Delhici üstadım teşekkür ederim. Aslında jeton düşme meselesi :) daha önce olmuştu ama.. Kusura bakma mesajı :? yazdık bi kere. Sonra da unuttum gitti. Zahmet oldu sana.
Tekrar çok teşekkür ederim.