Türkiye avrupa birliğine girmeli mi?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.

Türkiye avrupa birliğine girmeli mi?

Anket 27 Ara 2004 11:17 tarihinde bitecek

Ne olursa olsun girmeli
3
6%
Diğer ülkelerle eşit şartlar verilirse girmeli
37
70%
Biraz taviz verilerek girilebilir
1
2%
Girmesin
12
23%
Fikrim yok
0
Oy yok

Toplam oy: 53

onaydin

Mesaj gönderen onaydin »

İsviçre'nin AB'ye girmesi zor, hukuki statü olarak tarafsız ülke durumunda bu şekilde bir diğer ülkede Türkmenistan mış. Bunlar herhangi bir savaşa dahil olmuyorlar, bu ülkelerde başka ülkeler asker barındıramaz savaş sırasında asker geçiremez vs. Tabi bu üye olmamasına engel değil mesela Avusturya bu şekildeyken üye oldu ama İsviçre galiba ekonomik yaptırımlarla uğraşmak istemiyor. Benzer şekilde bir iskandinav ülkesi de balıkçılık politikalarıyla uğraşmamak için üye olmuyordu.

AB kurulduğunda ekonomik hedefler ön plandaydı, ekonomik ve parasal birliği gerçekleştirmek için bölgeleri arasındaki dengesizlikleri azaltmaya çalışıyor. Bunu gerçekleştirmek için kullandığı araçlar; Yapısal Fonlar, Kaynaşma Fonu ve Avrupa yatırım bankası. Yardım fonlarının %70 civarındaki ki kısmı tarıma gidiyor (Fransa tarım yardımlarının yüksek olmasında bir etken, zaten globalizasyon karşıtı gösterileri düzenleyenlerin bir kısmı Fransız çiftçiler ve çocukları, adamlara aşırı teşvik veriyorlar, ama bu dünya ticaretini düzenleyen kuruluş adı her ne idiyse bu yardımları azaltın, dışardan gelen ürünlere uyguladıkları bir vergi politikaları var bunuda sabit hale sokun dedi bunların kuyruğuna basıldı). Ama netice itibariyle bu yardımlardan yararlanmak aday ülke statüsündeyken dahi mümkün ama bunun bir usulü var, hocanın tabiriyle "hamamda şarkı söylemeye benzemiyor".

Tabi burda şunuda sorabiliriz kanallarda o kadar "verelim kıbrıs'ı herkes tanıyor biz niye tanımıyoruz" diyen adamlar (bunlardan bazısı iktisat hocası) olayın hukuki yönüyle ilgileneceğine işin ekonomik tarafında yoğunlaşıp ya şu kontenjanımızı nasıl doldururuz, bu millet nasıl bu yardımlardan yararlanır diye oturup bi program yapmıyor.

İktisat hocasına göre Türkiye'de bazı kısıtlamalar var ve Türkiye bu konuları konuşamıyor artık orda bir Kıbrıs Cumhuriyeti olduğunu tanımamız, olaya siyasi yaklaşmak yerine teknik yaklaşmamız gerekiyormuş vs.

Onunda tekniği şöyle Kıbrıs kurulurken üç andlaşma çerçevesinde kuruluyor Londra, Zürih, Lefkoşa (İng, Türk,Yun). Andlaşmanın iki önemli maddesi var
. Kıbrıs Devleti olarak üç garantör devletin üye olmadığı bir ittifaka giremez
. Kıbrıs Devleti anayasasını değiştiremez. 3 garantör devlet statüde değişiklik yapılmaya kalkışıldığında birlikte veya tek başına müdahale hakkına sahip diyor.

Şimdi rumlar anayasal düzeni bozmaya depreştiğinde biz 74 te müdahele ettik. Artık orda bir Kıbrıs devleti olduğunu kabul etmiyoruz ve tanımıyoruz. Ama AB hala ordaki rumları Kıbrıs devleti olarak görüyor, eğer görüyorsa andlaşmadaki madde gereği üye yapmaması gerekirdi yani hukuk ihlali olmuş. Türkiye buna ses çıkarmadı ama adamlar şimdi de işi gücü bıraktı illa bizi tanıycan diye uğraşıyorlar.

Derli toplu bir yazı olmadığının farkındayım bu birazda bazı konuların kafamda netleşmemesinden veya eski bilgiler olmasından.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Görüşmeler çetin geçiyor,

Allah Temsilcilerimize Kolaylık versin onların Yar ve Yardımcısı olsun inşallah..

Sevgiler
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Yaw ankete bir göz attım da ne çok AB girmek isteyen arkadaş var içimizde bu dikkatimi çekti doğrusu.

Diğer ülkelerle eşit şart verirlerse girmeli diyen arkadaşlara soruyorum bu soruyu, "Siz buna inanıyor musunuz?" ve "serbest dolaşım gibi hakların bizlere ne zaman ve ne şekilde tanınabileceği, veya serbest dolaşım gibi konularda bizlere belli bir sene sınır koymayacaklarına inanıyor musunuz?"

Gerçekten merak ettim,

Kolay gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Kullanıcı avatarı
kefukar
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kefukar »

Kuri_TL ye aynen katılıyorum.. +1
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

Kod: Tümünü seç

Biraz taviz verilerek girilebilir  		 2%  	[ 1 ]
arkadaşlar bu tek benim :) sayın jedi @kuri nin dediği tam üyelik işi zor. yani olmuyacak bi hayal. dendiği gibi ab nin geleceği şu anda meçhul. abd acaip sıkıştıracak ileriki zamanda abyi. kendisine rakip istemiyor tabi.

öyle ab ye girelimde ne olursa olsun diyen laylaylom tiplerden değilim, ama ab nin getireceği fırsatlarıda göz ardı edemiyorum. kimi tavizlerin verilebileceği kanısındayım.ya işin çok derin yönleri var.uzatmayayım en iyisi :)
.-.-.-.-.-.-.-. ^_^
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Kuri_TLJ yazdı: AB şu anda Türkiyeyi otlatmadan sağılacak İNEK gözlüğüyle bakarken ben de onlara ÇUFFF ÇUFFF diye efekt yapıyorum.
Bu gözle bize baktıkları sürece -ki ben de kesinlikle buna inanıyorum- girmemeliyiz. Farklı bir prosedürü kesinkes kabul etmemeliyiz! Zaten verecek tavizimiz kalmamıştır. Yanı başımızda Rusya gibi, Çin gibi alternatiflerimiz varken yumruğu masaya vurmalıyız. Tabi bu biraz cesaret işi.. Tek başına olacak birşey değil. Milletçe bu kararlılığı göstermeliyiz. Çünkü milletin kafasını o kadar karıştırmışlar ki herkesten tek bir ses çıkmaz olmuş. Onlar da bunu zaten bilinçi olarak yapmaktadırlar.
Sadece milletimiz için hayırlısı ne ise o olsun demeyip olacağına bırakmakla iş bitmiyorum. Hayırlı olacağına ortak kanaat getirilen işler için gerekli çabayı sarf etmek gerekiyor..
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

müzakereler 3 Ekim 2005 te başlayacak. Türkiye o tarihe kadar Ankara Antlaşmasını yeni üyeleri dahil edecek şekilde (Kıbrıs'ın tanınması) yeniden imza edecek. 2014 ten önce tam üyelik yok. Müzakereler ancak Türkiye nin talebi ile kesilebilecek. Kalıcı sınırlamalar yerine gerekirse sınırlamalar deyimi kullanıldı.

hayırlı olsun. hayra tebdil olsun.
Kullanıcı avatarı
Query
Üye

Mesaj gönderen Query »

Nasıl sizce alınan sonuç başarı mı yok sa başarısızlık mı?

3 Ekim 2005 tarihine kadar tam olmasa(tanımada ara formülden bahsediliyor) bile Güney Kıbrısı tanımak zorunda olmak sizce nasıl.
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Başbakanımızın dediği gibi BAŞARDIK ! %100 olmasada;

bencede başardık. bir ara avrupa birliği ile ipler koptu tabi insan ister istemez ümitsizliğe düşüyor.. hatta halen daha düşünüyorumda dünkü yaşanan olayları bügüne kadar hiçbir AB üyesinin başından böyle bir macera geçmişmidir? diye..
velhasıl.
hayırlısı olsun..
;)
Kullanıcı avatarı
kefukar
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kefukar »

S.A.
selm@n yazdı:Başbakanımızın dediği gibi BAŞARDIK ! %100 olmasada;
* Kim neyi başardı....? Türkiye mi AB mi bişeyleri başardı... Yani AB mi taviz verdi yoksa Türkiye mi?
* Hemen inandık, sevindik, takla attık... Ya durun daha bişey olduğu yok... Fransa ve Avustuya refarandum a gidecek. Herhangi birinin halkı %51 hayır dedimi giremiyeceksiniz... Bi de KIBRIS var tabi..
* Kardeşim her görünene, söylenene inanmayın, kokusu sonra çıkacak... Bizi asimile etmeden ya da kısıtlamadan kimse AB ye almazzzzz....
* Hadi aldılar ne yani bi anda çağmı atlayacak türkiye... Kişibaşına milli gelir 2 katına mı çıkacak, Asgari ücret yoksulluk sınırı olan 1 milyara mı çıkacak... Daha asgari ücret açlık sınırının (500 milyon) bile altında...
Bizim halk olarak gündemimiz bu... Boşverin elin AB sini... Ha olursa iyi olur o ayrı mesele ama bunlar hep gündem yanıltması... Şu anda Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor, 2005 yılı bütçe hesapları yapılıyor, falan filan yani Türkiye için daha önemli meseleler 2. plana atılıyor... Gündemi değiştiriyorlar....
* Bizim millet ve devlet pireyi deve değil deve oğlu deve yapmasını çok iyi bilir. AB de deve oğlu deve yapılıyor... Kanmayın bu laflara... Biz kendi işimize bakalım.....
* Ne olur bizi alın AB ye demek yerine , TÜRKİYE ye yakışan öyle ilerlemeler ve atılımlar yapmalıydı ki AB gelip yalvarcaktı "ne olur girin şu AB ye de güçümüz artsın " diye.... Ama nerde............
Neyse Allah'a emanet...
S.A.
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Ve Aleykum Selam;
durum yazdıklarınız kadar kötü değil,türk heyeti,direnci ile AB'yi bir noktaya getirdi.tabiki kıbrıs hariç,problemli konularda türkiyenin talepleri aşağı yukarı karşılayan bir çerçeveye gelindi.

özellikle 41 yıldır bize AB, Genel kriterler ifadesi yerine "Kopenhag Kriterleri" şeklinde anlaşılması kabul edildi.
;)
Kullanıcı avatarı
kefukar
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kefukar »

Kardeş gündemi takip ettim. Hepsinden haberim var... Ama ben her duyduğuma hemen inanmamayı öğrendim. Bunlar belki benim zannettiğim kadar kötü olmayabilir ama senin kastettiğin kadar da iyi ve masum değil... Gene de İnşallan sen haklı çıkarsın... (Geleceğimiz için)
Hani bi laf vardır ya "Karpuz da yeşildir ama kesince içi kırmızı çıkar" Benim demek istediğim görünüşe aldanmamak... AB içindeki ülkelerin en az yarısı İSLAM VE TÜRK düşmanı.... Daha 1900 lü yıllarda paylaşmadılar mı ülkemizi? Bunlar şimdi dost mu bize..?
Tabi bir de Rusya faktörü var.. Putin' in Türkiye ye gelmesi de etkili oldu tabi AB için... Son Söz:
" Ayıdan post olsa bile bunların hiç birinden dost olmaz."
Allah' Emanet....
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Bariz olarak bağıran kesimler hariç aslında kimse kimseye düşman gözüyle bakmıyor, sadece ulusal çıkarları göz önünde bulundurarak hareket ediyorlar. Bugün çıkarın ingiltere ile ortaklık yapmaksa bugün ortak olursun, bir başka zaman karşı cephede çatışırsın bu ulusların veya devletlerin çıkarlarının o anki durumları veya gelecekleri ile ilgili kararlardır.

Benim şu andaki endişem, 3 Ekim 2005 gibi bir tarih olmasının yanında bazı halkların Referandum yolu ile Türkiye'yi kabul veya ret diyecek olmaları düşündürücü.

AB'ye girmemiz konusunda Kıbrıs rum kesimini tanınması şartı, sözlü de olsa düşündürücü. Çünkü biz tüm şartları yerine getirdik diyelim, Kıbrıs rum kesimini de tanıdık diyelim, 3 Ekim 2005'de fransız halkı hayır derse ne olacak?

Türkiye'nin elinden bir kart daha çekmiş olacaklar ve bizim için büyük hüsran olacak. İnşallah (ki ben bundan eminim) Devlet büyüklerimiz bu konuda dikkatli ve kararlı adımlar atacaklardır, yani referandumdan haıyır çıkması gibi bir takım ayak oyunlarını yemeyeceğiz.

Neyse 17 Aralık zirvesi büyütüldüğü kadar büyük bir zirve değildi, asıl şimdi basın bu işi takip etmeli, çünkü dertler ve sıkıntılar şimdi başlıyor, sıkıntılı günlere hazır olmak lazım.

Sevgiler,
Kuri Yalnız Jedi
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

sayın başbakan dünkü açıklamasında, sanırım üç defa Kıbrıs'ı tanımadığımızı söyledi. sizce ne kadar inandırıcı. adamlarla masaya oturup pazarlık ediyorsunuz. antlaşma imzalamayı kabul ediyorsunuz. sonra ben seni tanımadım. bu sadece iç politika hamlesidir. esasında biz ab aday ülkesi olarak ab ile görüşmeleri yürütürken Güney Kıbrıs ab üyesi olduğunda biz Güney Kıbrıs'ı tanımış olduk zaten. burada Türk hukumeti bence kötü bi seçim yaptı. tanımamak değil de Güney Kıbrıs'ı tanımak üzeerine bir siyaset geliştirebilse idi çok daha iyi olurdu düşüncesindeyim. bir konuda ki yanlış anlamayı düzeltmek gerek, 3 ekim de müzakerelerin başlaması için herhangi bir halkoylamasına ihtiyaç yok. halk oylaması (fransa ve avusturya) için müzakereler başarılı olup ta tam üyelik gündeme geldiğinde sözkonusu olacak.

diyoruz ki, biz çok güçlü olacaktık ta onlar bizi çağıracaktı. Türkiye Cumhuriyet i 81 aşında geldiğimiz noktaya bakın. hkim güçlerimiz(bu parantez içinde sayabilieceğimiz bir çok güç var (iç vedış)) sorunlarından arınmış ve gelişmiş bir Türkiye istemiyorlar. ab bunun için yani bu hakim güçlerin tasfiyesi için iyi bir fırsat olabilir diye düşünüyorum. ve herşeye rağmen hükümetimizi kutluyorum. gerçekten iki boyunca oldukça başarılı bir performans sergilediler.

olaylara bakarken, perspektifimizi ne kadar değişken ve geniş tutabilirsek daha doğru değerlendirmeler yapabiliriz. şunu unutmayalım hepimiz Türkiye yi seviyoruz. ve Türkiye nin bekası ve rafahı için düşüncelerimizi açıklıyoruz.

selamatle.
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

mikrocu yazdı:hkim güçlerimiz(bu parantez içinde sayabilieceğimiz bir çok güç var (iç vedış)) sorunlarından arınmış ve gelişmiş bir Türkiye istemiyorlar. ab bunun için yani bu hakim güçlerin tasfiyesi için iyi bir fırsat olabilir diye düşünüyorum.
bu konuda cok haklısın mikrocu
ben de ab nin bize getirecegi en buyuk faydanın Turkiyenin iç belalarını temizlemek olacagını dusunuyorum, en azından bu gucler dengesi tam dagılmasada epey zayıflayacaga benziyor...
Biz biz olmanın şuuruna belki AB karşısında bazı degerlerimizden odun vererek, ezilerek varacagız...
Diyoruz ki şurada osmanlı eseri vardı yıktılar, şuraya atalarımız şunu yaptılar yok ettiler (başka ülkeler içn)
Biz ne yapıyoruz sanki çok mu değer veriyoruz kendi değerlerimize...
Başlığı biraz amacından saptırmış oldum, her neyse yazdıkça başka meseleler açılacak, açıldıkca bakış açıları değişecek falan filan....
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME