Memik Yanık'tan açıklama

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
memiky
Üye
İletişim:

Ekran görüntüleri - Bu siteden çok yazar çıkacak..

Mesaj gönderen memiky »

Arkadaşlar merhaba;

Programcılık kitaplarında resim kullanma konusunda(sonradan incelediğimde) bazen fazla işlevi olmayan resimlerin olduğunun farkına varıyorum. Bazen de 20 sayfalık bölümde, olsa da olur olmasa da denilebicek resimleri çıkardığında bölümün sayfa sayısı 19'a iniyor. 20. sayfa boş kalacağına resimleri çıkarmaktan vazgeçtiğim olur.

Asıl anlatmak istediğim şu: Programlama dilleri bu kadar gelişmişken kitapların sayfa sayılarını azaltmak veya aynı kitaba daha çok konuyu sığdırmak için çaba harcıyorum. Bazen vereceğin örnekte "formu aşağıdaki gibi düzenledim" diyorum. Bu sayede okurum zihinsel enerjisini boşa harcamamış oluyorum. Ancak ekmeğini program yazarak kazanan veya belli bir düzeye gelmiş olan arkadaşlar fazla ekran görüntüsü olsun istemezler. Ancak resme bakmak çoğunlukla 1 saniye bile sürmez. Belki birgün kitabımın bir bölümünü normal ve az resimli halini sizlere gönderir canlı örnek üzerinde fikir alış verişi yaparız. Herkese saygılar.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

bence resim olayını iyi ayarlamak lazım. Gereksiz yere resim olması hoş değil ancak bazen 2-3 paragrafta anlatılıp tam anlaşılamayacak birşey, bir resim ile çok daha güzel anlatılabilir.

Kolay gelsin.
abdulkadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen abdulkadir »

S.A.

inanıyorum ki Memik Bey herkesi memnun edemedigi İçin üzülüyordur.
ve
inanıyorum ki herkesi memnun edebilecek kimse yoktur.

:arrow: Ne kadar anlatırsan anlat Öğretebilcegin karşındakinin
anlayabileceginden fazlası degildir.

:arrow: dünle bugün arasında kavga edersek yarınıda kaybederiz.

:arrow: başarısızlıktan ders almayı bilenler başarıya her başarısızlıkta biraz daha yaklaşmış olur.

:arrow: başarıya çicekli yoldan gidilmez başarıya giden yolda ter vardır, sıkıntı vardır, yorgunluk vardır,yüksek bir irade gücü vardır.

:arrow: dün yaptıgınız şey size hala çok iyi görünüyorsa bugün yeterli degilsiniz demektir.

başarılar dilerim.
sevgiler.
Misafir

son söz.

Mesaj gönderen Misafir »

bunu yazıp yazmamayı çok düşündüm. ama yazmasam kendimi kötü hissedecektim. memik bey bir özel mesajında bana "foruma katılma gibi bir durumum söz konusu değil." demişti sanırım haklı. çünkü memik bey göderdiği toplam 11 mesajın tamamı sadece kitapları ile ilgili konu başlığı altında. yani forumla değil kendi kitapları ile ilgileniyor. bunu yanlış bulduğumu da söyleyemem. ama freeman35 açıkça şöyle demişti "bu forumdan 1 kelime öğreniyorsan 3 soruya cevap vermeyi gönül sorumluluğu olarak kabul ediyoruz." bu 4 günlük sürede memik bey'in cevap verebileceği bir soru sorulmamış olabilir mı? memik bey kişisel cevap hakkını kullanıyor diye düşünebiliriz, ama ben hala son yazdığım fikirdeyim. ama kelimeyi yumuşatıp "tanıtım" diyeceğim.

son olarak freeman35'e, evet mikro'yu çok seviyorum. ama burada mikro'nun reklamını yapmak ne sağlarki ! herkes yazılımcı zaten. :D ama burası tam da delphi kitabı tanıtımı yapılabilecek bir forum. tam da yeri :wink:
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

arkadaşlar reklam konusuna bakışımızı daha önce değişik defalar yazmıştık.

1. Biz burada reklam yapılmasına karşı değiliz. Üslubunca yapıldığı sürece ve bir defaya mahsus olarak site/kitap vs. istediğiniz reklamı ilgili forumda yapabilirsiniz.

2. Memik bey kendisi böyle bir başlık açmadı. Başlığı ben açtım, ortada bir reklam varsa ben yapıyorum. Ayrıca üyeliğini de biz teklif ettik, sağolsun o da kırmadı bizi ve cevap yazdı. Ben faydalı bir başlık olduğu kanaatindeyim.

Kolay gelsin.
memiky
Üye
İletişim:

Sorulara cevap vermek..

Mesaj gönderen memiky »

Herkese merhaba.. Mikrocu arkadaşa teşekkürler..Çünkü yazmak istediğim ama yazamadığım bir konuda önümü açtı. Hemen belirteyim ki mikrocu arkadaştan mesajı almadan birkaç dakika önce foruma bir soru yönelltim. Forumda sorulan sorulara cevap vermek elbette forumdan yararlanan herkesin vicdani bir borcudur veya borcu olmalıdır. Buradan yararlanan herkesin bilgisi görgüsü çerçevesinde yardımcı olması gerekir.

Forumda sorulan sorularla son 10 gün içinde fazla ilgilenemedim. Çünkü çok sayıda mesaj yazdım. Diğer yandan forumda sorulan bir soruya verilecek cevabım varsa hemen cevap vermek istemem. Çünkü bu benim karakterim. Hemen ortaya çıkmayı, her konuda öne çıkmayı günlük hayatımda da pek tecih etmem.

Bir diğer konu ise şudur : Üzerimde yazar sorumluluğu olduğu için sorulan soru konusunda net bilgiye sahip değilsem hemen konuşmak istemem, araştırma yapmak isterim. Ayrıca arkadaşlara zihinsel enerji konusunda sürekli sıfır noktasında olduğumu ifade etmek isterim.. Herkese saygılar..
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Re: Sorulara cevap vermek..

Mesaj gönderen mege »

şimdiye kadar bu konu da birşey yazmadım, çünkü yazmak istemedim.
arkadaşların bir kısmana katılıyor bir kısmına ise katılmıyorum.
eğer kitabınızı bakmadan aldılarsa onların problemidir. insan karpuz almadan önce bile bi tokat atıp bakar dolumu boşmu diye, :D 30 milyona kitap alıyorsanız biraz araştırmanız lazım tabi.

ama türkçe kitapların (türklerin yazdığı)hepsinde bu problem var. yani içindekilere ve kapağa yığınla şey yazıp, içinde konu hakkında hiçbir bilgi içermiyor.
tabi bu tarz kitaplar yüzünden artık türkçe programlama kitapları ingilizce çeviriden yapılıyor. (buda anlamsız cümle yığınlarına neden oluyor genelde ama en azından yazdıklarını içeriyor).
inşallah memik beyde bu uyarılara dikkate alarak bundan sonra daha dikkatli olur ve şimdiye kadar kazandığı kötü imajını siler.

memiky yazdı:Forumda sorulan sorularla son 10 gün içinde fazla ilgilenemedim. Çünkü çok sayıda mesaj yazdım. Diğer yandan forumda sorulan bir soruya verilecek cevabım varsa hemen cevap vermek istemem. Çünkü bu benim karakterim. Hemen ortaya çıkmayı, her konuda öne çıkmayı günlük hayatımda da pek tecih etmem.

forumda bi kural var. soru sorulduktan sonra 5 dakka içinde çözüm gelmeli. :) bu kurala katkıda bulunmanız lazım. bazen tam cevap veremeseniz bile eğer yapılış yolunu biliyorsanız bunu bile aktarmanız, ".. unu bi araştır." "..şu yöntemler kullanılır" gibi soruyu soranı araştırmaya itecek cevaplarda bence olabilir ki -bence hazır kod vermekten daha makbuldür-.
.-.-.-.-.-.-.-. ^_^
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

@Mege dostum'a katılıyorum Forumumuz hızlı cevap yazmasıyla ünlüdür. ;)

Kolay Gelsin...

Gazete manşetleri
* DİKKAT :Lütfen forum kurallarını okuyalım ve uyalım...!
* Warez,crack vs. paylaşımı kesinlikle yasaktır.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Memik bey, biz burda konunun piri biziz ben bilirim dediğim doğrudur al kodu yaz o kadar gibi bir zihniyette değiliz. Verilen cevaplar sadece cevap değil çoğunluğu öneridir. Basit örnekle bir döngü gerektiren konu olsun bu enaz 4 şekilde çözülebilir ve hepside doğrudur. for... next, while vs gibi. biz burda sadece öneride bulunuyoruz.
Kendi adımada söyliyeyim ben kolay kolay kod yazmam anlatım kişinin kendisinin yazmasını tercih ederim. Balık tutmayı öğretmeyi tercih ederim. bu bazı kişilerde bilgisi fazla ama söylemeye eriniyor yada çekiniyor gibi düşünceye kapılsa bile ben üslübumu değiştirmeyi düşünmüyorum. Yeri gelmişkende söyliyeyim benim tecrübem doğrudur fazladır 86-87 de başladım program yazmaya, Üstelikte İzmir Atatürk lisesi 2.sınıftanda terkim. Yani üniversite bitirmedim. Bu hiç bir şey bilmediğim yada çok şey bildiğim anlamına gelmez. Forumdaki her yazılanı okumaya çalışıyorum. Bunun 2 amacı var İlki belki bildiğim bir şeydirde anlatır öğretirim 2. ise belki bir kelime öğrenirim.
Bildiğiniz konularda öneride bulunmaktan cevap yazmaktan çekinmeyin. Hatta bazı konularda ufak makalelerde yazabilirsiniz bunlarıda forumun makaleler kısmında yayınlıyabilirsiniz. çok kişiye faydalıda olucaktır.

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
memiky
Üye
İletişim:

Yazar yanılmaz mı?

Mesaj gönderen memiky »

Benimkisi biraz da sütten ağzı yanan.. durumu. Örneğin bir forumda bana bir taşlama vardı. Konu ise şuydu: Nasıl ki Delphi'de Table varsa Visual Basic'te Data recordset'i var. VB 6'nın Recordset'ı başlangıçta kayıt sayısını yanlış gösteriyor. Tablonun sonuna gidip geldiğinizde ise sorun çözülüyordu. VB kitabımda bu sorun hakkında yaklaşık şöyle demiştim :"mevcut bilgilerime göre bu sorunun nereden kaynaklandığını bilmiyorum". Bu konuda forumda soru yönelten kişinin birisi sorunun sonunu şöyle bağlamış: "Ayrıca bunu Memik YANIK bile kitabında yapamadığını itiraf ediyor)". Bir başkası ise bu (sitede yazar payesine sahip) soruya yalnızca "memik yanığın itiraf etmesi gerken daha çok şey var....." bilgisini eklemiş.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

Biz forumuzda verilen cevap ların uslubuna uygunluğunu kontrol ederiz ve uslubu uygun olmayan cevapları siler yazarını uyarırız bu bütün üyeler için geçerlidir. Forum kurallarında gerekli açıklamalar yer almaktadır. Okumanızı rica ederim.

Kolay Gelsin...

Gazete manşetleri
* DİKKAT :Lütfen forum kurallarını okuyalım ve uyalım...!
* Warez,crack vs. paylaşımı kesinlikle yasaktır.
aydogan46
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen aydogan46 »

ya memik Bey kusura bakmasın (aynı kurumda çalışmamıza ragmen) yazdıgı kitaplar delphinin help menüsünün Türkçe'ye çevrilmiş versiyonu gibi birşey.Görünürde birçok şey anlatıyor gibi görünüyor ama aslında pek de birşey anlatmıyor.Bir kere Başlangıç seviyesinde anlatıyorum diyor, buna bakılırsa hiç bir örneği tam değil kesik kesik, başlangıç seviyesindeki bir kişi bunları nasıl birleştirsin.Benim fikrim başlangıç için yazılmış en iyi delphi kitabı Zeydin Pala&İhsan Karagülle nin kitabları.
memiky
Üye
İletişim:

Nasıl bir Delphi kitabı isterdiniz?

Mesaj gönderen memiky »

Arkaşlar merhaba, 10 gündür burada tartışıyoruz.. Bu süre içinde çok sayıda arkadaş zahmet edit görüşlerini açıkladı. Bu görüşlerin benim üzerimdeki etkisini merak ediyorsanız size "Çok boyutlu dizi değişkenleri fonksiyona parametre olarak gönderme" konusuyla dün geceden bu yana uğraştığımı söylemek isterim. Çünkü buradaki tartışmalardan sonra gördüm ki, okurların bilgi düzeyleri sandığımdan daha da yükselmiş.

Arkadaşlar kendi kitaplarımın reklamını yapmak, tanıtmak vs. çabam olsa bile bunu burada yapmanın bir getirisi olacağını sanmam. Bu nedenle şu kitap iyidir, şu telif değildir vs. konulara girmedim(zaten girseydim buna izin verilmezdi). Bu nedenle Aydoğan arkadaşımın fikirlerine saygı duyuyorum ama başka kitapları referans göstermesi yerine Delphi ile ilk ilgilendiği zamanlarda nasıl bir Delphi kitabı okumak isterdi onu buraya yazarsa (kendi adıma konuşmam gerekirse) kendisine teşekkür borçlu olurum. Herkese saygılar.
aydogan46
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen aydogan46 »

Merhabalar; İlk seviyelerde nasıl bir kitap görmek isterdim.
1)Özellikle veritabanı kısmında, tüm veritabanlarına baglantılar nasıl yapılır. Bu konu anlatılmalıydı.Sizde takdir edersiniz ki bugun günümüzde en çok kullanılan veritabanları MS Server ve Oracle'dir. Kitapta bunlarla ilgili bir konuyu görmedim.
2) Bir veritabanında kayıt, eklemek,silmek, güncellemek gibi basit ama gerekli tüm işleri yapacak küçük bir uygulama kesinlikle bir kitapta olmalı.
ben veritabanı ile ilgilendiğim için en çok ihtiyaç duyguduğum konular bunlardı.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

aydogan46 yazdı:1)Özellikle veritabanı kısmında, tüm veritabanlarına baglantılar nasıl yapılır. Bu konu anlatılmalıydı.Sizde takdir edersiniz ki bugun günümüzde en çok kullanılan veritabanları MS Server ve Oracle'dir. Kitapta bunlarla ilgili bir konuyu görmedim.
böyle bir kanıya nerden vardınız? ( viewtopic.php?t=3770 ). Bence Oracle ve SQL Server abartılan veritabanları. Oracle bu işin kralı kimse inkar etmiyor ama Türkiye'de Oracle kullanmaya mecbur olan firmaların sayısı toplasan bir elin parmağını geçmez. Ama bakıyorum piyasada adam en ufak işini bile Oracle ile yapıyor. Bence büyük para israfı.

Kolay gelsin.