Rastgele Sayı Üretme

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
sonsuz052
Üye
İletişim:

Rastgele Sayı Üretme

Mesaj gönderen sonsuz052 »

Selam arkadaşlar ya ben bir oyunda rasgele sayı üretmek için random fonksiyonunu kullandım ve randomize fonksiyonunuda kullandım fakat üretilen sayılar hep aynı oluyor ben sayı aralıgını 4 seçtim ondan olabilirmi eger ondansa bana ragele 0 ile 4 arasında 0 dahil sayı üretmek için bir yöntem söyleye bilirmisiniz herkese teşekkürler :lol:
Hiç birşey imkansız degildir
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

now fonksiyonu ile zaman bilgisini alip saniye kısmının 5'e gore modunu alirsaniz. Yani 5'e bolumunden kalani bulursaniz mukemmel degil ama idare edecek kadar rastgele sayi uretmis olursunuz. Ama bu yontemin sakincasi eger programinizda bu rastgele sayi uretim isi saniyenin katlari bir peryodda calisma tesaduflugunu gosterirse tekrar eden degerler uratme ihtimali olabilir...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

RandomRange fonksiyonunu kullanabilirsin. Verdiğin aralıkta random sayı üretir. Math unitini uses kısmına ekle.

RandomRange(0,4) // 0 ile 4 arasında rastgele sayı üretir.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
eduran
Üye

randomize

Mesaj gönderen eduran »

selam. sanırım randomize yi form create olayında kullanmalısınız. delphinin yardımda böyle bir şey vardı. o zaman sorun olmuyor. aşağıdaki kodlar 0-1-2-3-4 sayılarını rastgele üretiyor. iyi çalışmalar.

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var x:integer;
begin
x:=random(5);
showmessage(inttostr(x));
end;

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
randomize;
end;