Programcılığa Nerden Başlamalıyım...?Lütfen Yardım Edin...

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mrbee
Üye

Programcılığa Nerden Başlamalıyım...?Lütfen Yardım Edin...

Mesaj gönderen mrbee »

Yaaa....Okadar Çok Farklı Alt Yapı ...Ve Dil Karşısında Abandone olmuş durumdayım...Database yapılarına hükmedecek programlar üretmek için nereden başlamalıyım...VB mi?Delphi mi? Ne....Ne....Kafayı Yemek Üzereyim....Her Girdiğim siteden farklı bir bakış açısıyla çıkıyorum....

HELP ME?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

benim Türkiye'de gördüğüm en büyük yanlışlıklardan birisi her bilgisayar öğrenen kişinin kendini programlama yapmak zorunda hissetmesi. Böyle bir zorunluluk yok. Bence programlama bir meslek veya hobi olarak yapılmalı. Eğer işiniz bu değilse veya oturup bilgisayar başında ilgi alanınıza göre küçük programlar yapmak hoşunuza gitmiyorsa programlama olayını bir daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Dil konusunda ise olay tamamen ihtiyaç ve bünye meselesi. Neticede Delphi'de de DB programlama yaparsınız, VB'de de. Ben Delphi'nin sevdiğim yönlerini sayayım siz kıyaslayın :

1. Pascal çok güzel dizayn edilmiş bir dil.

2. Delphi'nin çok iyi bir veritabanı desteği var. Piyasadaki birçok veritabanını çok iyi bir şekilde destekliyor. Oracle, SQL Server, Sybase, DB2, Interbase, mySQL vs. vs.

3. Belli başlı erişim teknolojilerini destekliyor : Direk erişim, BDE, ADO, ODBC vs. vs.

4. + tüm bunları çok kolay bir şekilde yapıyorsunuz. İmkanınız varsa 300-400 $ a süper bileşenler temin edebilirsiniz.

Oturun biraz kurcalayıp, basit birkaç program yapmaya çalışın ve hangisi hoşunuza giderse onu kullanın. Ben 1 aylık ufak bir VB4 tecrübesinden sonra Delphi'yi seçtim ve hiç pişman değilim.

İyi günler.
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

Ama hangisini öğrenirseniz öğrenin (ben de Delphi de karar kılıp devam edenlerdenim :) ) önce Object Oriented mantığı öğrenmeye bakın.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Delphi mi yoksa VB mi seklindeki sorularla daha oncede ok karsilastik. Bu sorulara verdigim cevap su oluyor:

Eger kisi bu iki dilden birisini iyi derecede biliyorsa bildigi yoldan devam etmesini tavsiye ediyorum. Yok eger kisi ikisini de bilmiyor ya da ikisine de esit mesafede ise o zaman Delphi'i tavsiye ediyorum. Delphi'yi tavsiye sebeplerim ise Admin'in soylediklerine ilaveten Delphi butun dunya baz alindiginda daha yaygin. Bu sebeple Delphi ile ilgili bir sorununuza bu tur forumlar veya google gibi arama motorlari sayesinde cozum bulma ihtimaliniz cok yuksek. Yayginlik meselesinin olcutu nedir derseniz bunu ben de bir gun dusundum. kulaktan dolma bilgilerle Delphi daha yaygin denip duruyor. Gercekten yaygin mi acaba dedim ve google'dan Delphi ile Visaul Basic kelimelerini arattigimda Delphi ile ilgili 4 milyon sayfa gelirken VB ile ilgili 3,23 milyon sayfa geliyordu. Cok net bir sonuc olmasa da Delphi'nin daha yaygin oldugu yargisini cikartmaya yetecek bir sonuctur.

Ama hic bir zaman VB'yi bilen ve burada isini goren birine Delphi ogren diye tavsiyede bulunmadim. Zira kaybedecegi zamanda VB bilgisini ilerletse kendisi acisindan daha faydali olur.

Kolay gelsin.....
Kullanıcı avatarı
mrbee
Üye

Öncelikle Teşekkürler...

Mesaj gönderen mrbee »

Merhaba,
Öncelikle cevap verme nezaketini gösterenlere teşekkür ederim.
Programcılığa neden başlamak istediğimi sizin yorumlarınız sonrasında daha detaylı şekilde irdeledim. Belirtmek isterim ki bu iş benim için uzun saatler harcanabilecek eşssiz bir hobi...Özellikle uzun yıllar sadece programların iyi birer kullanıcısı olmuş bir anlamda kullandığı programları en iyi şekilde kullanmayı amaç edinmiş bir kişi için...işin mutfağına girmek...kullandığı programın...arka yüzünü öğrenmek ve belki benzeri hatta kendi kullanım amacına daha uygun bir programı yazmak...sanırım çok zevkli olabilir.... Hatta programın çalışmaması veya eksik çalışması da ayrı bir araştırıcı uğraşı beraberinde getirecek olması nedeniyle tercih bile edilebilir. Kimileri offroad yapar kimileri programcıların deyimiyle algoritma çözer...yaratır...
Şimdi bu şartlar altında sanıyorum delphi üzerinde yoğunlaşmak özellikle ilgi duyduğum hemen hemen her platformda destek vermesi sebebiyle daha akılcı olacak...Bu konuda bana ne tip önerileriniz olabilir...?Ne tür kaynakları önerebilirsiniz? Son olarak da Delphi'nin son versiyonunu ne şekilde tedarik edebilirim?Kopya versiyonlar problem yaratır mı? Tekrardan Teşekkürler... :D
İnsanlar Yaşadıkça Yaşlandıklarını Sanırlar,
Oysa,
Yaşamadıkça Yaşlanırlar...
GOTHE
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

kopya kullanım konusu tamamen size kalmış. Pek bir sıkıntı çıkmaz ama eğer bu programlardan para kazanırsanız bence etik olarak almanız lazım.

Diğer türlü http://www.borland.com adresinden 60 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Benim de eklemek istediğim bir durum var... Bir programcı herzaman sorunlarla karşılaşabilir, çözmek için uğraşır ama çok uzun zaman harcayarak bulacağı birşey belki çok basit birşeydir. Bu durumda yardımlaşma çok önemli. Vb için döküman olayları nasıl bilmiyorum çünkü vb ile hiç uğraşmadım ama delphiden yardım alabileceğiniz daha çok yer var gibi. Mesele bu forum, vb için böyle bir forum var mı bilmiyorum varsa bile çok yeterli değilmiş sanırım (arkadaşımın bahsettiğine göre).
Sonuç olarak delphi güzeldir ;)
hakkus
Üye

Mesaj gönderen hakkus »

merhaba,
lütfen kimse alınmasın aşağıdaki yazdıklarımı 10 yıl kadar önce bir kitaptan okumuştum...:)
basic' çiler hiç büyümeyen çocuklardır..(şaka ama)
database ciler kolayca para kazanırlar...:)
C' ciler akşam gökyüzünün resmini çekerler, sabahleyin resimdeki yıldızları sayarlar..:))
pascal' cılar bilimsel mantığa en yakın kişilerdir... pöh pöh..:)
tabii daha sonra delphi oldu...
ben yukardakilerin hepsini denedim... delphi harikadır...
saygıyla...:)
saygılar
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

sanırım bu forumdaki insanların %90 ı belki daha fazlası bu işe başlamadan önce nerden başlamalıyım diye düşünmüştür senin gibi, bende dahil.açıkcası vb,c++,delphi yi aynı gün kurmuştum bilgisayarıma hiçbirinide bilmiyordum.o gün delphi dışındakilerin nasıl kullanıldığını bile çözemedim yani boş bir formu bile exe haline getiremedim.o gün çat pat ingilizcemle ilk kez kullandığım delphi de butona bastığımda ismimi mesaj şeklinde yazan bir program yapmıştım.balık baştan kokar demekki en kolay dil delphi diye düşündüm şimdi bundan eminim.şu an özel yazılım kullanan yüze yakın müşterimiz var çalıştığım şirkette çoğuda farklı farklı kişilere yazdırılmış farklı amaçları olan yazılımlar ama tek ortak noktaları hepside delphide yazılmış.bu kadar tesadüf olamaz değilmi?
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

Aslında bu soru birazda Baklavacıya en güzel tatlı hangisidir sormak gibi bir şey :) 1993 yılından beri yazılımla ilgilenen biri olarak.

İlk önce Basic,GwBasic,TBasic gibi basic familyasıyla uğraştım
Sonra Pascal
Ardından C
ve 97 yılından beri Delphi (gerçi askerdeyken bilgiler sıfırlandı ya neyse :) )

Java da bilmeme rağmen Delphi hala gözdem (Mustafa(Admin) çok kafama vuruyo ondan olabilir :)) ve eminim ki Delphi.Net hepsini dağıtacak. Yok bilmem .Net miş yok bilmem Javaymış....
Kullanıcı avatarı
mehmet_turecan_cakmak
Üye
İletişim:

programlama

Mesaj gönderen mehmet_turecan_cakmak »

selam

valla ben programlamayı seviyorum delphiyi açınca program yazmaya başlayına dünyalar benimn oluyo :lol:

bence herkes program yazmalı :lol: (şaka şaka herkes iyi olduğu konuyla uüraşmalı) tabi program yazarken bilmediğim şeylerde oluyo bunlarıda formdaki abilerime sorarak hallediyorum...

bu formu kurandan yayınlayandan yapndan allah bir drğil bin kere razı olsun :lol: hepinize çok teşekkür ederim...

delphi ile nice mutllu yıllara...

iyi çalışmalar...
kafkasyali2002
Üye

Merhaba

Mesaj gönderen kafkasyali2002 »

Denyimli olmayan ama cok calisan bir delhi programcisi olm yolunda ilerleyen biri olarak sunlari soylemek istiyorum.
Ben 1 yil oncesi birakin programlama bilgisini bilgisayar bilgim bile yoktu.
Daha sonra okudugum okulunda yardimiyla basic den basladim pascal gormeden delphi ye atladim.bence delphi harika ve klay ama kolay oldugu kadar da profesyonel ce kullanildiginda harika seyler yapilabilir.
Buyuk otomasyonlara isletmelerin kullandiklari programlara baktigimizda cogu delhi ile yazilmis eeee gerisi web mimarisine ve .net mimarisi ile de uyumlu ve muhtesem delphi neden kullanilmasin kiiii
Allah Teala (c.c) bu forumu bize sunanlardan razi olsun