AKBS ile XML formatı gönderme

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
selcuk35
Üye

AKBS ile XML formatı gönderme

Mesaj gönderen selcuk35 »

AKBS ile XML formatında veri gönderme ile ilgili yardım istiyorum...

AKBS( EMNİYETE otellerrin her akşam gönderdiği müşteri bilgilerinin kullanıcı tarafındaki xml dosyası gönderme client proğramı...)
En son selcuk35 tarafından 30 Ağu 2004 10:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

AKBS nedir? Bunun forum yardım'la alakası nedir anlayamadım. Eğer forumdaki mesajları görmek istiyorsanız, forum offline diye aratın. Şu an imzamda da var zaten.

Eğer başka birşey kastediyorsanız, biraz daha detaylı yazabilir misiniz?

Kolay gelsin.
selcuk35
Üye

akbs

Mesaj gönderen selcuk35 »

otelerin müşteri bilgilerini gönderdikleri bir proğram...
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Selamun Aleykum;

dün bu konu ile ilgili bir çalışmam oldu... Emniyet Genel Müdürlüğünün istemiş olduğu XML dosyasını oluşturma ile ilgili...

benim bir Excel dosyam var bu Excel sayfasını farklı kaydet diyerek XML olarak kaydede biliyorum yanlız Emniyet'tin istemiş olduğu formata nasıl oluşturabilirim.. Formda bir iki arama ile xmlpartner bileşini kurdum örneklerine'de baktım ama hiç bir şey yapamadım..

xmlpartner ile excel dosyamı nasıl istediğim formatta XML yapabilirim..

birde
MD-5 ile elde edilen veri xml dosyasında prolog olarak dökümana eklenir.

<?hash 432AB78342DFE0E7FDF4C8BFC116B1A4?>
denmiş bu kadu oluşturabilirmiyim..
;)
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Emniyet'in XML formatını bilmemiz gerekiyor. Bu formatın açıklandığı bir sayfa var mı emniyet sitesinde?

Formatı bildikten sonra XML comp. kullanmak çok zor değil. Biraz uğraşarak yapılabilir. içinde istedikleri MD5 hash değerini herhangi bir MD5 componenti ile oluşturabilirsiniz.
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

hocam format ve gerekli tüm teknik bilgi : http://www.egm.gov.tr/asayis/kimbilxml.asp
;)
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

emniyetin sitesinde dediğine göre sadece

Kod: Tümünü seç

satırı olması gerekiyor.

içeriği oluştururken de:
mesela elimizde veri girişi yapılacak bir vt bağlantılı for olsun. bir de button1 olsun. button1 e basılınca xml dosyasını oluşturucaz:

memo1.lines.clear;
Memo1.lines.add('<?xml versiyon="1.0" encoding="iso-8859-9" ?>');
Memo1.lines.add('<?hash 432AB78342DFE0E7FDF4C8BFC116B1A4?>');
//aynı şekilde doldurulacak yerler doldurulur........
//işi bilgilerinin doldurulmasına da bir örnek verelim ........
Memo1.lines.add('Adi="'+Query1Adi.asstring+' " '); // Adi alanının bilgilerini tablomuzdan çektik
//diğer bilgileri de aynen çekiyoruz...

//Sonra sıra geldi kaydı tamamlamaya:
Memo1.Lines.SaveToFile(a.xml);//veya 24.01.2005.xml diye kaydedersiniz...
benim gördüğüm kadariyle bu kadarı yeterli gelir. eğer her gün otomatik olarak yapılmasını istiyorsanız:

tarihe göre bir sql sorgusu yapın. daha sonra yukardaki yazımı hakkında fikir vermeye çalıştığım kod parçacığının başına:

Query1.first;
While not Query1.eof do begin
bloğunu eklersiniz.

bence bu kadarı yeterli olur ama tartışmalara açık. yukarda arkadaşın verdiği adreste emniyet açıklamış nasıl olması gerektiğini. ona uygun formatta yazımıda ben örnek olarak kodladım.

kolay gele...
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

bi deneyim hocam ;
cevap için teşekkürler..
;)
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

csyasar yazdı:emniyetin sitesinde dediğine göre sadece

satırı olması gerekiyor.
Malesef sadece o satırın olması yeterli değil. Satırın içindeki Hexadecimal MD-5 Digest'in oluşturulması gerekli. Nasıl yapılacağı sık sorulan sorular bölümünde mevcut. MD-5 aslında CRC'ye benzer bir yöntem. Veri bütünlüğünü ve doğruluğunu kontrol etmemize yarayan bir değer. SSS bölümünde verinin nerden nereye kadar olan bölümünde MD-5 hesaplama işlemi yapılacağı ayrıntılı biçimde açıklanıyor.

Belirtmeden geçemeyeceğim: Delphi' veritabanından kolaya XML dökümanı oluşturmamızı sağlayacak harika componentler içeriyor. bkz. ClientDataset, XMLTransformProvider, XML Mapper.

Bu componentleri iyi kullanmayı bir kez öğrendikten sonra, istediğiniz XML dosya yapısını kendi üretebilen bir yazılımı 5 dk. hazırlamak işten bile değil.
Gerçekten müthiş güçlü araçlar. Bunlara göz atmanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar.

Bu componentlerle ilgili, vaktim olursa bir makale hazırlayacağım.

İyi çalışmalar dilerim.
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

hocam doğru clientdataset ile filan bunu yapman mümkün ama yukarda yazdığım yolla yaparsan elinle ayarlama şansın olur. yani yarı otomatik yapmış olursun. tam otomatik olmamış olur. bu da size artı avantaj sağlar...
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

şimdilik klasik yöntemle yaptım yani @csyasar arkadaşımızın verdiği önekteki gibi.

vaktim olsa idi @coderlord dediklerini inceliyerek bir şeyler yapardım ama zaman kısa olduğu için ve benim projem için lazım olmadığından klasik yöntemle hallettim...

ama ileride XML ile çalışmayı isterim @coderlord hocam vakit bulursanız makale için çok seviniriz.. forumdada xml ile ilgili bir makaleye gerçekten ihtiyaç var... XML yapı olarak kolay bir şey ama delphiden hangi bileşenler ile nasıl okunur yazılır gibi bir makale çok iyi olur..

herkese teşşekkürler..
;)
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

csyasar yazdı:hocam doğru clientdataset ile filan bunu yapman mümkün ama yukarda yazdığım yolla yaparsan elinle ayarlama şansın olur. yani yarı otomatik yapmış olursun. tam otomatik olmamış olur. bu da size artı avantaj sağlar...
XMLTransform bileşenlerinin eventlerini kullanarak müdahale şansınız mevcut. İstediğiniz yerde müdahale edebiliyorsunuz. Bu da size doğru çalışması kanıtlanmış, temiz ve düzgün bir kodlama imkanı sağlıyor.

selm@n inşallah bir fırsat bulduğumda makaleye el atacağım. iyi çalışmalar.
ASE
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ASE »

Biz otel programını hazırlarken ilgili formtı da hazırladık. Ama şu an kodlar yanımda değil. Aslında her veri tabanından xml formatına dönüştürürken farklı kodlar kullandık. Sonunda bu işi yapan bi komponent ortaya çıktı. artık onu kurup veri tabanını değiştirerek süzdüğümüz kayıtları xml dosyasına atabiliyoruz. İnşallah buraya bi süre sonra (yaklaşık 10 gün 9) ilgili komponenti koyabilirim.

Ancak konuyla ilgili küçük bi not daha: Bazı turizm acentaları şu an kişisel gizlilik kurallarını ihlal ettiği için itirazlar var. Çünkü o an otelde kalan herkesin bütün bilgileri günlük olarak emniyete gönderiliyor. Bu yüzden KİMBİL sistemi hala tam olaraka hayata geçirilemedi
Allah'ım!...
Yol boyunca bırakma elimi...
Düşerim sonra...

ASE YAZILIM
selm@n
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selm@n »

Selamun Aleykum arkadaşlar...

geçengün bu konuyla ilgili yazmıştım ve problemim çözüldü zanttemiştim ki;
kullanıcı xml gönderdiğinde hash hatası vermiş...

zannedersem XML elimle oluşturduğum içim bir problem oluyor...

bu xml'i Microsoft XML,Version 2.0(version 2.0) nasıl oluşturabilirim...
veya XMLPartner Professionle ile..

bilgilerim excel'de...

teşekkürler..
;)
Kullanıcı avatarı
ovural
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ovural »

xml formatının elinle oluşturulması problem değil .. oradaki <?has >

satırından sonrakileri md5 ile sifrelemen lazım .. sadece olay bu .. ve ben oldu ..

once <?hash den sonraki yazdıracaklarını bir string e at .. sonrada md5 ini bul ..

sonrada xml i oluştur .. :D