Timer bileþeni çalýþýrken pc'yi kitliyor

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
cagri_85
Üye

Timer bileþeni çalýþýrken pc'yi kitliyor

Mesaj gönderen cagri_85 »

slm arkadaþlar;

yaptýðým bir projede timer kullanýyorum istediðim iþi belli dakikada yada saniyede yaparken kýsa süreli pc yi kitliyor tekrar düzeliyor yani pc yi çok zorluyor acaba bu normal mi delphi de timer gibi alternatif bir bileþen var mýdýr???
Kullanıcı avatarı
muskut
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen muskut »

Yaptığın iş binlerce verinin bir anda çekilmesi gibi bişey değilse kitlenmemisi lazım. Yaptığın işlem sonsuz döngüye giriyor olabilir yahut içi içe birbirini çağıran fonksiyonlar tanımladı isen bunlardan kaynaklanıyor olabilir. Adım adım giderek kodlarını incelemeni öneririm.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

kaç tane timer kullanıyorsun? Birkaç tane de çok sıkıntı olmuyor ancak timer bileşenini çok sayıda kullanırsanız, programın çalışma hızı dramatik olarak azalıyormuş.

Kolay gelsin.
Delhici
Üye

Mesaj gönderen Delhici »

Azalmakla kalsa iyi.. Winamp gibi, mpeg video oynatıcalar gibi programların timer ayarlarınıda bozuyor... ben bir program yazmıştım ve altı tane timer kullanmıştım:) Timer componenti nasıl oluyorsa Bu programların çalışma şeklinide bozuyor
http://www.bargem.info
Yaşıyorum..... İnadına değil yaptıklarım. Herşey istediğim için oluyor. İstediğim için türkü dinliyorum. İstediğim için çalışıyorum. İstediğim için yaşıyorum ve istediğim için seni seviyorum...
doganzorlu
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doganzorlu »

Selam,

Delphi gibi windows Thread lerini gerçekten iyi destekleyen bir araçla Timer neden kullandığınızı pek anlayamadım açıkçası. Delphi yi 3.0 sürümünde bırakmıştım ama o zaman bile oldukça güçlü bir destek sağlıyordu.

Bununla birlikte eğer Timer kullanacaksanız aşağıdakileri gözönünde bulundurmanızda yarar var;
  • Timer nesnesi windowsun WM_TIMER mesajını kullanır ve windows mesaj kuyruğuna sıkı sıkıya bağlıdır.
    Timer in ontimer eventına yazdığınız kod çalışırken, eğer Thread kullanmamışsanız uygulama mesaj yakalayıcınız (dispatchProc) çalışmayacağından diğer timerlar ve visual objeler bloke olurlar.
    Eğer ontimer içinde bir loop kuracaksanız içinde mutlaka Application.processevents metodunu kullarak hiç olmazsa herbir cycle da bir mesajı uygulamanızın process etmesine izin vermelisiniz.
Kolay gelsin,
Doğan Zorlu, İzmir

------------------------
"Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun." (NAHL 64)
Kullanıcı avatarı
cagri_85
Üye

Mesaj gönderen cagri_85 »

Slm;

Thread nedir?Açýklarmýsýn
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

search.php?mode=results

Arayalım bulalım :wink:

Kolay Gelsin..

Gazete manşetleri
* DİKKAT :Lütfen forum kurallarını okuyalım ve uyalım...!
* Warez,crack vs. paylaşımı kesinlikle yasaktır.