Barkod Programı Yapımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
FXERKAN
Üye
İletişim:

Barkod Programı Yapımı

Mesaj gönderen FXERKAN »

merhabalar.

arkadaşlar Barkodlar hakkında bana biraz bilgi verebilirmisiniz?

yani barkod okuyucuyu nasıl okur.
okuduğu bilgiyi ben yaptığım programdan nasıl alırım
assembler kodları kullanılır mı
işte şu barkod şu ürüne aittir gibi bir atama nasıl yapılır
barkod oluşturmanın mantığı nedir

bununla ilgili bir component yada program örneği var mı?

vereceğiniz bilgiler detaylı olursa oldukça iyi olur çünkü bu konu hakkında hiç bilgiye sahip değilim de
[ F X E R K A N © - E r k a n Ç İ F T Ç İ ]
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

barkodun bir espirisi yok. Klavye portuna bağlanan barkodlar var, onlardan alıyorsun. O okuyup veriyi nerde ise oraya gönderiyor o kadar :lol: İstersen sonuna ENTER karakteri de ekleyebiliyorsun.

Diyelim cursor Edit1'de, barkodu okuttuğun zaman barkod değeri aynı elle yazmışsın gibi Edit1'e ekleniyor.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
FXERKAN
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen FXERKAN »

abicim ya ne yalan söyliyim hiçbir şey anlamadım. çünkü dediğim gibi konu hakkında hiçbir fikrim yok.

yani nasıl okuyor, pkuduğu şeyi nasıl bana gönderiyor ve ne gönderiyor daha doğrusu. ben bunu programdan içinde nasıl alıyorum ve mesela gelen bilgiye karşılık gelen ürünü datadan nasıl bulduruyorum. ya tam bir kod olması şart değil yani biraz ön bilgi ve ufak bir kodcuk falan da olsa olur.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

barkodun birşey yaptığı yok. bir barkod kodu yazalım mesela tamamen kafadan sıkıyorum : 123456789 olsun. Sen stoklarını kaydederken ilgili ürünün barkod kodunu 123456789 olarak kaydediyorsun.

Daha sonra barkodu okuttuğun zaman kursor Edit1'de olsun. Barkod Edit1'e 123456789 + ENTER gönderiyor. Sen de Edit!in OnKeyPress olayına aşağıdaki gibi bir kod yazabilirsin :

if Key = #13 then
begin
Query1.SQL.Add('SELECT * FROM STOK WHERE BARKOD=''' + Edit1.Text + '''');
Query1.Open;
end;

yani Edit1'e 123456789 yazıp Enter'a basmakla aynı şey oluyor. Faydası daha hızlı ve hatasız olması.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
FXERKAN
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen FXERKAN »

ya peki abi bu barkoda 123456789 numarasını biz mi veriyoruz yoksa o çizgilerden okuyucu bunların 1 2 yada ne biliyim işte 9 olduğunu nasıl anlıyor. ben bir tane barkod bileşeni buldumda çok farklı standartlarda barkod şekilleri var içerisinde isterseniz gönderyim bi bakın yani böyle birşey ne işe yarar ve nasıl kullanılır
idramali
Üye

Delphi ile En Basit Şekilde Barcode Hazırlama

Mesaj gönderen idramali »

Kullanılan bir çok barcode standartı vardır. Bunlardan en çok kullanılanı EAN 9 ve EAN 13 'tür. Delphi ile barcode hazırlamanın en kolay yolu ise (ben daha kolay bir yol bulamadım) hazır barcode font larını kullanmaktır. Diyelimki stokların için bir barcode fontu hazırlayacaksın bunun için report unu hazırladın reporttaki alanların fontunu barcode fontu olarak seçersen programından gelen değerler reportta direk olarak barcode a dönüşüyor. Tabi bunun için barcode fontunu yüklemiş olman gerekiyor. İsteyenlere benim kullandığım fontu gönderebilirim.

ilker@prosel.com.tr adresine mail atarsanız fontu herkeze yollayabilirim.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

FXERKAN yazdı:ya peki abi bu barkoda 123456789 numarasını biz mi veriyoruz yoksa o çizgilerden okuyucu bunların 1 2 yada ne biliyim işte 9 olduğunu nasıl anlıyor. ben bir tane barkod bileşeni buldumda çok farklı standartlarda barkod şekilleri var içerisinde isterseniz gönderyim bi bakın yani böyle birşey ne işe yarar ve nasıl kullanılır
Genelde EAN13 kullanılıyor ama bir genelleme yapmak mümkün değil. Hocam o aletin okuduğu zaman o ifadenin 123456789 olduğunu nasıl anladığını bilmiyorum, bizi de fazla ilgilendirmiyor zaten. Önemli olan alet okuyor barkodu ve bu çizgilerden barkod no'nun 123456789 olduğunu çıkartıyor.

Barkod verme olayı yapına bağlı. Eğer hazır bir ürün alıyorsan onun üzerinde oluyor barkodu, Eğer kendi ürününüz ve dışarıya da satacaksanız başvurup barkod kodu almanız lazım. Bunlar birbirinden farklı oluyor. Nasıl bir yol izleniyor bilmiyorum. Ama bir fabrika gibi bir yerde, sadece kendileri kullanacaklarsa bu barkodları, kendi kafalarına göre bir numaralama yapmışlarsa sen bastırıyorsun.

Eğer barkod basmayı düşünüyorsan bunu destekleyen raporlama araçları var veya arkadaşın bahsettiği barkod fontları var.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bobasturk »

merhaba ustalarım,

buradaki açıklamalarınız sayesinde barkod takıntısından kurtuldum. anlayamadığım bir konu var editin onenter yordamına yazıyorum ve istediğim olayı gerçekleştiriyor. buraya kadar yapabildim ama bu barkod okuyucunun sonuna enter ekleme işini çözemedim.

bu olayı zaten barkod yapıyormu yoksa bizim bir yerlere barkodun sonuna enter komutu göndermemiz mi gerekiyor.

teşekkür ve saygılarımla
Şefkat-u Merhamette Güneş Gibi Ol.
Başkalarının Kusurunu Örtmekte Gece Gibi Ol.
Sehavet-u Cömertlikte Akarsu Gibi Ol.
Hiddet-u Asabiyette Ölü Gibi Ol.
Tevazu-u Mahviyette Toprak Gibi Ol.
Ya Olduğun Gibi Görün Ya Göründüğün Gibi Ol.

Resim
Ali Erdoğan
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Ali Erdoğan »

bobasturk yazdı:merhaba ustalarım,

buradaki açıklamalarınız sayesinde barkod takıntısından kurtuldum. anlayamadığım bir konu var editin onenter yordamına yazıyorum ve istediğim olayı gerçekleştiriyor. buraya kadar yapabildim ama bu barkod okuyucunun sonuna enter ekleme işini çözemedim.

bu olayı zaten barkod yapıyormu yoksa bizim bir yerlere barkodun sonuna enter komutu göndermemiz mi gerekiyor.

teşekkür ve saygılarımla
Barkod okuyucu okuduğu sayıların sonuna Chr(13) yani enter karakterini ekliyor.
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

Ali Erdoğan ustam sağolasın bir takıntımı geçirdin Allahtan senin müşkülünü gidersin. baya hızlı bir cevap oldu bu yöndende teşekkür ederim.

onkeypres olayına kodumuzu yazdıktan sonra yapacağımız bir şey yok anlaşılan.

teşekkür ve saygılarımla
kolay gelsin

Resim
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

evet adminin dediği gibi çizgilerin bir önemi yok bizim için önemli olanlar barkod tipleridir. her barkod tipine göre çizgilerin dizilişi farklıdır ve bunu barkod sadece okur. (mors alfabesi gibi bişi işte bir kalın iki ince arası açık felan :) )

Türkiyede genel olarak EAN13 ve EAN8 barkod tipleri kullanılır. Diğerlerini hiç görmedim.
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Kullanıcı avatarı
bobasturk
Kıdemli Üye

merhaba,

peki ustalarım freeman ustamın bir ara cevabı vardı bu barkodlardan bazıları alan küçük olduğu için 8 karakter oluyor, büyük kutuluarında 13 karakter oluyor bu gibi durumlarda nelere dikkat edilmeli. ürünün kaydını her iki numara ilemi yapılmalı yoksa kasadaki çıkışına göre 8 veya 13 karakter olanınımı kayıt yapmalı?

kolay gelsin

Resim
vesper
Üye

Mesaj gönderen vesper »

Bildiğim kadarıyla barkodun boyutunun kutu boyutuyla alakası yok. Üretici firma başvuruyor ve ona benzeri olmayan bir barkod veriyorlar. Oda ürününde bu barkodu kullanıyor. Hatta yanlış bilmiyor isem (Ean13 için sanırım ean8 dede öyle) ilk 3 rakam ürünün üretildiği ülke kodu ki türkiye için 869 , 13.digit ise check digit ve otomatik hesaplanıyor.
dkiraz
Üye
İletişim:

Borkod Hakkında

Mesaj gönderen dkiraz »

Merhaba,

Borkod okuyucular çeşitli şekillerde bulunabilmektedir. Genelde LED li ve LASER barkod okuyucular bu iş için tercih edilmektedir. Bu iki tip içinde LASER okuma mantığıyla yapılan tercih edilebilir, bunun fiyatı ledli okuyucuya göre biraz daha pahalidır.

Okuma işine gelince;

BARKOD kelime olarak incelemediğimizde Çubuk kodlar anlamına gelir. yani çubuk çizgilerden oluşan bir alfabe söz konusudur. Bu alfabede 0..9 arası rakamlar olabildiği gibi A..Z ve özel karakterlerde alfabeye dahildir. yani tüm bu karakterleri barkod alfabesiyle ifade edebiliriz. Genelde bir ürünün tanımlayıcısı (ID) olarak kullanılmaktadır. kimisi bunu 13 karakterde (EAN13) kimisi 8 karakterde yapmaktadır. Marketlerde görmüşsünüzdür genelde et reyonlarında; kıymayı çeker, terazide tartar ve terazinin yan tarafından bir barkod basılır. bu barkod içerisinde ürünün tipini, nekadar ağırlığı olduğu ve kaç lira tuttuğu barkodun içerine sırayla kodlanmıştır. dolayısıyla kasiyer okuttuğunda otomatik olarak ürünle ilgili herşeyi bu barkoddan almaktadır.

Çizgilerin ifade ettiklerine gelince;

örneğin atıyorum tek çizgi "|" bir rakamını ifade etsin. çift çizgide "||" iki rakamını ifade etsin. bunları yanyana koyunca "| ||" 12 ifadesini elde ederiz. Barkodda olan olayda budur. Tabi çizgilerin birbiri içerisindeki incelik oranına göre bir anlam ayrıştırması yapar. ve karakterin sonlayılığını belirten özel çizgiler(bar-kod) vardır.

diğer mesajlarda belirtildiği gibi; klavyeden bir tuşa basıp edit içinde "A", "1", "2" gibi harflerin basılması gibi barkod okuyucuyu barkod etiketine tuttuğunda klavye ile gördüğü karakterleri basmaktadır. Tamamen klavyeyi simule eder.

Barkod okuyucuların okuma mantıkları ile ilgili bilgiyi üreticilerin web sitelerinde bulabilirsiniz....

iyi çalışmalar...

http://www.ottoyazilim.com