Paradox veritabanından kurtulmak istiyorum. Mysql-Firebird-Postgresql?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Shnsmn
Üye

Paradox veritabanından kurtulmak istiyorum. Mysql-Firebird-Postgresql?

Mesaj gönderen Shnsmn »

Arkadaşlar merhaba, delphi7 ve paradox ile hazırladığım bir çalışmam mevcut. veritabanını değiştirmek istiyorum. internette araştırdım biraz ama kafamda netleştiremedim.

mysql, firebird, postgresql, interbase seçenekleri mevcut sanırım.bunlardan ücretsiz olanı var mı? ücretsiz bir veritabanı kurmak ve programı ağ üzerinde kullanıcıların (örneğin yazdığım programımı maximum 30 kişi aynı anda kullanabilse yeterli benim için) kullanmasını sağlamak istiyorum. amacım verilerin bozulmaması, bana olabildiğince az sorun çıkarması.sağlam bir veritabanı önerebilirmisiniz?

delphi7 ile devam etmek ve sadece veritabanını değiştirmek istiyorum.

örneğin firebirdü tercih etsem. delphi7 de hangi bileşenler ile çalışmalıyım. bu bileşenler ücretlimi. database i hangi programla oluşturabilirim. firebird 3.0 indirsem delphi7 ile uyumlumu?

1-hangi veritabanı benim için uygun?
2-database i oluşturup yönetebileceğim ücretsiz bir program?
3-delphi 7 üzerinde veritabanı ile programı entegre etmem için kullanmam gereken bileşenler?
nerden başlıycam bilemedim.
Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Paradox veritabanından kurtulmak istiyorum. Mysql-Firebird-Postgresql?

Mesaj gönderen freeman35 »

mert_37 yazdı: 04 Nis 2021 07:27 ...Firebird 3.0 delphi 7 ile uyumlu....
Müthiş bir bilgi...

Senin mesajından anladığım seçim kriterin ücretsiz olması. "mysql, firebird, postgresql" üçüde ücretsiz.üçünede delphi den erişecek componentlar var. yazı tura atsan da olur. Ama tavsiyem, kaynak en çok hangisinden bulabileceksen, onu tercihh et.
Verilerin bozulması, senin tasarımın, ve donanımla alakalı olacaktır.

delphi 7 yerine lazarus ada geçebilirsin oda ücretsiz ve çoklu paltformdur. Merak etme oda pascaldır, biraz bocalarsın, ama pascal bilgin varsa kolay atlatırsın. sürekli güncellenir, yani güncel sistemlere uzak kalmazsın. componentlar açısından mesela.
Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

MySql ucretsiz degil, ticari urunlerde kullanirsaniz ucret odemeniz gerekiyor. Bence secenek olarak degerlendirmeyin.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

mkysoft yazdı: 04 Nis 2021 02:19 MySql ucretsiz degil, ticari urunlerde kullanirsaniz ucret odemeniz gerekiyor. Bence secenek olarak degerlendirmeyin.
EyvAllah, bak bunu bilmiyordum, sitedekinden başka ki o da benim tercihim değil, mysql hiç kullanmadım.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

mert_37 yazdı: 05 Nis 2021 12:45 ...Merak ettiğim şey LAZARUS pascal tabanlı demişsiniz. ...
Demedim :)
oda pascaldır
dedim.
Lazarus pascal ile yazılmış bir application(uygulamadır) Alman gavuruna beğendirebilirsen, lazarus a kod değişikliği eklenti yapabilirsin. Ama Delphi den alıp buda olsun olmaz, geçmişte yanılmıyorsam bir if bloğu nu göndermiştim, delphi de bu böyle yazmıştım, Keşke delphi de demeseydin denildi, kodu kullanamadık, onun yerine takla attırmak gerekmişti gibi.
Lazarus, FreePacal ile yazılmış bir uygulamadır esasında. Neredeyse her platforma uygulama derleyebiliyorsun. Ama, işte zurnanın zırt dediği yer burası, gerekli library leri bulman eklemen gerekiyor. mesela ben winCE için bu bir barkod sayım cihazıydı, buna bir program yazmak zorunda kalmıştım, derlemek uğraştırmıştı.

Programı yazmak sorun değil, yani lazarus(IDE diyebiliriz)ta. Tavsiyem fazla component kullanma, ve kullanacağın componentların planladığın (ileride ki olasılıkları da hesaplamakta fayda var) platformları desteklediğine bak. Doğal olarak tasarımı yaparkende, desktop taki bir formu, cep telefonunda göstermek ne kadar mantıklı olur.
Android ne delphi de nede lazarusta denemedim aklıma dahi gelmedi. Ama çok yaygın olduğundan sıkıntı duyacağını sanmam.
FreeMan 35.5

ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

mkysoft yazdı: 04 Nis 2021 02:19 MySql ucretsiz degil, ticari urunlerde kullanirsaniz ucret odemeniz gerekiyor. Bence secenek olarak degerlendirmeyin.
Ağız alışkanlığı birçok kişi MySQL diyerek geçiyor. Tabi doğal olarak aslında kast edilen "paralı" olduktan sonra en son açık kaynak kodları alıp yollarını ayıran ve yine ücretsiz devam eden, oldukça yüksek oranda birbirine benzeyen MariaDB oluyor. Interbase - FirebirdSQL ilişkisinin bir örneği de burada var.

Özetle, çok ekstra uç noktalara gidilmedikçe MySQL ne yapabiliyor ise MariaDB yapabiliyor. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz şekilde ve hep açık kaynak kodlu kalma vaadi ile yapıyor bunları.
https://mariadb.org