Arama fonksiyonu oluşturma

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Gumiho309
Üye

Arama fonksiyonu oluşturma

Mesaj gönderen Gumiho309 »

Merhabalar,
2 adet tablom var personel ve şirket. Bu tabloları sqlite veritabanından alıp stringrid üzerine aktarıyorum.

Personel sütunları; Adsoyad, Bolum, Telno
Şirket sütunları; Personelbilgisi

Personelbilgisi sütununda personelin adı soyadı ve numarası yer alıyor. Yapmak istediğim şey bir tane fonksiyon oluşturup personelbilgisi alanında personel tablomdaki adsoyad alanındaki isimleri aratmak. Bu işlemi sql sorgusu ile yapabiliyorum ama delphi üzerinde oluşturduğum bir fonksiyonlada yapmam gerekiyor çok iyi bilmediğim için yapamadım örnek verebilecek ya da nasıl bir yol izlemem gerektiğiyle ilgili yardımcı olabilecek varsa şimdiden çok teşekkür ederim.
Delphi 10.3 kullanıyorum sqlite kullanıyorum ve firedac ile bğlantı yaptm.
ertank
Kıdemli Üye

Re: Arama fonksiyonu oluşturma

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Kullandığınız Delphi sürümünü, StringGrid içinde ad soyad hangi kolonda gösterildiğini (mümkünse resim görüntüsü olarak) ve şu an çalışmayan kodu paylaşabilir misiniz?

Normalde StringGrid yerine DBGrid kullanıp arama işini veritabanı bileşenleri ile çok rahat yapabilirsiniz. Bu anlamda sorunuz "okul ödevi" gibi duruyor.
Gumiho309
Üye

ertank yazdı: 16 Mar 2021 08:05 Merhaba,

Kullandığınız Delphi sürümünü, StringGrid içinde ad soyad hangi kolonda gösterildiğini (mümkünse resim görüntüsü olarak) ve şu an çalışmayan kodu paylaşabilir misiniz?

Normalde StringGrid yerine DBGrid kullanıp arama işini veritabanı bileşenleri ile çok rahat yapabilirsiniz. Bu anlamda sorunuz "okul ödevi" gibi duruyor.
Merhaba, görüntüsünü atamıyorum çünkü böyle bir proje yok öğrenmek için sorduğum bir soruydu.
Bu arada stajyerim öğrenci değilim okul ödevi değil. Büyük projelerde çalışmadan önce kendimiz minik uygulamalar yapıyoruz eksikliklerimizi görüp kapatmak için fonksiyon yazma konusunda yetersizim şimdiye kadar topla(a+b) gibi temel seviye şeyler yaptım.Bu yüzden kendi yazdığım fonksiyon ile arama yapmam gerekiyordu. biraz araştırdım ama yol gösterecek bir şey bulamadım o yüzden burada örnek oluşturabilecek bir bilgi alırsam onun ışığında anlayabilirim diye bu şekilde bir soru yönelttim.
Kolonları fonksiyona nasıl göndericeğimi bilmediğim için deneyip yanıldığım bir kodum yok malesef. 1.kolon Adsoyad 2 bolumno 3telno gibi düşünebiliriz.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Sen zaten yapmışsın, ama yaptığının farkında değilsin :)
kullanıcıya gösterme kısmın:
Bu tabloları sqlite veritabanından alıp stringrid üzerine aktarıyorum.
En zor kısmını zaten yapmışsın:
Bu işlemi sql sorgusu ile yapabiliyorum
En kolay kısmını yapamadığını yazmışsın,
ama delphi üzerinde oluşturduğum bir fonksiyonlada yapmam gerekiyor
SQL'i oluştur, firedac içine yaz, query yi aç string grid i temizle, string gridi yeni sql ile açtığın query deki bilgiler ile tekrar doldur.

En basit mantıkla kurgulanır yazılım. GWbasic gibi
10 cls;
20 print grid
30 sql oluştur
40 goto 10

Yazılım, yazmak değildir, kurgulamaktır. Kendini makina yerine koy ve her şeyi komutla çalıştır, her şeyi, en ince detayınla. Mesela "git" değil, "şuraya git" "şuraya gelince şu varsa dur yoksa şuraya git" vs gibi.
İlk önce ingilizce öğren, bilmiyorsan bile sözlükten mutlaka bilmediğin kelimeyi arıştırıp öğren. IDE içerisinde bir class kullanıdığında, aşina değilsen, .(nokta) koyup code completion da açılan listeye göz at neler var, parametreleri neler, function sa dönen sonuç ve tipi ne. bunu uzunca bir süre taki aklına yerleşene kadar. class ın kullanıp kullanmayacağın önemli değil. İlerde bir yerde, işine yarayacaktır.
Mesela stringgrid öğrenmen için iyi ama dbgrid varken neden? dggrid de string gridten türetilmiştir ve cell içeriklerini detaylı şekilde doldurur, bir yeş yapmana gerek kalmaz. field tipi formtı vs gibi. Ama pratik yapmak öğrenmek içinde stringgrid doğru, mantıklı seçim.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Gumiho309
Üye

freeman35 yazdı: 16 Mar 2021 11:27 SQL'i oluştur, firedac içine yaz, query yi aç string grid i temizle, string gridi yeni sql ile açtığın query deki bilgiler ile tekrar doldur.
Bununla ilgili bir sorunum yok yani sql ile yapmakla ilgili bundan önce sql üzerinde çalıştım bir süre şu an delphi üzerinde aynı şeyleri yapmam gerekiyor. Yani sadece select * from şirket yazıp tabloyu alacak kadar sql kullanarak yazmalıyım geri kalan kısmını fonksiyon ile yapmalıyım ve hazır fonksiyon olmamalı çünkü her yapmak istediğimiz şeyde hazırını bulamıyacağım için en temelden yapmayı öğrenmem gerekiyor. Ama fonksiyona tablodaki alan nasıl gönderilir onu bile bilmiyorum.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Sorularınız çok temel programlama soruları.
İnternette arama yaptığınızda kendi kendinize öğrenebileceğiniz çok kaynak var. Aşağıda bir iki tanesini paylaşıyorum.
https://youtu.be/jEtDyg4ywdE
https://youtu.be/rZX3ZMNYyVc

Bu dersler ile fonksiyona parametre gönderme, değerleri geri alma gibi temel işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgiler ile bir noktaya kadar çalışan/çalışmayan kod elde edip yine burada paylaşabilirsiniz.

Hatırlatma olarak; arama yapar iken büyük küçük harf duyarlı olup olmayacağına karar vermeniz gerekecektir.
Gumiho309
Üye

ertank yazdı: 16 Mar 2021 02:26 Sorularınız çok temel programlama soruları.
İnternette arama yaptığınızda kendi kendinize öğrenebileceğiniz çok kaynak var. Aşağıda bir iki tanesini paylaşıyorum.
https://youtu.be/jEtDyg4ywdE
https://youtu.be/rZX3ZMNYyVc

Bu dersler ile fonksiyona parametre gönderme, değerleri geri alma gibi temel işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgiler ile bir noktaya kadar çalışan/çalışmayan kod elde edip yine burada paylaşabilirsiniz.

Hatırlatma olarak; arama yapar iken büyük küçük harf duyarlı olup olmayacağına karar vermeniz gerekecektir.
Videoları izledim çok teşekkür ederim. Biraz daha anladığımı düşünüyorum.