FireDac ile Microsoft SQL Server kullanımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
mmg
Üye

FireDac ile Microsoft SQL Server kullanımı

Mesaj gönderen mmg »

Merhaba,

Microsoft SQL Server "SQL EXPRESS" kullanıyorum. ADO ile bağlantı sağlıyorum. Kayıt işlemlerinde daha önce paylaştığım bazı problemlerden dolayı forumdaki usta isimlerinde önerileri doğrultusunda FireDac ile bağlantı kurmak istiyorum fakat Data Explorer'da FireDac altında Microsoft SQL Server yok sadece aşağıda belirttiğim database bağlantıları bulunmaktadır. Bu nedenle SQL Express'e bağlantı yapamıyorum. FireDac ile SQLExpress'e nasıl bağlanabilirim ? Yardımlarınızı rica ediyorum.
Data Explorer.jpg
Data Explorer.jpg (2.8 KiB) 918 kere görüntülendi
FireDac Altında

Kod: Tümünü seç

Advantage Database Server
FireBird
InterBase
InterBase Lite
Microsoft Access Database
MySQL Server
PostGreSQL
SQLite Database
ertank
Kıdemli Üye

Re: FireDac ile Microsoft SQL Server kullanımı

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Community Edition kullanıyorsunuz anladığım kadarıyla. Community Edition Veritabanı anlamında sadece YEREL çalışan veritabanlarına izin verir.

Bu sorunu aşmak için ya en düşük Delphi Professional lisansı almalısınız (ancak almadan önce FireDAC bileşenlerini içerdiğini mutlaka teyid ettirin).

Alternatif olarak Community Edition kullanmaya devam ederek Devart firmasından UniDAC bileşenlerini satın alıp kullanabilirsiniz.

Eğer sadece ama sadece SQL Server ile çalışacağım diyor iseniz SDAC bileşenleri daha uygun ve SQL Server'a özel daha fazla özellik destekliyor olacaktır.
mmg
Üye

Mesaj gönderen mmg »

Merhaba,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Delphi 10.2 Professional lisanslı kullanıcısıyım. Üzerinde FireDac bileşenleri mevcut. Çalıştığım sistemde SQL Server Express kurulu. Forma FireDac connection bileşeni koyuyorum fakat Driver Name'de SQL Server çıkmıyor, dolayısıyla seçemiyorum. Yukarıda belirttiğim Database'ler geliyor. Ben yanlış bir yoldan mı gidiyorum acaba ?
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

10.2 Professional içinde FireDAC tam paket olarak geliyor mu bilmiyorum. Bunu müşteri temsilcisinden öğrenebilirsiniz.

FireDAC satışı zaman içinde birçok değişikliğe uğradı. Sanırım en son "paket olarak satılmıyor, Architect sürüminde standart bileşenlere alındı" veya benzeri bir durum vardı. Birkaç ay önce uluslararası bir forumda tartışması çıktığını hatırlıyorum. Kendim UniDAC tercih ettiğim ve kullandığım detayı ile çok ilgilenmemiştim.

En kolay test şekli boş bir forma bir tane FDConnection bileşeni koyup üzerinde çift tıklamak ve gelen ekranda "Definition" kısmında "Driver ID" listesini kontrol etmek olabilir. Bu listede SQL Server anımsatıcı bir seçenek gelmiyor ise ilk önce müşteri temsilciniz ile görüşün. Lisans içeriğinden emin olun. Eğer tam sürüm ise yeniden kurulum yapıp detaylı kurulum seçeneklerinden yüklendiğine emin olmanız gerekecektir.

Detaylı kontrol etmek için herhangi bir form tasarım modunda iken bileşen paletinde "FireDAC Links" altındaki bileşenleri inceleyin. "TFDPhys" ile başlayanların listesini çıkarın. Eğer içlerinde "SQLServer", "MSSQL" vb. bir bileşen yok ise FireDAC SQL Server desteği sizin bilgisayarınızda yüklü sürümde yoktur ya da eksik yüklenmiş olabilir.

İhtimal, sizde tam sürüm FireDAC olup yüklenir iken bir sorun çıkmış ve belki yıllar önce "bir daha yüklemeye çalışma" seçeneğini seçtiğiniz için yüklenmiyor da olabilir.

Biraz dedektiflik yapmanız gerekecek gibi.
mmg
Üye

Mesaj gönderen mmg »

Merhaba,

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum, gerekli kontrolleri sağlayacağım. Dediğiniz gibi gerçekten dedektiflik gerekecek.