ERP programı yardım

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
dogactopay
Üye

ERP programı yardım

Mesaj gönderen dogactopay »

Merhabalar,
Şirketimiz için yıllar önce bir ERP programı yaptırmıştık bu program Delphi ile yazılmıştı.Ardından yapan firma çok dramatik bir şekilde battı bu programı yazan iki arkadaş trafik kazası sonucu hayatını kaybetti proje müdürüde ortadan kayboldu.Bu yüzden yıllardır herhangi bir destek alamıyoruz yaşanan problemleri de ya sql üzerinden veya yine aynı şekilde python vb. şekilde sql i otomatik olarak güncellediğim küçük uygulmalarla çözüyorum.
Fakat artık son süreçte yapmam gereken şeyi bu şekilde halledemiyorum problemimi kısaca açıklayayım.
Programın siparişler ve bunun gibi birkaç sayfasında listeleme yaptığımda sql sorgusunu tablonun tamamı olarak çekiyor.Yani filtreleme yapmadan önce verileri listelemem gerekiyor ve SQL doğrudan SELECT * FROM SİPARİŞLER gibi bir sorgu çalıştırıyor ve bundan dolayı 1dk bile beklediğim oluyor.Benim yapmak istediğim programın içinde bulunan SQL sorgularına erişip son 100 veri vs gibi bir filtreleme yapmak.Bununşa ilgili olarakta tıkandığım nokta elimde programa ait (.bpl) uzantılı dosyalar var araştırmalarım sonucunda RAD Studio programınu indirdim fakat bunları doğru düzgün görüntüleyemedim.Nasıl bir yol haritası izlemem gerekir programın içindeki gömülü sql sorgularına nasıl ulaşabilirim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: ERP programı yardım

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Elinizde kod yoksa sorguları bulmanız için bir kaç yöntem olabilir.

1. SQL veritabanı olarak ne kullanıyorsanız, onların izleme araçları oluyor. SQL Server'da Profiler gibi. Bu veritabanına gelen her sorguyu gösteriyor.

2. Delphi .DFM'leri resource olarak gömüyor. Dolayısıyla .exe dosyayı veya .DLL'leri bir resource uygulaması ile açarsanız, .DFM'leri dışarı çıkartabilirsiniz. Bir ihtimalde SQL sorguları içinde olabilir.

Görmek kolay olsa da, elinizde kodlar yoksa değiştirmek zor. Veritabanı tarafında değişiklik yapabilecek bir ortamda değilse (view, SP gibi) çok zor.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Belli ki elde projenin kaynak kodları yok. Bu yüzden programda herhangi bir değişiklik yapamama gibi bir durum söz konusu. Bir ihtimal SİPARİŞLER tablo adını SİPARİŞLER_TBL şeklinde değiştirip, select top 100 * from SİPARİŞLER_TBL ... şeklinde bir SİPARİŞLER isimli view tanımlaması yapabilirsiniz belki.
Şaban Şahin AKMAN

Mesaj gönderen eyalin »

Üstatların dediği gibi kaynak kod olmadan bir değişiklik yapamazsınız... Veritabanına dışarıdan erişebiliyorsanız harici raporlar yazabilirsiniz...