kurulan saatde bir olay veya butonu tetiklemek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kazimates
Üye
İletişim:

kurulan saatde bir olay veya butonu tetiklemek

Mesaj gönderen kazimates »

Bir edit box içerisine veya benzeri bir alana gireceğim belirli bir saat bilgisi zamanlamam lazım ve be ilgili saate bilgisayarın saati ilgili saate ulaştığında ise button 1'in üzerine basılmış gibi bir işlem yaptırmam lazım bu konuda hazır bir örneğiniz mevcut olabilir mi? Şimdiden emekleriniz ve fikirleriniz için teşekkür ederim.
ertank
Kıdemli Üye

Re: kurulan saatde bir olay veya butonu tetiklemek

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Hangi Delphi sürümünü kullandığınızı bildirmemişsiniz.

İstediğinizi sıfırdan yazmak çok zaman alıcı birşey değil. Ekte Delphi 10.3.3 ile çalışan örnek kod bulabilirsiniz. Çok yüksek ihtimal ile Delphi 7 ile çalışması için "uses" kısımlarının yeniden düzenlenmesi yeterli olacaktır.

Örnek uygulama istediğiniz işlemi Thread kullanarak yapıyor.
Eğer alarm saati belirtilmemiş ise hiçbirşey yapmadan thread sonlanıyor.
Eğer alarm zamanı geçmiş ise hiçbirşey yapmadan thread sonlanıyor.

Thread kullanımında aşağıdaki konulara dikkat edilmeli.
1- Thread içinde kullanıcı arayüzü (GUI) ile ilgili işlem yapılamaz. Bu işlemleri yapmak için ana thread (GUI işlemleri yapılabilen görünen uygulama yüzü) üzerinde kod çalıştırılmalıdır. Bu ana thread üzerindeki kod çalışması bitmeden thread işine devam edemez. O sırada bekler.
2- Ana thread eğer başka thread çalıştırmış ise ana thread kapanmadan önce mutlaka bu alt threadler kapanmalıdır. Aksi halde işletim sistemi davranışı belirsiz olur. Kötü olasılık işletim sistemi çalışmayacak hale gelebilir.

Yukarıdaki kurallar sadece Windows İşletim sistemine özel değildir. Linux işletim sisteminde de bu kurallar aynen geçerlidir.
Aynı şekilde kurallar sadece Intel veya AMD işlemcilere özel değildir. ARM işlemci de olsa aynı kurallar geçerlidir.

Bu iki maddeye özen gösterildiği sürece thread kullanımı yerinde ve uygun olduğu sürece çok iş kolaylaştırıcıdır.

Eğer mobil uygulama kodu geliştiriyor iseniz (FMX) thread kullanımı olmadan kullanılabilir bir uygulama geliştirmeniz oldukça zordur.
Dosya ekleri
alarm saati.7z
(53.1 KiB) 82 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: kurulan saatde bir olay veya butonu tetiklemek

Mesaj gönderen mussimsek »

Bunun için biz iki yöntem kullanıyoruz:

1. Windows'un görev zamanlayıcısı. Programı istenen saate ayarlıyoruz. Program o saatte açılıyor, işini yapıyor ve kapanıyor.

2. Bir de genel kullandığımız bir program var. Program 24 saat açık. Timer ile saati kontrol ediyor ve istenen saat gelmişse, işlemi yapıyor. Burada kontrolde dikkatli olmakta fayda var. İstenen işemi birden fazla çalıştırabilir.

Kolay gelsin.