hazır projeyi bilgisayarda açınca hata

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
fatihyegen
Üye

hazır projeyi bilgisayarda açınca hata

Mesaj gönderen fatihyegen »

arkadaşlar merhaba herhangi bir sitede hazır otomasyon yazılımı buldum ve bunu kendime göre degiştirmek istedim fakat projeyi çalıstırırken şu hatayı alıyorum nasıl çözmeliyim teşekkürler

hata --> [dcc32 Fatal Error] Unit2.pas(8): F2613 Unit 'QRPrntr' not found.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: hazır projeyi bilgisayarda açınca hata

Mesaj gönderen mussimsek »

QR'ler yanlış hatırlamıyorsam Quickreport bileşenine aitti. Belli bir sürüme kadar Delphi'de raporlama aracı olarak dağıtıldı. Daha sonra Fastreport'a geçildi.

1. Program eski sürüm Delphi'de yazılmış olabilir. O sürümde açabilirsiniz.
2. Delphi'nize quickreport bileşen setini kurabilirsiniz.
3. QuickReport nesneleri çok fazla değilse, bunları silip; raporlamaları fast report ile baştan yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.
fatihyegen
Üye

ben üniversite ögrencisiyim quick report setini nasıl kurabilirim
fatihyegen
Üye

https://www.omerhalil.com/delphi-progra ... nak-kodlu/

hocam degişiklik yapmak istedigim program bu fakat daha degiiklik yapmadan o hataları alıyorum universitede coronadan dolayı böyle saçma proje verdiler yardımcı olursanız çok sevinirim delphi eski bir dil oldugu için iyi derecede bilmiyorum
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

fatihyegen yazdı: 09 May 2020 12:58 delphi eski bir dil oldugu için iyi derecede bilmiyorum
Merhaba,

"Eski dil" yanlış bir ifade olmuş. Benzer şekilde C programlama dili de eski bir dildir. Bir programlama dilinin eski olması kullanımına engel değildir. Diğer taraftan Delphi özellikle son yıllarda yenilikler eklenen bir programlama dilidir.

Sorunuza gelince;
- Kullandığınız Delphi sürümünü bildirmemişsiniz.

Quick Report normalde Delphi 7 Enterrprise sürümü ile birlikte "bundle" olarak gelir ve tam kurulum yapmanız halinde bilgisayarınıza gerekli dosyalar yüklenir.

Ancak siz son sürümlerden birisini kullanıyor iseniz (örneğin XE5, XE7, Delphi 10, Delphi 10.3 vb) bu defa Quick Report değil Fast Report "bundle" olarak bilgisayarınıza yüklenmiştir. Quick Report bileşenlerini ayrıca temin edip yüklemeniz gerekir. Normalde para ile satılan bileşenler olduğu için bu konuda ödevi veren hocanız ile görüşmenizde fayda olacaktır.

Aldığınız hatalar dizayn zamanında kullanılan bileşenler kaynaklıdır ve kullanıldıkları formu ilk defa açtığınız zaman karşınıza çıkar. Gözardı et derseniz bu defa derleme hatası alırsınız.