İki Tarih Arası Filtreye Adsoyad Kriteri ? [ÇÖZÜLDÜ]

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Commandx
Üye

İki Tarih Arası Filtreye Adsoyad Kriteri ? [ÇÖZÜLDÜ]

Mesaj gönderen Commandx »

İki Kriterli filtreleme Yapmak istiyorum başaramadım yardımcı olur musunuz? (ADSOYAD VE IZIN_BASLA) Adında iki sütun yani iki tarih arası filtreye dayalı bir de Adsoyad Sütunundaki verilerin Filtre SQL Cümlesi nasıl kuruluyor, Doğru gittiğimi sanıyorum beceremedim hata verdirdim.

Kod: Tümünü seç

UniQuIZIN.Close ;
UniQuIZIN.SQL.ADD('SELECT * FROM KALANIZIN WHERE IZIN_BASLA BETWEEN :B_TARIH AND :S_TARIH AND ADSOYAD LIKE'+ '''%'+COMBOBOX13.Text +'%''') ;
UniQuIZIN.ParamByName('B_TARIH').AsDateTime := DATETIMEPICKER_BTarih.Date ; // BAŞLANGIÇ TARİHİ
UniQuIZIN.ParamByName('S_TARIH').AsDateTime := DATETIMEPICKER_STarih.Date ; // BİTİŞ TARİHİ
UniQuIZIN.SQL.Add(' ORDER BY ISBASI_TAR ,ADSOYAD,BIRIMI COLLATE PXW_TURK ASC'); //
UniQuIZIN.ExecSQL; ; 
statusbar1.Panels.Items[0].Text:=inttostr(UniQuIZIN.RecordCount);
Resim
En son Commandx tarafından 10 Kas 2019 05:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=DaysBetween
http://www.neonhaber.com/Static/mega-co ... index.html
www.delphican.con
Function PARSE( text, ilk, son:String ): String; //
begin
Delete(Text, 1, pos(ilk, Text) + Length(ilk)-1);
Result := Copy(Text, 1, Pos(Son, Text)-1);
end;
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: İki Tarih Arası Filtreye Adsoyad Kriteri ?

Mesaj gönderen mkysoft »

Hata mesajını paylaşmadan birşey söylemek zor. Mantık doğru görünüyor.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

sonuç döndüren select için ExecSQL kullanamazsın. ama mkysoft un dediği gibi, nerden bilebiliriz verdiği hatayı?
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
kadrikaya
Üye

Mesaj gönderen kadrikaya »

Merhaba,
Ben yaptığım projelerde genelde kullanıcıya filtre ekranı sunarım ve yapmak istediğini her ekranımda yaparım,
Kodunu istediğini verecek şekilde düzenledim ufak değişiklikleri sen yaparsın artık.
Kısaca mantık şu kullanmak istediğin bütün filtreler sorgunda varmış gibi olmalı ancak çalışmasını istediğin şartın filtresi
SQL dilinin anlayacağı şekilde "--" ile kapalı olmalı ve o şarta vereceğin unique bir isim olmalı, sonrasında sorgulama yaptırırken
ekranda verdiğin filtrelerin kodda kontrolünü yapmalı uygulanacak filtre varsa bu filtrenin satırını string replace ile açmalı ve eğer
parametresi varsa da belirtmelisin. Bu kadar.
Kolay gelsin.

UniQuIZIN.Close ;
UniQuIZIN.SQL.TEXT :='SELECT * FROM KALANIZIN WHERE IZIN_BASLA BETWEEN :B_TARIH AND :S_TARIH AND ADSOYAD LIKE'+ '''%'+COMBOBOX13.Text +'%'''+
' --FLT_ADSOYAD AND ADSOYAD = :ADSOYAD'+
' --FLT_ISBASI AND ISBASI_TAR = :ISBASI_TAR'+
' ORDER BY ISBASI_TAR ,ADSOYAD,BIRIMI COLLATE PXW_TURK ASC' ;

if Adsoyad_Filtresi.TExt <> '' then //ister ifadenin dolu olup oladığına istersen uzunluğuna bak
begin
   UniQuIZIN.SQL.TEXT := StringReplace(UniQuIZIN.SQL.TEXT,'--FLT_ADSOYAD','',[rfReplaceAll]);
   UniQuIZIN.ParamByName('ADSOYAD').AsString :=  Adsoyad_Filtresi.TExt;
end;

if BaslamaTarihi.TExt <> '' then //ister ifadenin dolu olup oladığına istersen uzunluğuna bak
begin
   UniQuIZIN.SQL.TEXT := StringReplace(UniQuIZIN.SQL.TEXT,'--FLT_ISBASI','',[rfReplaceAll]);
   UniQuIZIN.ParamByName('ISBASI_TAR').AsString :=  BaslamaTarihi.TExt;
end;
UniQuIZIN.Open;

Kullanıcı avatarı
Commandx
Üye

Mesaj gönderen Commandx »

SQL.TEXT YERİNE SQL.ADD Demişim Çalışmaması Bu yüzdenmiş .

UniQuIZIN.Close ;
UniQuIZIN.SQL.TEXT:=('SELECT * FROM KALANIZIN WHERE IZIN_BASLA BETWEEN :B_TARIH AND :S_TARIH AND ADSOYAD LIKE'+ '''%'+COMBOBOX13.Text +'%'' ORDER BY ISBASI_TAR DESC') ;

UniQuIZIN.ParamByName('B_TARIH').AsDateTime := DATETIMEPICKER_BTarih.Date ; // BAŞLANGIÇ TARİHİ
UniQuIZIN.ParamByName('S_TARIH').AsDateTime := DATETIMEPICKER_STarih.Date ; // BİTİŞ TARİHİ
//UniQuIZIN.SQL.Add(' ORDER BY ISBASI_TAR ,ADSOYAD,BIRIMI COLLATE PXW_TURK ASC'); //
UniQuIZIN.ExecSQL; ; //BBBBBB
statusbar1.Panels.Items[0].Text:='Listelenen '+ inttostr(UniQuIZIN.RecordCount)+ ' Kayıt';

Yardımlarınız için Teşekür ederim , Kodlar projemdeki diğer formlarda fikir verdi .
http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=DaysBetween
http://www.neonhaber.com/Static/mega-co ... index.html
www.delphican.con
Function PARSE( text, ilk, son:String ): String; //
begin
Delete(Text, 1, pos(ilk, Text) + Length(ilk)-1);
Result := Copy(Text, 1, Pos(Son, Text)-1);
end;