Paradox tabloya veri ekleme silme filtreleme

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
sonic33
Üye

Paradox tabloya veri ekleme silme filtreleme

Mesaj gönderen sonic33 »

Kod: Tümünü seç

procedure TForm6.Edit1Change(Sender: TObject);
begin
Table1.FilterOptions:=[foCaseInsensitive];
Table1.Filter:='isim='+QuotedStr(Edit1.Text+'*');
Table1.Filtered:=true;
end;
Arkadaşlar 3 günlük delphiciyim ödevimi yapıyorum lütfen yardım edin
1- Filtreleme yaptığım tabloda aranan veri yok ise uyarı vermesini nasıl sağlarım
2- Ekle butonunu kullanarak veriyi ekledikden sonra filtreleme yapıp veriyi getiriyorum ancak filtreden sonra edit1 e başka bir harf yazsam veya backspace bassam dbgrid de getirilen veride değişiyor veya komple siliniyor bunu nasıl önlerim.
ertank
Kıdemli Üye

Re: Paradox tabloya veri ekleme silme filtreleme

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Öncelikle filtreleme kodunuz hatalı.
-İlk önce mevcut filtre kapatılmalı
- Ardından filtre parametreleri verilmeli.
- Filtreyi uygulamak için yine açılmalı

Dolayısıyla sizin örnek kodunuzda ilk satır aşağıdaki şekilde olmalı:

Table1.Filtered := False;
1) Filtreli veri içinde arama yapmak için Locate() fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Table1.Locate();
Öğrenci olmanıza istinaden, Yukarıdaki kodu yazıp imleç Locate üzerinde iken F1 tuşuna basarak nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmenizde fayda var.

2) Edit1'in amacını ve projede ne şekilde kullanıldığını bilmeden bu sorunuza yanıt vermek çok doğru değil. Bu anlamda cevabı uygulamadan önce sorunuzu daha fazla bilgi vererek yeniden sormanız daha akıllıca olabilir.

Soruya cevaben;
- Edit1.OnChange() olayında kod var ise; "Table1 filtrelenmiş ise işlem yapma" şeklinde bir kod bahsettiğiniz sorunu çözecektir.
- Bir buton tıklanarak işlem yapılıyor ise aynı şekilde "Table1 filtrelenmiş ise işlem yapma" şeklinde bir kod bahsettiğiniz sorunu çözecektir.