Adoquery ile bir tablodaki bilgileri bir butona basarak diğer tabloya nasıl aktarabilirim?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
hasansavci
Üye

Adoquery ile bir tablodaki bilgileri bir butona basarak diğer tabloya nasıl aktarabilirim?

Mesaj gönderen hasansavci »

Arkadaşlar merhaba,

ben iş yerinde posta listesi hazırlamak için ufak bir program hazırladım. işyerinde sadece bu çalıştığı için(sistem engelliyor).verileri access te hazırlamış olduğum veritabanımda bulunan tablo1 isimli dosyaya kayıt ediyorum.raporunuda alıyorum. buraya kadar herşey tamam.
işim bitince depoya aktar butonuna basarak bu verileri aynı dosyada bulunan depo isimli tabloya aktarmak istiyorum. yani tablo1 isimli dosyadaki verileri depo isimli tabloya ekliycem. orası depo alanı olucak yani.her aktarımda yeni verileri ilave edicek ve sonra tablo1 dekileri depo ya aktardıktan sonra silicek.

bunu nasıl yapabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz.

Saygılarımla
ertank
Kıdemli Üye

Re: Adoquery ile bir tablodaki bilgileri bir butona basarak diğer tabloya nasıl aktarabilirim?

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Kaynak database Access olduğunu bildirmişsiniz. Hedef database nedir?
Kaynak tablo ve Hedef tablo birbirinin tamamen aynısı mıdır?
Tablolarda PRIMARY KEY diye adlandırılan UNIQUE olarak ta bilinen aynı değerin iki defa kayıt edilemediği bir kolon var mıdır? Adı nedir?
Tablolarda MEMO, BLOB diye bilinen kolon var mıdır? Adı(ları) nedir?

Bu bilgileri paylaşabilir iseniz yardımcı olmaya çalışılabilir.
hasansavci
Üye

Re: Adoquery ile bir tablodaki bilgileri bir butona basarak diğer tabloya nasıl aktarabilirim?

oluşturduğum dosyanın adı veriler.mdb bunun içindede 2 tane tablo oluşturdum

Tablo1 ve depo isimli 2 adet tablo oluşturdum. bunlar birbirinin aynısı isimleri değişik sadece.

Tablo1 içinde

No Nereye Tutar Barkot
1 Adana Nüfus Müdürlüğü 8,40 RR5445345345
2 Yozgat Nüfus Müdürlüğü 8,40 RR5445345345

bu alanlar mevcut.

NO KISMI OTOMATİK NUMARA VERİYOR. KAYIT ETTİKÇE.

BU VERİLERİ depo isimli tabloya yedeklemek istiyorum.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Eğer her zaman için depo tablosuna ekleme yapacak iseniz (mevcut kayıt kontrolü gerekli değil ise) direk olarak aşağıdaki gibi bir ADOQuery komutu çalıştırabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

INSERT INTO DEPO SELECT * FROM TABLO1
Database sistemi kopyalama işini yapacaktır.
hasansavci
Üye

Command text does not return a result set gibi bir uyarı veriyor. adoquery1 ekledim forma sonra tablo ile bağlantısını yaptım ve sql olarak

INSERT INTO DEPO SELECT * FROM TABLO1 komutunu ekledim adoquery1 active ini true yaptığımda bu hatayı veriyor. ancak verileri aktarıyor.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Aşağıdaki şekilde kullanır iseniz hata mesajı almıyor olmanız gerekli. Active := True veya Open sonucunda bir veri olması gerekiyor. ExecSQL ise sonucunda veri olmayan komutlar için kullanılabilir.

ADOQuery1.ExecSQL();
Alternatif olarak ADOCommand bileşenini kullanabilirsiniz.

ADOCommand1.CommandText := 'INSERT INTO DEPO SELECT * FROM TABLO1';
ADOCommand1.Execute();
Bu şekilde de çalışıyor olması gerekli.