Web uygulaması hakkında sorular (intraweb, tms)

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kahraman1285
Üye

Web uygulaması hakkında sorular (intraweb, tms)

Mesaj gönderen kahraman1285 »

Merhaba

İntraweb , tms ile web uygulaması yaptığımızda bir exe dosyası oluşuyor. Bu oluşan uygulama başka bilgisayardan erişilebilir mi ?

Aslında web uygulamasının mantığını öğrenmeye çalışıyorum.

Web uygulama.exe yi web sayfasında yayınlayabiliyor muyuz . IIS yada apache gibi serverlar bu uygulamaya başka bilgisayardan erişim imkanı veriyor mu ??

Exe uygulaması 192.168.1.4 ip adresli bilgisayarda ise ben başka pc den web browsera 192.168.1.4/webuygulama. Yazdığımda bu exe 1.4 ip adresinde çalışır mı ?

Linux makinesinde de erişim için 1.4 ip adresinde olan bu uygulama server üzerinde çalıştırılabilir mi ?
İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Web uygulaması hakkında sorular (intraweb, tms)

Mesaj gönderen freeman35 »

kahraman1285 yazdı: 02 Eki 2019 04:53 Web uygulama.exe yi web sayfasında yayınlayabiliyor muyuz . IIS yada apache gibi serverlar bu uygulamaya başka bilgisayardan erişim imkanı veriyor mu ??
Exe uygulaması 192.168.1.4 ip adresli bilgisayarda ise ben başka pc den web browsera 192.168.1.4/webuygulama. Yazdığımda bu exe 1.4 ip adresinde çalışır mı ?
O exe bu işi yapıyor zaten. apache yada iis ihtiyacın yok. İletişim TCP üzerinden olduğundan, ilgili port a erişim sağladıktan sonra her yerden erişebilirsin
kahraman1285 yazdı: 02 Eki 2019 04:53 Linux makinesinde de erişim için 1.4 ip adresinde olan bu uygulama server üzerinde çalıştırılabilir mi ?
Uygulaman linux ta build edildiyse, uygulaman çalışır. Ama server dediğin linux ta yetkilendirme ve port işlemleri için izin varsa kullanabilirsin.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
kahraman1285
Üye

Sn freeman lazarus + tms web core ile linux için web uygulaması build edilebilir mi yada başka component seti ile (raudus vs.) .?
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Lazurus un adını dahin anmayalı baya bi oldu. tms nin web core unu ilk çıktığında okumuştum ve sitesindeki demolara bakmıştım. Ben bunu başarısız bulmuştum. Tabi bunu unigui yi kullandığım için söylüyorum. unigui yi yazan Farşad, İran asıllı arkadaş ve ankara da. Eli ağır, klasik şark kafasıyla başlayıp garp kafasıyla iş yapan biri. Bu kısımdan kastettiğim, iyiniyetinden şunu bunu yapacağız diyor, ama SADECE vaktinde yetiştiremiyor. Ama yazdıklarıda kesinlikle sorunsuz, sağlam. ufak tefek hatalar çıkıyor bunlarıda düzeltiyor.
Linux desteği yok, benimlede anlaşamadığı tek sorun bu zaten :) 2017 6. ayında lisans aldım, almadan önce telefonda konuştum, linux u sordum, şimdi yok ama yılbaşına doğru olabilir demişti, bende bu sözüne itimat edip almıştım. Hesapta forumdaki sitesinde verdiği 2019 yol haritasında, linux un şu sıralarda olmuş olması lazım, ama ortada bişi yok, yıl sonunuda bulursa hiç şaşırmam.
Sana tavsiyem, unigui ye başla. source henüz yok, fpc sürümü olacak demişti ki ozaman source olmak zorunda, ha bu bence çıkmaz ayın 15 de olur :) ama olmaz değil :) trail i indirip kurabilirsin. bununla uygulamada yazabilirsin, sadece yayınlamak istediğinde lisans satın almak yeterli olur, kodun için ayrıca değişiklik yapmana gerek kalmaz. Trail de bazı kısıtlamalar var sadece. nag screen ve session timeout gibi. Ama satık crack vs yani çalmaya kalkmayın.
linux desteği TAHMİNİM ce bukadar sıkıştırmaya, heralde yıl sonuna kadar çıkartacak. tabi bu tahmin. zaten ufak ufak öğrenmeye başlamanızda vakit alacaktır. çünkü hangisi olduğu fark etmez, web uygulamarı ile vcl arasında baya fark var. kurguda var client,server side var. Ve en önemliside java bilgisi gerekiyor. çünkü client side da sadece js çalışabilir. çünkü uygulama browser larda çalışacak.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
kahraman1285
Üye

Merhaba

https://www.fmxlinux.com/ adresindeki add on özelliği ile linux ortamına fmx app görsel olarak debug etmişler.

Buradaki işlem intraweb tms unigui gibi web framework mu ? Daha önce hiç kullandınız mı ?

Videolar:
https://youtu.be/qPubvI7pwC4
https://youtu.be/NYaWirI5rzc
https://youtu.be/qPubvI7pwC4