Tcp server hakkında.

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
seci20
Üye

Tcp server hakkında.

Mesaj gönderen seci20 » 28 Oca 2019 01:45

Ustalarım öncelikle herkese selamun aleykum. Offline olarak hazırladığım programları sürekli olarak kırıyorlar. Java kart ile güvenliğini sağlıyorum ama malasef her türlü bir şekilde kırıyorlar. O yüzden server sistemi kurmaya karar verdim. Programdan şifreli şekilde kullanıcı adı ve şifre gelicek, serverden onay aldıktan sonra gerekli olan string cliente şifreli şekilde göndericek. Yanlız ufak bir kaç sorum var.

1.Tcp server kursam aktif kullanıcı sayısı 100 ile 200 lerde olsa sorun yaşarmıyım ?

2. Daha önce mysql server kurup oradan onay alıp çalışmıştım ama mysql bilgilerini programda tutmak zorunda olduğum için malasef onuda kırmışlardı.

3. Tcp server harici nasıl veri alışverişinde bulunabilirim ? Daha seri ve hatasız olarak ?

4.String verileri nasıl saklayabilirim ?

Server konusunda çok iyi değilim bilgi veren ustalarım olursa çok memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Tcp server hakkında.

Mesaj gönderen freeman35 » 28 Oca 2019 09:22

Merak ettim, ne programı bunlar? biri programını kırıyorsa çok iyi bir şey, demek ki çok kullanışlı bir şey(ler) bunlar.
usb kilit dangle kullanabilirsin. Bunları zor kırarlar. ama sorun senin şifre kontrol procedure yada function larında, kurgunda sorun olabilir. Mesela Sifre diye bir function sonucu True ise çalış gibi bir şeyse bunu kırma işine başlayan ilk kişiler hex editörlerle yapıyorlar.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!

seci20
Üye

Mesaj gönderen seci20 » 28 Oca 2019 12:08

freeman35 yazdı:
28 Oca 2019 09:22
Merak ettim, ne programı bunlar? biri programını kırıyorsa çok iyi bir şey, demek ki çok kullanışlı bir şey(ler) bunlar.
usb kilit dangle kullanabilirsin. Bunları zor kırarlar. ama sorun senin şifre kontrol procedure yada function larında, kurgunda sorun olabilir. Mesela Sifre diye bir function sonucu True ise çalış gibi bir şeyse bunu kırma işine başlayan ilk kişiler hex editörlerle yapıyorlar.
Hocam telefon yazilim onarimi uzerine. Daha profesyonel olanlarida kiriyorlar. Java kart mantigini tamamen cozduklerini dusunuyorum. Hemen hemen java kart ile korunan tum programlari kirdilar. O yuzden server sistemi kurmaya karar verdim en azindan tum kaynaklari serverde tutarim. Kirarlarsada kapatirim kimse kullanamaz

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 » 29 Oca 2019 07:47

https://sentinel.gemalto.com/software-m ... l-hasp-hl/
her sene şirket el değiştiriyor :) Ankara da temsilcilri olacaktı.
server bağlantıda olabilir ama bunun için client tarafında port yönlendirme ve firewall sıkıntın çıkacak. Delphi için turbo power bileşenleri var. bunda yanılmıyorsam crypto bileşenleri olacaktı. Ayrıca stream sıkıştırma seti, zip yani. yanılmıyorsam adı abbrevia.
gereken bilgileri sıkıştır şifrele hatta arka arkaya 2-3 kere şifrele. sonra bunu kendi sitene gönder. gönderme işi basit. baya bi eskiden yapmıştım. değerleri bir php sayfasına parametre olarak gönder. burda gereken işlemleri yaptır, log tut vs sana kalmış. sonra bu php sonuç döndürsün. gene aynı şekilde, sıkıştırılmış ve 2-3 kez şifrelenmiş. senin programın da bu sonucu çözümlesin. bu işi içinde sadece internet bağlantısı yeter. hatta bunu hosting firması yerine kendi evindeki bir pc ye IIS kurarak bile yapabilirsin.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!

seci20
Üye

Mesaj gönderen seci20 » 29 Oca 2019 02:34

cevap verdiğiniz için teşekkür ederim hocam. Aynı bu mantıkla yapıyorum bende zaten hocam. Şifreliyorum öyle gönderiyorum.

mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft » 29 Oca 2019 05:09

Web üzerinden sadece lisansı kontrol ederseniz programınız yine de kırılabilir. Kullanıcı kitlenizin bilgi seviyesi anladığım kadarıyla ortalamanın üstünde. Bu sektörde gördüğüm kadarıyla genelde fiziksel makinalar kullanılıyor. Makinanın çok bir işlevi olduğunu sanmıyorum, telefonlara yazılımı bu donanım yüklüyor/haberleşiyor. Böylece kullanıcılar donanım almak zorunda kalıyorlar. Böyle bir donanım aracılığı ile satış yapmak zor olabilir, sadece uygulama satmak daha kolaydır muhtemelen.
Yazılımın işlevini bilmiyorum ama eğer hesaplamalar yapıyorsa bunu sunucu üzerinden almanız. Uygulamanız cihazdan gerekli verileri okuyup yapacağı işlem ile birlikte sunucuya gönderecek, sunucu gerekli işlemleri yaparak, cihaza gönderilecek neredeyse ham veriyi üretecek. Gelen veri cihaza gönderilecek. Firmware gibi büyük dataların gönderilip alınması zor olacağından muhtemelen iyi bir yöntem olmayacaktır.

seci20
Üye

Mesaj gönderen seci20 » 29 Oca 2019 09:00

mkysoft yazdı:
29 Oca 2019 05:09
Web üzerinden sadece lisansı kontrol ederseniz programınız yine de kırılabilir. Kullanıcı kitlenizin bilgi seviyesi anladığım kadarıyla ortalamanın üstünde. Bu sektörde gördüğüm kadarıyla genelde fiziksel makinalar kullanılıyor. Makinanın çok bir işlevi olduğunu sanmıyorum, telefonlara yazılımı bu donanım yüklüyor/haberleşiyor. Böylece kullanıcılar donanım almak zorunda kalıyorlar. Böyle bir donanım aracılığı ile satış yapmak zor olabilir, sadece uygulama satmak daha kolaydır muhtemelen.
Yazılımın işlevini bilmiyorum ama eğer hesaplamalar yapıyorsa bunu sunucu üzerinden almanız. Uygulamanız cihazdan gerekli verileri okuyup yapacağı işlem ile birlikte sunucuya gönderecek, sunucu gerekli işlemleri yaparak, cihaza gönderilecek neredeyse ham veriyi üretecek. Gelen veri cihaza gönderilecek. Firmware gibi büyük dataların gönderilip alınması zor olacağından muhtemelen iyi bir yöntem olmayacaktır.
hocam aynen düşündüğünüz gibi zaten. Bende aynen öyle yapacağım şuan tcp server client kurdum ama daha mantıklı farklı bir protokol varmı onu tam bilmiyorum. Önerileriniz varsa daha az hatalı ve sorunsuz olan onla yapmak isterim.

mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft » 29 Oca 2019 10:10

tcp seviyesinde uğraşmak zor olabilir, soap servislere bakabilirsiniz.Bu iş için Delphi ile birlikte gelen datasnap var, çok daha kolay olur işiniz.

davut.eryilmaz
Üye

Mesaj gönderen davut.eryilmaz » 06 Şub 2019 10:36

https://github.com/danieleteti/delphimvcframework kullanarak Rest Api geliştirmek iyi bir çözüm olabilir.