YAPAY ZEKA- CÜMLE ANALİZİ

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
me_turan@mynet.com
Üye

YAPAY ZEKA- CÜMLE ANALİZİ

Mesaj gönderen me_turan@mynet.com »

Merhaba Arkadaşlar. Sizinle konuşabilen yapay zeka programı yazmaya başladım. Bu tam bir yapay zeka olmaktan ziyade, belirli bir amaca yönelik dar anlamda çalışan bir uygulama olacak. Bir taslak bir harita belirledim. Ancak yinede en baştan doğru başlamak istiyorum. Kendi yol haritamı paylaşacağım, sizinde yorumlarınızı almak istiyorum. Aslında phyton ve tensorflow ile bu işi yapmam gerektiğini biliyorum. Ama ne yazık ki delphiye çok aşinayım ve delphi dışında bir programla böyle büyük bir işe kalkışmak istemyorum.

- CÜMLEYİ YÜZELSEL OLARAK ANALİZ EDİYORUM
- Cümledeki özel isim, kişi zamirleri, tarih, sayı, şehir, ilçe, mahalle, yüzölcüm, ağırlık vs bilgileri tespit edip işaretliyorum. Bunu yapmak için 14000 kelimeden oluşan bir kelime bankam var. Ayrıca isim listem ve şehir listesi gibi ayrı tablolarım var. Ekleri silerek bu tablolardan tespit ediyorum.
- cümledeki yüklemi tespit edip, yüklemin aldığı ekleri analiz etmeye calısıyorum. (bu henüz tam değil)
- soru cümlesi, olumlu cümle, olumsuz cümlemi olduğuna bakıyorum.
- iki yada daha fazla kelimeden oluşan tamlamaları tespit edip onların tek bir kelime gibi değerlendirip işaretliyorum.
-
tespit ettiğim özneleri nesne gibi düsünüp, cümle içinde önceden işaretlediğim nitelikleri kayıtlı tutan "canlı bir tablo" yapıyorum. tıpkı delphideki component ve properties gibi. component ahmet ve cümledeki şehir ilçe, tarih, yüzölçüm gibi niteliklerde properties oluyor.
-CÜMLEYİ ANLAMSAL ANALİZ EDECEĞİM
mysql de senaryolar tablosu yaptim. anahtar kelimeler mevcut. bu anahtar kelimeler canlı tablo tarafından tetikleniyor. canlı tabloda anahtar kelimelerden biri geçerse , ağaç yapısı şeklinde bir senaryonun içine giriyor. Bu senaryoda tatmin edilmesi gereken bilgiler alınana kadar kullancııdan bu bilgileri istiyor.
- Herhangi bir senaryoya girildiğinde sonraki tüm anlamsal yaklaşımlar bu senaryo ağacının alt kategörilerinde aranıyor. bulunamadığı takdirde tüm senaryolarda ve alt senaryolarında aranıyor.
- Örnek: kullanıcı satın aldığı ürünlerin gelmediğini sordu diyelim. Ürün ulaşmadı senaryosuna giriyor. Tatmin edilmesi gereken bilgiler : sipariş no. kullanıcıdan sipariş noyu öğrenmek istiyor. öğrenilince , önceden belirlenmiş işlemleri ve cevapları veriyor. kullanıcı sonraki cümlesinde yeni bir sipariş no verdiğinde ürün ulaşmadı senaryosunda kilitli olduğumuzdan , bu senaryodaki işlemleri ve sonuçarı yenileyip son alınan sipariş noya göre tekrar cevap veriyor. sonraki cümle satıcıyı sorarsa, sipariş ulaşmadı senarsonun alt senaryolarında arıyor. diğer hiçbir senaryo dikkate alınmıyor. alt senaryoda bulunan satıcı kim senaryosu tespit ediliyor. tatmin edilmiş bilgi sipariş no var. bu sipariş no ile satıcı bilgisine ulaşıp satıcı kim alt senaryosunun işlemlerini yapıp cevap veriyor. (satıcının adı vs gibi bilgiler). eğer sonraki cümle deki hiçbir kelime ürün ulaşmadı senaryosu ile ilgili değilse, dönüp tüm ana senaryo ve alt senaryolarda arayıp, konudan cıkıyor.
yapay zeka ve cümle algılama analiz konusunda daha önce bilgi sahibi olan çallışma yapmış olan birileri varsa söyleyecekleri her bir kelime altın değerinde olacaktır. teşekkürler...
Lord_Ares
Üye

Re: YAPAY ZEKA- CÜMLE ANALİZİ

Mesaj gönderen Lord_Ares »

Türkiyede dikteapi isimiyle bir çalışma yapıldı ve sonuçlar çok güzeldi. İlgili firma metni okuyabiliyor, sesi yazıya çevirebilmekte çok başarılıydı. Bizzat kendimde denemelerini yaptım. Bildiğim kadarıyla Firma, bahsettiğiniz yapı için MATLAB kullanmıştı. Sesi fonemlerine göre ayırıp kütüphaneler oluşturmuş ve bu sayede söylenen kelimeyi algılayabilen cevap verebilen bir yazılım geliştirmişti. Delphi ile MATLAB kullanarak belki işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
me_turan@mynet.com
Üye

Ceva için teşekkürler. Matlap hakkında hiçbir bilgim yoktu. araştırdım biraz. etkileyici bişey. hattta yapayzeka ve sinir ağları için özel hazırlanmış olduğunu öğrenince şaşırdım. https://www.youtube.com/watch?v=l6SI5-d ... rxK5FRiwuO bu linkte matlap ile ilgili bulduğum video ilgi çekici. matlap indirip öğrenmeyi düsünüyorum.
Lord_Ares
Üye

Burayı bir inceleyin , size yararlı birşey olabilir.
https://responsivevoice.org/text-to-spe ... kce-metin/
me_turan@mynet.com
Üye

Matlap bana gore olmadigina karar verdim. Genelde sihirbazlar ve hazir kod bloklari ile calisiyrsun. Arabayi uzaktan kumanda ile kullanmaya benzettim. Yazdigim programa tam hakimiyet kuramiyrum. Responsivevoice i denedim. Istedigim sey konusmasi degil aslinda. O kadar da abartmayacagim :) ayrica linktekine kiyasla google ceviri cok daha guzel akiskan bir konusma yapiyor.

Su an cumle icinde gecen tarih sayi yas agirlik ozneler il ilce isimleri ozel isimleri vs yakalayip isaretliyrum. Birazdaha calisir hale gelsin demo bir konusma yapip yakaladigi verileri canli gosteren bir demo video cekip burada paylasmayi dusunuyrum.
Lord_Ares
Üye

Hayırlısı olsun. Benim asıl merak ettiğim bilgileri nerede sakladığınız. Veritabanı mı kullandınız , text tabanlı mı ..
me_turan@mynet.com
Üye

Mysql de tutuyrum. Senaryolari yoneten ayri bir program daha yazdim.
habibustun
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen habibustun »

Bu sitede yapay zeka hakkında oldukça değerli bilgiler var..

https://www.oracle.com/tr/artificial-in ... hat-is-ai/
Benim için, öğrenmek ve kendini geliştirmek önemlidir. Bu nedenle, yeni teknolojiler ve programlama dilleri hakkında araştırmalar yapmayı, okumayı ve öğrenmeyi seviyorum. Bu alandaki çalışmalarıma devam etmek istiyorum ve gelecekte de bu alanda birçok başarıya imza atmayı hedefliyorum.