Çok ilginç Delphi7 hatası... Çözüm bulamadım. :(

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
baloglurecep
Üye
İletişim:

Çok ilginç Delphi7 hatası... Çözüm bulamadım. :(

Mesaj gönderen baloglurecep »

selamlar arkadaşlar... Arkadaşlar uzun zamandır üzerinde çalıştığım sürekli ilerleyen bir projem vardı. Okul zil programı. Belli periyotlarda güncellediğim bir proje. Ücretsiz kullanımda. Tübitak projesi olarak da bu zil programı ile bir projeye başladım. İki gün öncesine kadar sorunsuz gidiyordu. Birden bire ne oldusya anlamadım proje hata vermeye açılmamaya başladı. Proje dosyaları başka klasör içine kaydediyor. Anlam veremiyorum. açarken de dosyaları bulamıyor.

en son yaptığım zil dpr dosyasını notpedde açtığımda dosyaların ..\ klasörünü gösterdiğini farkettim. (altta örnek olarak var) elle bunları düzenledim farklı adresleri sildim tekrar kaydettim. Normalde sorunun düzelmesi lazım. Bu defa da ana form düzelttiğim projeden çok çok önceki sürüme ait ana form ile açıldı. Anlam veremedim. her şeyi göze aldım bilgisayarımdaki melodili zil klasörünün tamamını sildim. tüm versiyonlar silindi. proje halleri. ayrıca çöp kutusundan da sildim. nasılsa drive bölümünde yedeklerim var. silip yedekleri tekrar indirdim ve daha önceki dizin yerini ve ismini de değiştirerek dosyaları oraya attım. herhangi bir dosya üzerinde tekrar dpr dosyasını not defteri ile açtığımda (6 aydır internette olan, hatta neredeyse 5-6 yıldır açılmayan dosyalar bile var) Klasördeki dosyaların değiştirme tarihleri bile çok eski. Yani hiç dokunulmamış olmasına rağmen hatalı olarak açılıyor.

uses

Forms, Windows,
MENU in '..\MELODI V4.6\MELODI v4.4\MENU.pas' {Form1},
GUNLER in '..\MELODI V4.6\MELODI v4.4\GUNLER.pas' {FORM_GUNLER},
u_tray2 in '..\MELODI V4.6\MELODI v4.4\u_tray2.pas' {sihirbaz},
Unit2 in '..\MELODI V4.6\MELODI v4.4\Unit2.pas' {Form2},
TRAY in '..\MELODI V4.6\MELODI v4.4\TRAY.pas' {FORM_TRAY};

garip bir hata ile geliyor. Bunları aşağıdaki gibi tekrar düzenliyorum

Forms, Windows,
MENU in MENU.pas' {Form1},
GUNLER in 'GUNLER.pas' {FORM_GUNLER},
u_tray2 in 'u_tray2.pas' {sihirbaz},
Unit2 in 'Unit2.pas' {Form2},
TRAY in 'TRAY.pas' {FORM_TRAY};

şekline getirip kaydediyorum. Açılırken çok çok önceki bir versiyon şeklinde açılıyor. Örneğin açmaya çalıştığım versiyon 4.8 versiyonu. son olarak ona her zile göre melodi seçme imkanı verdiğim kısımda vardı. Ancak açılırken 4.1 vrs ile açılıyor. Yeni eklenen zil seçme kısmı yok. Oysaki bu dosyaya 2-3 aydır dokunulmadı. çok garip anlamadım gitti. Normalde tümünü silip yedeği attığımda sorunun düzelmesi gerekiyor. ama düzelmedi.
Önerisi olan arkadaşlardan destek ve öneri bekliyiroum. Projede 3.parti kompanentler olmasa buradan paylaşım yapardım. Ancak çok fazla 3. parti bileşen kullanıldı.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Çok ilginç Delphi7 hatası... Çözüm bulamadım. :(

Mesaj gönderen mussimsek »

Bir kaç sefer benim başıma da geldi bu durum.

* Yedekten geri dönün.

* Project -> Options... kısmından Directories/Conditional kısmını kontrol edin. Sıkıntı varsa düzeltin.

* Project -> view source ile .dpr'yi açıp, "..\" kısımlarında yanlışlık varsa düzeltin.

Kolay gelsin.
ercanskose
Üye

Mesaj gönderen ercanskose »

bahsettiğin sorunla bende karşılaştım ama ben XE8 kullanıyordum. Günlerce uğraşıp projeye yeni güncellemeler ekledim sistem çalışır durumda exe sini müşteriye kurdum. sorunsuz çalıştı fakat bir yerinde hata aldığım için hemen müşterinin yanında bilgisayarımdan düzeltip tekrar exe yapayım dedim. Fakat o da ne? projeyi açtığımda güncellemeden önceki projeler açıldı. sanki hiç güncelleme yapmamışım da öyle exe yapmışım gibi. Güncel dosyalarında değiştirilme tarihine bakıyorum exe yi oluşturduğum gün. tarihlerdede sıkıntı yok. Çıldırdım, nerdeyse 1 yıl uğraştım o projeyi hayata geçirmek için. Kafayı yemek üzereydim nasıl böyle bişey olur diye.

Sonra ne mi oldu.

Oturdum Günlerce uyumadan projeyi tekrar yazdım. Eski projeden edit leri, butonları, kodları, tasarımı kopyala yapıştır yaptım yeni güncel özellikleride ekledim öyle kurtardım projeyi. Arada bir aklıma gelir neden böyle bişey olur diye ama hala sorunu çözmüş değilim.

Yani diyeceğim o ki delphi her an her şeyi yapabilir. Sonuçta kul yapısı. Artık projeleri ve son hallerini 3 ayrı yerde tutuyorum. Büyük Projeleri delphiyi kapatıp tekrar projeyi açıp kontrol ediyorum.

Ha bu arada eğer harici disk üzerinden projeleri çalıştırıp editliyorsan tavsiyem masa üstünde çalış sonra hariciye at.
baloglurecep
Üye
İletişim:

M.simsek üstadın önerilerini de yaptım olmadı. İki üç gündür ne yaptım ise olmadı. Tüm dosyaları sildim bulutta yedeklerimdeki son halini indirdim açtım sorun hüsran...sürem az projenin yetişmesi gerekiyor. Ben de delphiyi kaldırdım. Şimdi yeniden kuruyorum. Bakalım sonuç ne olacak. Burdadan yazar paylaşırım
yusuf simsek
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen yusuf simsek »

İşletim sisteminiz nedir?
Bugün bir kez daha,
Hiç Birşey Bilmediğimi Öğrendim!!!

https://extrayazilim.com
baloglurecep
Üye
İletişim:

İşletim sistemim win 10... Dün delphiyi kaldırıp yeniden kurdum ama değişen birşey olmadı. Sanırım son sürümü yerinden yazacağım. Hala böyle birşey nasıl olur anlam veremiyorum. Çok dikkatli olmama rağmen oluyorsa az ihmal etsek neler olacak
yusuf simsek
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen yusuf simsek »

sanal makinada Windows 7 kurup, oraya delphi kurup tekrar derlemeyi dener misiniz...
Bugün bir kez daha,
Hiç Birşey Bilmediğimi Öğrendim!!!

https://extrayazilim.com
Kullanıcı avatarı
Commandx
Üye

Mesaj gönderen Commandx »

Delphi kurulu xp makinam var, Deep freeze üstünde Korunan C sürücüsü ve C: de borland.
Korunmayan D sürücüsü Ve D ye taşıdığım masaüstü ve klasörler.
Bu durum karşısında bir ara basima geldi bu yola başvurdum.
Komponent eklerken DeepFreezeyi pasife gecirip tekrar kilitliyorum, böylece pc kapanıp açılmada ilk günkü gibi oluyor.
Birde Imajını aldım. ne olur ne olmaz.
http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=DaysBetween
http://www.neonhaber.com/Static/mega-co ... index.html
www.delphican.con
Function PARSE( text, ilk, son:String ): String; //
begin
Delete(Text, 1, pos(ilk, Text) + Length(ilk)-1);
Result := Copy(Text, 1, Pos(Son, Text)-1);
end;
baloglurecep
Üye
İletişim:

Arkadaşlar çözüm bulamadım. Delphiyi kurup kaldırdım ama sonuç aynı. Bende en son çalışan sürüm üzerinden tekrar güncelleme yapıp yeni özellikleri, kodları yazdm. Az bir kısım kaldı. Ama hala nasıl olup da başka bir klasöre kaydetti anlamış değilim. Konu kapanmıştır.