Delphi ile Veritabanı internette bulunan (mysql) Online Test Çözebileceğimiz Bir Program Yazabilirmiyiz?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
savcihasan
Üye

Delphi ile Veritabanı internette bulunan (mysql) Online Test Çözebileceğimiz Bir Program Yazabilirmiyiz?

Mesaj gönderen savcihasan »

Arkadaşlar,
Ben delphi7 ile daha önce kayıt edilmiş ve kategorizelenmiş soruları kullanıcıların çözebileceğimi bir program hazırlamak istiyorum.Programın yazılımı ile ilgili hiçbir sorunum yok.ben kendi bilgisayarımda (bireysel) yada networkte bağlı kullanıcılar arasında bu programı kullandırabilirim ama ben türkiyenin her yerinden programı bilgisayarına kuran kişilerin bağlanabilmelerini istatistiklerini görebilmelerini istiyorum.(veritabanını internette bir hosting firmasında tutmak istiyorum)böylelikle kullanıcı adı ve şifresi ile programa giriş yaptıklarında internetteki veritabanında kullanıcı kayıtlıysa programın çalışması ve kategoriler arasında seçilen soruları çözebilmelerini saglamak istiyorum. kullanıcılar birbirlerinin istatistiklerini de görebilecekler.aynı anda 100 kişi kullanabilecek.bunu yapmak mümkün mü?

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Hasan Savcı
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Delphi ile Veritabanı internette bulunan (mysql) Online Test Çözebileceğimiz Bir Program Yazabilirmiyiz?

Mesaj gönderen mussimsek »

Lokalinizdeki veritabanı ile internetteki veya uzak bir server'daki veritabanı arasında bir fark yok. Ancak bu tarz kullanımlarda genelde güvenlik sıkıntı olur.
Sadece lokalden gelen bağlantıları kabul eden mySQL'i, internetten gelen istekleri kabul eder hale getirmeniz lazım. Bu durumda güvenlik işini iyi yapmazsanız, veritabanındaki tüm bilgileri birileri okuyabilir.

Kolay gelsin.
true_false
Üye

Re: Delphi ile Veritabanı internette bulunan (mysql) Online Test Çözebileceğimiz Bir Program Yazabilirmiyiz?

Mesaj gönderen true_false »

Mustafa Bey'in dediklerine ek, bağlantı hızınızda performansınıza eksi derecede etkileyecektir. lokalde gigabit seviyesinde kurduğunuz bağlantı hızları, müşterilerinizin upload hızı seviyelerine indirgenecektir. Belki ufak tefek sorgularınızda bu hızı hissetmeyebilirsiniz ama raporgibi uzun sorgular aldığınız işlemlerde çok büyük sıkıntı yaşarsınız.
type
Tform1 = class(Tform)
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Çözüm önerim : :idea:

(1) Web ortamında sorgu yapan, seçtiğiniz hosting paketinin izin verdiği hangisi ise küçük bir PHP/ASP UNIT hazırlayın. WEB ortamında sorgular LOCALHOST şeklinde yürüyeceğinden sanki yerelde sorgu yaparmışçasına hızlı yürür. Örnek delphiturkiye forum.

Bu UNIT bir nevi DataSet altında QUERY / DATASOURCE işlemi görecektir. Sadece sorguları Indy veya WebBrowser ile POST ederek çekmiş olacaksınız.

(2) Delphi ile bu önceden hazırlanan UNIT ile irtibata geçecek ADMIN modülü gibi bir yapı ile soru bankası ekleme, modersayon, kullanıcı işlemleri vb. işlemler ile KULLANICI modülü gibi bir yapı ile sorguların yapılması ile dönecek JSON/XML vb. cevabı PARSE ederek dilediğiniz formda sunumunu yapabilirsiniz.

Sonuç : Bu şekilde bir yapı ile bırakın 100 - 200 kişiyi çok daha fazlasını gözle görünür performans kaybı yaşamadan karşılayabilirsiniz.

Bu şekilde bir çok proje hazırladım ve kullanıyorum. Denenmiştir. :idea:
Resim
Resim ....Resim