Delphi'den .Net'e transfer

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Saltuk
Üye

Delphi'den .Net'e transfer

Mesaj gönderen Saltuk »

Arkadaşlar Delphi+Devexpress+Unidac+FastReport ile yazılmış bir projem var.
projeyi .Net'e aktararak browser'a gömmem gerekiyor (C# ile tekrar yazarak).
Dikkat etmem gerekenler ve yol haritası konusunda yardımcı olabilecek arkadaş var mı?
Teşekkür ederim.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Delphi'den .Net'e transfer

Mesaj gönderen mkysoft »

C#'dan ziyade web tecrübeniz önemli bir etken olacak. Karar vermeden önce delphi+unigui seçeneğini değerlendirmenizi öneririm. Eğer uygulama ağırlıklı olarak desktop tarafında yaşamına devam edecekse, C# üzerinden web'e taşımak pek mantıklı olmayacaktır.
Saltuk
Üye

Mesaj gönderen Saltuk »

C# Müşterinin seçimi oldugu icin baska secenegim yok
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Hızlı yol almanız için unigui gibi extjs temelli ext.net framework'üne bakabilirsiniz. En azından arayüzle uğraşmamış olursunuz.
Saltuk
Üye

Mesaj gönderen Saltuk »

tek secenek convert, aktarım yapılacak firmada delphi bilen yok
cecihan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen cecihan »

Merhaba. 5 yıl önce yazdığım yazılımın trendi web ortamına kaydığı için birde uygulamamızı c# a taşıyalım dedik (c++builder ile yazılmıştı). ve daha önce hiç web tabanlı uygulama ve c# tecrübem yoktu. Ide'yi bile yeni kullanıyordum ve soru sorabileceğim hiç kimsede yoktu. İngilizcemde tarzancamdan biraz iyiydi. Aynı sizin gibi devexpress ve fastreport kullanıyordum. İşin bir kötü tarafı da eski veritabanım firebird'te idi. ilk başta Google sayesinde takıldığım yerleri bir şekilde yamalarla geçerek 2 yılda %50 performanslı bir yazılım çıkarttım. 3 yıl eksikleri kapatmakla geçti. ama 5 yılın sonunda şimdi kendime yeni yeni güveniyor, istediğim gibi yazabiliyorum. ama geçmiş hatalarım sürekli karşıma çıkıyor. birde geçmişte olmaz bu dediğiniz şeylerin olabildiğini görünce yazılımda farklı yerlere gidiyor. net üzerinde yazılım yazmak c# ve bir miktarda olsa jscript bilmekten geçiyor. c# tarafında da önünüzde 2 yol var. ya mvc yada webforms. ben webformsla yazdım. örnek çoktu çünkü. mvc yi duymamıştım bile. ama büyük ölçekli uygulamalarda daha yönetilebilir olduğunu okumuştum. ne kadar web uygulama geliştirme bilginiz var bilmiyorum. o yüzden tereciye tere satmayım. ama herşeyi baştan yazacağınızı göze alın. fastreport raporları bile uyumsuz. ama devexpress kolaylaştırıyor işi. dostan Windows uygulamalarına geçmekte zor olmuştu.