Cxgrid Adet Artırımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
akissoftware
Üye

Cxgrid Adet Artırımı

Mesaj gönderen akissoftware »

Arkadaşlar merhaba ekteki resimdeki gibi bir sistem yaptım. Post sistemi gibi bir yazılım yapmak istiyorum... Bir ürün barcodedan okutulduğunda bilgisi ekteki resim gibi sisteme düşüyor. Ben bu düşen bilginin adet ve adete bağlı fiyat toplamını + ve - tuşlarına basarak artırıp azaltmak istiyorum.. Bir türlü halledemedim.

İlgili alanlara erişince yazdığım kodlar şöyle;

Kod: Tümünü seç

Adet := cxGrid1TableView1.Controller.SelectedRecords[0].Values[2];
Fiyat := cxGrid1TableView1.Controller.SelectedRecords[0].Values[3];

cxGrid1TableView1.Controller.SelectedRecords[0].Values[2]:= Adet + 1;
cxGrid1TableView1.Controller.SelectedRecords[0].Values[3]:= Adet * Fiyat;
Fakat + tuşuna her tıkladığımda sonraki değerden baz alındığı için toplam fiyat katlanarak büyümekte.. Bu konuda yardımlarınızı talep ediyorum. Şimdiden herkese teşekkürler

Resim
ertank
Kıdemli Üye

Re: Cxgrid Adet Artırımı

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

- Kullandığınız Delphi sürümünü bildirmemişsiniz.
- Bahsettiğiniz resim bir sebepten gözükmüyor.
- Gönderdiğiniz kod bloğu tam olarak yeterli değil. Adet ve Fiyat değişkenlerinin veri türleri bilinmiyor. Bu bilgiyi paylaşabilir misiniz?
- "Fakat + tuşuna her tıkladığımda sonraki değerden baz alındığı için toplam fiyat katlanarak büyümekte." ifadenizi örnek vererek açıklamanız mümkün mü?
akissoftware
Üye

- Kullandığınız Delphi sürümünü bildirmemişsiniz. -- Delphi 7
- Bahsettiğiniz resim bir sebepten gözükmüyor. -- kod olarak eklemiştim link burda https://prnt.sc/kwhx28
- Gönderdiğiniz kod bloğu tam olarak yeterli değil. Adet ve Fiyat değişkenlerinin veri türleri bilinmiyor. Bu bilgiyi paylaşabilir misiniz? -- Adet ve Fiyat değişkenleri Integer yani sayı değişkeni
- "Fakat + tuşuna her tıkladığımda sonraki değerden baz alındığı için toplam fiyat katlanarak büyümekte." ifadenizi örnek vererek açıklamanız mümkün mü? -- Mesela Sigara 1 adet ve fiyatı 10 yazıyor. + tuşuna basınca adet 2 olacak (onda sorun yok oluyor ama inc gibi bir fonksiyon olsa daha iyi olur ben çalıştıramadım) ve fiyat bilgisi (2*10) 20 olacak. Tekrar + tuşuna basınca 3 adet ve fiyatı 30 olacak.... Bu böyle devam edecek..
akissoftware
Üye

Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varmıdır aceba?
zengin
Üye

Mesaj gönderen zengin »

s.a

buradaki acıklama size faydalı olur diye düşünüyorum

viewtopic.php?t=28356

iyi çalışmalar.
Zengin
akissoftware
Üye

a.s.
Hocam sanırım yanlış anlaşıldım :S

Benim istediğim ilgili tuşa tuşlandığında değil yani o butona basıldığında (fiziksel olarak üstüne click yapılması) işlemlerin yapılması....

Kısaca; Bir ürün ekledik ve bu üründen tekrar eklemek yerine + tuşuna basıp adeti artırma. Adeti artırıyorum ama fiyat kısmını yapamıyorum...
zengin
Üye

Mesaj gönderen zengin »

yok kardeşim belki biz senin istediğini yanlış anlıyor olabiliriz örnek adet alanınızı tutarla çarpın sonucu alın

Kod: Tümünü seç

DataSet1TOPLAM.Value := DataSet1TUTAR.value * DataSet1ADET.value;
Zengin
akissoftware
Üye

Zengin hocam söylediğiniz gibi yapamadım. Yani bu işlem için 1 adet dataset ekleyip mi denemem gerekiyor? Çünkü programda dataset kullanmadım.. Zaten adet alanıyla tutarı çarpıyorum. Ama bu işlemi her yaptığımda adet ve tutar miktarları güncellendiği (yeni değeri aldığı ) için sonuç katlanarak devam edip gidiyor
zengin
Üye

Mesaj gönderen zengin »

her adet arttığında toplamı Refresh yapsan toplam değişmiyormu
Zengin
akissoftware
Üye

Yok hocam onu denesem bile fiyat kısmı değişkeni seçilen ürün fiyatına göre belirlediğim için öyle olacağını düşünmüyorum. Sigara 10 iken su 1 lira olacak...

Cxgrid yapısının mutlaka bir kontrolü vardır fakat sitesinden destek almak için lisans vs istiyorlar
akissoftware
Üye

Farklı bir yapı ile dolaylı olarak halletmek zorunda kaldım. Bir alan daha ekledim toplam fiyat diye. Adet ile adet fiyatını çarptım...