Timer ve Listbox

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
sadimba
Üye

Timer ve Listbox

Mesaj gönderen sadimba »

Arkadaşlar formda 1 adet edit, Timer1, 2 adet listbox ve 2 adet buton var. 1.ci listbox' items'lerinde illerin adları bulunuyor,2ci ise boş. Listbox1deki itemleri edit içine alarak tek tek listbox2'ye gönderebiliyorum ve bunu buton2 ile yapıyorum. Buton 1 ile buton2'yi tıklama yapmak istiyorum.Yani listbox1 itemsleri tek tek Listbox2'ye gidecek. bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Yapmaya çalıştığım kodlar şu şekilde:

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
Timer1.Enabled := false;
end;

procedure TForm1.ListBox1Click(Sender: TObject);
begin
Edit1.Text := Listbox1.Items[Listbox1.Itemindex];
end;

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
Listbox2.Items.add(Edit1.Text);
end;

procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
begin
Timer1.Enabled := true;
end;

procedure TForm1.Timer1Timer(Sender: TObject);
var i,Dosyasayisi:integer;
begin
Dosyasayisi:=0;
i:=ListBox1.Items.Count;
for i := 0 to ListBox1.Items.Count - 1 do
if ListBox1.Selected[Dosyasayisi] then
begin
listbox2.items.insert(i, edit1.text);
ListBox2.Items.Add(ListBox1.Items[Dosyasayisi]);
Button1Click(sender);
end;end;

Timer'in interval=50,
kodlarda bir hata yapıyorum,ama nerede..?
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Timer ve Listbox

Mesaj gönderen freeman35 »

Kod tag ını kullanırsan yazın daha okunaklı olur.
verdiği hata ne? biz gayipten bilgi alamıyoruz.
Timer'in interval=50, 50 milisaniye nin nekadar bir süre olduğunu biliyor musun? kabaca şunu dene, nefes alırken nefes alabilir misin? (nefes vermeden)
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
sadimba
Üye

Mesaj gönderen sadimba »

freeman35
timer.interval:=50'nin ne olduğunu bende biliyorum. 2 sıfır eksik yazmışım, yeni farkettim. Hatta tag'larıda kullanmamış olabilirim. Ben elektronik mühendisiyim. Delphi yazılımını öğrenmeye yeni başladım. Eksiklerim olabilir. İşte onları tamamlamak için bu foruma kayıt oldum. Yazdığım metni dikkatli okumuş olsaydınız, sorunun Timer1. kodlarının yazımında olduğunu rahatlıkla anlayabilirdiniz. Forumda yazım kuralları var. Bence ek olarak da hitap ve saygı kurallarınında konması gerekir.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Yazdığının ne olduğunu biliyorsun, 2 sıfır eksik yazdığınıda fark etmişsin, hatanın nerde olduğunu dahi biliyorsun. Eh tabi "elektronik mühendisiyim." dediğine göre, benim gibi bir orta okul mezununa, sahip olduğu evinde edep dersi vermek senin en doğal hakkın öyle mi?

Forum kurallarına yazmadık, ama sürekli söyleme gereği duyuyoruz, Şöyle ki:
Forumun yani, burada üye olan tüm kişilerin, biri yada birilerine bir şey öğretmeye memur değildirler. Lütfedersek, cevap veririz. Başka bir dünya forum var, eh bide mühendissin madem en az bir yabancı dil de biliyorsundur demek, buda yabancı forumlara dahil olup ordan öğrenebilirsin demek.
Bu forumda boş lakırtıya yer yok. hitap ve saygı kuralları konması gerekir demişsin, de, Program yazacak kadar eğitim almış, toplum içinde yaşamış ve üstünede onca yıl okullara gitmiş, şirkeetlerde maraba olmuş, ama hala hitap saygı öğrenmemiş bir kişiye yazıı olarak bunları versek ne olur ki?

Bakınız forum, yana yakına cevap aramış ve cevabını bulmuş okadar mesaj var, kaçında "Teşekkür ederim" lafı var? Hata veriyor deyipte hatayı yazmaya tenezzül etmeyen kişiye hatayı yaz dediğimizde çemkirene hitap ve saygı dersi vermek??? bunca zaman etrafı öğretmemişse, ben böyle bir şeyi neden üstleneyim değil mi?
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!