MSSQL de Tabloya(bağımsız bir projede) Alani adlarını, değişken tiplerini parametre olarak girmek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
izmirlikemal
Üye

MSSQL de Tabloya(bağımsız bir projede) Alani adlarını, değişken tiplerini parametre olarak girmek

Mesaj gönderen izmirlikemal »

Dostlarım hepinize hayırlı Ramazanlar ve de iyi geceler dileğiyle;
benim öğrenmek istediğim ama defalarca denememe rağmen bir türlü beceremediğim, ağaşıda genel anlamda kodlarını
yazdığım ve table adını, id,alan adlarını(Edit.text'e girip), değişken tiplerini(combobox.text'den seçip) Butona tıkladığımda
yukarıdaki şartları sağlayan bir tablo oluşturmak istiyorum.
Konunun başında da belirtiğim gibi defalarca örnek kodları düzenlemeyle yaptığım denemelerde ")" hatası
veriyor, ama bazen de tablo sorunsuz oluşuyor.
Bana bu konuda hatasız çalışabilecek detaylı kod yardımı yapabiecek arkadaşlarımın özverisine muhtacım. Teşekkür ederim.

Kod: Tümünü seç

query1.sql.add('CREATE TABLE Personel(
id int NOT NULL,
adi_soyadi varchar(20) NOT NULL ,
Sehir varchar(20),
CONSTRAINT id_no PRIMARY KEY  (id,adi_soyadi)
)');
ertank
Kıdemli Üye

Re: MSSQL de Tabloya(bağımsız bir projede) Alani adlarını, değişken tiplerini parametre olarak girmek

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Öncelikle ")" hatası aldığınız kod örneği paylaşmadığınız için yazdığınız koda yardımcı olmak mümkün değil.

Bahsettiğiniz işleme neden gerek duyduğunuzu bilmiyorum. Database kullanan uygulamaların neredeyse tamamı çalışır iken kullanacakları database, tablo ve alan isimlerini önceden tanımlarlar ve bilirler. İstisnası "database tool" olarak ifade edilen uygulamalar olabilir.

Bu bilgiden yola çıkarak istediğinizi elde etmenin en kolay yollarından birisi "bir database tool bu işi nasıl yapıyor" sorusunun cevabını aramak olacaktır. Kullandığınız database sisteminin kendine ait "tool" uygulaması ise "SQL Server Management Studio" dur. Bu uygulama tablo oluşturma ekranında bir sürü edit alanı yerine bir tane "grid" kullanıyor. Grid üzerinde kolonlar var. Her kolon her durumda kullanılmıyor. Seçilen veri türüne göre doldurulması isteniliyor.

Kod mantığınızı bu şekilde değiştirerek istediğinizi yapmanızın daha kolay olacağını düşünüyorum.