Access Veritabanı-Kayıt sıralama sorunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
yazilimci76
Üye

Access Veritabanı-Kayıt sıralama sorunu

Mesaj gönderen yazilimci76 »

merhaba arkadaşlar,

yaptığım küçük çaplı programda delphi 7 + access veritabanı (adodataset) kullandım.
programda veritabanı birçok kayıtta son ekleneni sonra gösterirken bazı kayıtlarda sonda olmuyor resimde gördüğünüz gibi.
bunun sebebi ne olabilir acaba?

Resim
En son yazilimci76 tarafından 15 Nis 2018 10:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Re: Access Veritabanı-Kayıt sıralama sorunu

Mesaj gönderen greenegitim »

Resim görünmüyor veritabanlarının kayıtları sizin ona verdiğiniz sırayla tutmak gibi bir sözü yok arka planda belirli algoritmalarla farklı şekillerde tutulabilir sizin sorumluluğunuz siz hangi sırayla o kayıtları görmek istiyorsanız veritabanına bunu bildirmek bunu bildirdiğinizde sizin sözünüze uyar ve istediğiniz sırayla getirir örnek:
"select * from products order by name asc" dediğimiz de kayıtlar ne şekilde tutulursa tutulsun size name alanına göre sıralayıp getirecektir.
Mücadele güzelleştirir!
yazilimci76
Üye

greenegitim yazdı: 15 Nis 2018 09:07 Resim görünmüyor veritabanlarının kayıtları sizin ona verdiğiniz sırayla tutmak gibi bir sözü yok arka planda belirli algoritmalarla farklı şekillerde tutulabilir sizin sorumluluğunuz siz hangi sırayla o kayıtları görmek istiyorsanız veritabanına bunu bildirmek bunu bildirdiğinizde sizin sözünüze uyar ve istediğiniz sırayla getirir örnek:
"select * from products order by name asc" dediğimiz de kayıtlar ne şekilde tutulursa tutulsun size name alanına göre sıralayıp getirecektir.
cevabınız için teşekkürler.
eklediğim resmin çözünürlüğü o kadar küçük değil aslında, bir türlü gözükecek şekilde ekleyemedim, nerde hata yapıyorum acaba? (ancak başka siteye upload ederek halledebildim.)
yazilimci76
Üye

birde yaptığım programda master-detail şeklinde 2 tane tablo var. 1.tabloda stoklar 2.tabloda hareketler tutuluyor. 1. tabloda seçilen stoğun hareketleri gride geliyor.
bu programı yaparken hiç sorgu vs kullanmadım bilmediğim için. Direk Adodataset leri birbiri ile ilişkilendirerek yaptım.
sizden bir konuda öneri bekliyorum.
1. gridde her stok seçildiğinde veya 2. gridde yeni hareket girişi yapıldığında program 2. gridde bulunan giriş-çıkış alanlarını tek tek toplayarak toplamlarını yazıyor. şimdilik sorun yok ama ileride hareketler çoğalınca sıkıntı olacağını farkettim (herhangi bir stoğun 1000 hareketi olduğunda örn.)
biliyorum yaptığım program ilkel çok kullanışsız ama bu kadarını yapabildim.
Bu toplama işini nasıl farklı bir yöntemle yapabilirdim? (kullandığım yöntem sum ile sorguya izin vermedi denedim)

Resim
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

Access ten vazgeçin şimdiden, firebird, mssql, mysql yada postgresql e yönelebilirsiniz bu yazdığım daha gelişmiş veritabanlarında triger,function stored procedure, transaction gibi gelişmiş özellikler mevcut bu sistemlerde bir fonksiyon yada stored procedure ile çok daha rahat ve güvenilir şekilde sorgulamalar hesaplamalar yapabilirsiniz. Access kullanmadım ama sum, min , max gibi temel sqlkomutlarının çalıştığına eminim. kod paylaşmanız daha iyi olacaktır.
Mücadele güzelleştirir!