mobil uygulamada ana sayfa tasarımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
erdogan_ozkaya
Üye

mobil uygulamada ana sayfa tasarımı

Mesaj gönderen erdogan_ozkaya »

Arkadaşlar,

Bir tablom var bu tablodaki kayıtları letgodaki gibi nasıl yapabilirim mobil ekranda ?

MSSQL veritabanı, delphi 10.2 tokyo kullanıyorum

Teşekkürler
kerpeten
Üye

Re: mobil uygulamada ana sayfa tasarımı

Mesaj gönderen kerpeten »

Bir defa mobil program yapacaksanız doğrudan DB erişimini kullanmayacaksınız. Bunun yerine SOAP ya da Delphi'nin sonuna kadar desteklediği REST teknolojileri kullanarak bilgi aktarımı yapmalısınız. DataSnap ve REST kullanımı bunu zaten çok kolaylaştırıyor.
İkinci olarak bu tür tabloları ekranda FMX'te listbox'la gösterebilirsiniz. FMX'in bileşenleri VCL'inkilerden çok daha yetenekli.

Doğrudan DB erişimi kullanmak herşeyden önce merkezi veritabanınızı internete açmak anlamına gelir, En iyi ihtimalle VPN yapabilirsiniz. VT'yi internete açmak çok tehlikeli, Hacker'ler hemen indirirler. VPN'le kullanmak da sizi çok güvenli yapmaz (Ben sistemcilik te yaptım. Mobil cihazları kirli olarak kabul ediyoruz. Onların içeri geldiklerinde sistemlere bağlanabilmeleri için virüs taraması vb. önlemlerden geçirilmesi gerekiyor, aksi halde sisteme sokmayan önlemler üzerinde çalışılıyor. Bu tür önlemleri de uygulayabiliyorsnuz). Özellikle mobil cihazların bilgi içeren sunuculara doğrudan erişimini ortadan kaldırmak gerekiyor. Bunun için de araya sizin yazdığınız hizmet rutinlerini içeren REST sunucu koymak gerekli.
kerpeten
Üye

Bu tür FMX örnekleri mevcut onları da inceleyin lütfen.
erdogan_ozkaya
Üye

Mesaj gönderen erdogan_ozkaya »

cevabınız için çok teşekkür ederim.
bu bir pazarda yayınlanacak uygulama değil bir tablomda ki menüleri mobil ekranda, ÜRÜN BAŞLIĞI ve ÜRÜN RESMİ olacak şekilde ne kadar varsa ekrana getirmek istiyorum fmx örneklere baktım ama net bir şey bulamadım.

teşekkürler
kerpeten
Üye

uygulamanın pazarda yayınlanmaması birşey ifade etmez. Mobilden bir SQL server'i kullanacaksanız VPN'li ya da VPN'siz internete açmak zorundasınız.
kerpeten
Üye

Şöyle bir sayfa oluşturdum, sanırım yardımcı olacaktır size. Ama bu veri tabanıyla LiveBinding vasıtasıyla bağlı yapılmış bir örnek. Eğer kod içinden tüm satırları siz ekleyecekseniz o zaman farklı bir yol izlemeniz gerekir.
https://delphihakkinda.blogspot.com.tr/ ... anyla.html