Delphi Compile Speed arttırma Trick'leri var mı?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kerpeten
Üye

Re: Delphi Compile Speed arttırma Trick'leri var mı?

Mesaj gönderen kerpeten »

Delphi DCU ları kullandığı zaman derleme süresi oldukça kısadır. Siz ne kadar sürelerden bahsediyorsunuz acaba. Ben şimdiye kadar 2-3dk yı geçen build süresine tanık olmadım.
kerpeten
Üye

MS C#'da bu büyüklükteki kodların derlenmesi 1 saati bulabiliyor. Ufacık kodlar bir 1-2 dk tutuyor. Bunu aşabilmek için Library yani DLL yöntemini kullanıyorlar. Daha doğrusu bir solution 20-30 hatta yüzlerce projeden (DLL'den) oluşuyor. Bunların tümünü bir kez derliyorsun, daha sonra sadece düzeltme yaptığın proje derleniyor. Sadece onun derlenmesi bile Delphi'de tüm projenin (yani yüzbinlerce satırın) derlenmesi kadar zaman alıyor. Siz de farklı kütüphane projelerine bölerek işlemi kısaltabilirsiniz.
true_false
Üye

Mesaj gönderen true_false »

fatihbarut yazdı: 16 Şub 2018 03:48 Bu arada biri bence yüzbinlerce satır kod yazıyorsa o programcılığı bilmiyordur :D
Tam olarak yaş kaç? Çok merak ettim.
type
Tform1 = class(Tform)
kerpeten
Üye

Valla tool'larıyla falan o kadar satır olduğu vakidir. Programcılığı bilip bilmediğim konusunda ben birşey diyemem. Ama çok program yazıyorsan binlerce satır kod yazmayı göze alacaksın. Orchard'ı yükledim bir derledim(solution'daki proje sayısı zaten 100 kadar vardır), yaklaşık 10-15dk sürdü. Toplam rakamı vermiyor ama sanırım o bu rakamlardan çok daha yüksektir DotNet olmasına rağmen. Delphi'de yazınca pek çok iş için 3. parti yazılım gerekiyor, ya da bunları oturup senin yazman gerekiyor. Bir build ettiğinde de o kadar tutuyor maalesef. Bunun iyi ya da kötü diye tanımlanmaya yetecek bir veri olduğunu düşünmüyorum. İlk planda, istenen işi yapıp yapmadığı (ve hatta iyi yapıp yapmadığı) önemli bence.
Kodların fazlalığı doğrudan işin büyüklüğüyle ve nasıl yapıldığıyla alakalı.
kerpeten
Üye

Sonuçta sizin kullandığınız kütüphaneler de birileri tarafından yazılmış ve onların da satır sayıları var. Dediğim gibi bir programın iyi ya da kötü olduğunu kullanıcı belirler. Gerisi şehir efsanesi. Elbette ben gereksiz işlem yapan kodlardan bahsetmiyorum burada. Bazen 2 nokta arasındaki en kısa yol bir doğru değildir.
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

Muhalefet olmak istemiyorum fakat programlamayi bilen arkadaslar yazdiklari ve dünya capinda ünvan kazanmis programlarinin isimlerini buraya yazarlarsa bizler de nasiplenmis oluruz.
kıdemsiz üye