adotable refresh sorunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Bay_Y
Üye

adotable refresh sorunu

Mesaj gönderen Bay_Y »

herkese merhabalar ;

cxgrid e bağladığım adotable a kayıt ekliyorum ama tabloyu
Active := false
ACtive := true yapmadan liste güncellenmiyor daha önce memTable varken sorun yoktu ama Table eklediğimde sorun yaşıyorum
varmıdır bir çözümü veya göstermemesinin bir nedeni ?

adotable1.frefresh ; yaptığımda da birşey değişmiyor.
denizfatihi
Üye

Re: adotable refresh sorunu

Mesaj gönderen denizfatihi »

Adotable1.requery şeklinde dener mısın.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Bilgi girişini TcxGrid üzerinden mi yaptrıyorsunuz? Yoksa başka bir yerde (farklı bir form vb) girilen bilgilerin tablo içinde gösterilmesi için mi Refresh() yaptırmak istiyorsunuz?

Eğer başka bir yerden girilen bilgileri TcxGrid içinde göremiyor iseniz;
- Bu başka yerde girilen bilgilerin bağlı olduğu TAdoConnection ile TcxGrid'in bağlı olduğu TAdoConnection aynı bileşen mi? Yoksa farklı mı?

Normalde AdoConnection kendi içindeki değişiklikleri bilir. Ancak uygulamanızda aynı database için birden fazla AdoConnection kullanıyor iseniz AdoConnection1 üzerinde yapılan değişiklikleri AdoConnection2 bilemez. Bu durumda TAdoConnection çalışma mantığı (Client sunucudan cevap ister, Sunucu Client'a cevabı gönderir. Sürekli açık bir bağlantı yoktur) sebebiyle AdoConnection2 için güncel verileri tekrar sunucudan okumanız gerekir.

@denizfatihi tarafından verilen öneri aslında arka planda sizin yaptığınız Close() ve ardından Open() işlemine *çok yakın* bir mantıkta çalışır. Sunucu ile kesinlikle tekrar haberleşerek veri okuma yapar.
http://docs.embarcadero.com/products/ra ... query.html
Bay_Y
Üye

Mesaj gönderen Bay_Y »

herkese çok teşekkür ediyorum. Vaktinizi aldığım içinde özür diliyorum.
Dataları store procedure ile ekliyordum koyduğum tablo direk eklediğim tablo değildi sanırım bu yüzden update etmiyordu.
Store Proedure ü iptal edip direk tabloyu update veya insert ettiğimde sorun olmuyor. Mantıklı olan da bu sanırım .

Tekrar teşekkürler.