Toolbar ve Toolbutton kullanımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Cevapla
mmg
Üye
Mesajlar: 25
Kayıt: 19 Haz 2014 11:47

Toolbar ve Toolbutton kullanımı

Mesaj gönderen mmg » 03 Kas 2017 01:34

Merhabalar,

Delphi 7 Toolbar ve toolbutton kullanmak istiyorum fakat bazı sorunları aşamadım, yardımlarınızı rica ediyorum.

Toolbar üzerine toolbutton ekleyip butona caption yazıyorum, fakat toolbar'ın showcaption özelliğini true yapmadan toolbuttonlara yazdığım captionlar gözükmüyor. Showcaption true yaptığım zamandan toolbuttonların boyutları küçülüyor ve bir daha istediğim gibi boyutlandıramıyorum. Butonlara caption yazıp aynı zamanda istediğimiz boyutları nasıl verebilirim ?

ertank
Üye
Mesajlar: 1171
Kayıt: 11 Eyl 2015 11:45

Re: Toolbar ve Toolbutton kullanımı

Mesaj gönderen ertank » 03 Kas 2017 11:34

Merhaba,

Toolbar genel olarak küçük resimler içeren butonları kullanmayı kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir bileşendir. Anlattığınız özelliktir ve bir hata değildir. Toolbar kullanmak yerine TPanel ve TSpeedButton bileşenlerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu bileşenleri istediğiniz gibi boyutlandırıp üzerine resim veya yazı veya her ikisini birden uygulamanız mümkün. Ancak TToolBar gibi otomatik olarak yan yana gelmesini veya gruplar arası bir miktar boşluk olmasını sizin fare ile sağlamanız gerekecektir.

Bununla birlikte çok eski Delphi 7 sürümü yerine son sürümlerden bir Delphi'ye geçiş yapmanızda fayda var. Embarcadero firması Delphi 10.2 Starter Edition sürümünü ücretsiz lisanslamaktadır. Bu sürüm içinde yılar boyu olan gelişme ve yenilikler ile birlikte TToolBar yerine kullanabileceğiniz farklı bileşenler de mevcuttur (TFlowPanel gibi).
https://www.embarcadero.com/products/de ... e-download

Cevapla