DB yedeklemede müşterinin tahammül limitleri

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Cevapla
fatihbarut
Üye
Mesajlar: 365
Kayıt: 15 Ara 2011 08:02

DB yedeklemede müşterinin tahammül limitleri

Mesaj gönderen fatihbarut » 20 Eki 2017 03:53

Arkadaşlar sizce her server raid 0 la anbean yedekleme yapıp ayrıca belli aralıklarla yedekleme mi yapmalı?

Yoksa kullanıcının hassasiyetine göre aslında en güzeli her gece 12:00 de bir tane yedek alıp son 5 gün, her hafta olmak üzere düzenli yedekleme yapmak yeterli olur mu?

Sonuçta yapıkrediye hizmet vermiyoruz.

mkysoft
Kıdemli Üye
Mesajlar: 2820
Kayıt: 25 Ağu 2003 11:35
Konum: İstanbul
İletişim:

Re: DB yedeklemede müşterinin tahammül limitleri

Mesaj gönderen mkysoft » 22 Eki 2017 07:50

Tamamen saklamakta olduğunuz veri ile ilgili. Üretilen verinin tekrar üretilmesi mümkün değilse raid 0'a bile güvenilemez. Benim gördüğüm genelde; günlük değişen verinin yedeği alınır, gün içindede her 15 dakikada bir transaction log backup alınır. Haftalık olarak da full backup alınır. Her bir backup bir sonrakinin silinmesini sağlar. Haftalık backuplar daha uzun süre saklanır.

Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
Mesajlar: 823
Kayıt: 09 Ara 2006 05:08
Konum: Adana
İletişim:

Re: DB yedeklemede müşterinin tahammül limitleri

Mesaj gönderen csunguray » 23 Eki 2017 09:04

Yedek almak ciddi bir iştir.

Ne kadar sıklıkla yedek aldığınız verinizin ne kadar kritik olduğuna bağlıdır. Bazı zamanlarda saatlik yedek bile almak gerekebilir.

Benim programlarındaki uyarı mesajları aşağıdaki gibidir:

DİKKAT: Yedekleme işlemi verilerinizin, bilgisayar içerisinde bir yedeğinin oluşturulmasını sağlar. Oluşturmuş olduğunuz bu yedek dosyasını mutlaka CD, DVD, taşınabilir sabit disk, internet, flaş bellek gibi dışarı bir ortama da kopyalayın ve bilgisayarınızın bulunduğu ortamdan farklı bir yerde muhafaza edin.

Bu GEREKLİDİR. Çünkü:

1. İş yerinize hırsız girebilir ve bilgisayarınızı ve dış yedeğiniz yakınlardaysa dış yedeğinizi de beraber çalabilir. Bu durumda yedek almış olmanız hiç bir işe yaramaz.

2. Yangın çıkabilir ve bilgisayarınız yakında duran dış yedekle beraber yanabilir. Bu durumda yedek almış olmanız hiç bir işe yaramaz.

3. Dış ortama kopyalama yapmazsanız bilgisayarınızın sabit diski bozulduğunda bilgisayarın kendi içerisine yaptığınız yedekleme hiç bir işe yaramaz.

4. Yedekleme ortamları arasında en güvenli olanı CD veya DVD dir. Çünkü taşınabilir sabit disk ve flaş bellek bozulabilir veya kaybolabilir. İnternet hesabınızın şifresini unutabilirsiniz, hesabınız silinebilir veya yetkili olmayan kullanıcılar tarafından ele geçirilebilir. CD ve DVD ise silinmez, rahatlıkla muhafaza edilebilir ve dayanıklı olur. Bir CD/DVD'nin maliyeti de çok düşüktür.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)

Cevapla