Paradox SQL Geçişte Formatted Memo alanını ne olarak seçmeliyim

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
itsmylife38
Üye
İletişim:

Paradox SQL Geçişte Formatted Memo alanını ne olarak seçmeliyim

Mesaj gönderen itsmylife38 »

Merhaba

Selamün Aleyküm Arkadaşlar;

Bir müşterim de çok eski yazılmış bir program var Paradox kullanılmış tabloların birinde word dosyası richtext olarak Formatted Memo kullanılmış.

Ben bunu SQL olarak yeniden aktarmak istiyorum içeriğini bozmadan nasıl alabilirim.

Text mi
Nvarchar(Max) mı
FileStream mı

kullanmalıyım tam olarak hangisine denk geliyor Formatted Memo 240

İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Ismail ULUSOY

it is my life
( Hayat bizim peki Kontrolu kimde? )
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Re: Paradox SQL Geçişte Formatted Memo alanını ne olarak seçmeliyim

Mesaj gönderen sabanakman »

Vealeykümselam. Aslında Text ile VarChar(max) aynı kapıya çıkmaktadır. Bir de bunların UniCode destekli ve nText ile nVarChar(max) tipleri vardır. Text ve nText tipleri SQL Server geleceğinde olmayacağından bunun yerine VarChar(max) ve nVarChar(max) alanlarının kullanılması gerekliliği vardır. Bu arada bir deneme yaptım FormattedMemo alanı tabloya TBlobField olarak geldi. Bunun SQL Server karşılığı ise Image (bu da önerilmez) veya VarBinary(max) a karşılık gelmekte. Eğer (.txt veya .rtf) biçimli metin dışında bir biçim tutacaksanız bu alanın tipini VarBinary(max) seçmeniz daha sağlıklı olacaktır. İyi çalışmalar.
Şaban Şahin AKMAN
Üye
İletişim:

Cok tesekkur ederim hemen deneyip haber verecegim programi inceledigimde .rtf bicimli metinlerin tutuldugunu gordum word programinda rapor hazirlayip buraya yapistiriyotlarmis font vs gibi ayarlarda birebir Formatted memo icinde saklaniyormus
Ismail ULUSOY

it is my life
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

ilgili alanda arama yapmayacaksanız bende varbinary(max) önereceğim.
Kullanıcı avatarı
itsmylife38
Üye
İletişim:

Kusura bakmayın daha yeni fırsat buldum ;

Aktarım Yaptıgım Tablo Yapısı Paradox (Formatted Memo) tan SQL' e aktardım. nvarchar(MAX) ve varbinary(MAX) olarak aktardım

Windows uygulamasında ki richtext box ile kayıt edilen rapor verilerini web uygulamasında göstermek istedim sonuç ağaşıda ki gibi

Dosya Alan Türünü nvarchar(MAX) yaptıgımda veriyi aşağıda ki gibi aldı

Literal1.Text = dk.Rapor;

Rapor İçeriği
{\rtf1\ansi\ansicpg1254\deff0\deftab720{\fonttbl{\f0\fnil MS Sans Serif;}{\f1\froman\fcharset2 Symbol;}{\f2\fswiss\fcharset1 MS Sans Serif;}{\f3\froman\fprq2 Times New Roman;}{\f4\froman\fprq2\fcharset162{\*\fname Times New Roman;}Times New Roman Tur;}{\f5\fswiss\fcharset1 MS Sans Serif;}} {\colortbl\red0\green0\blue0;} \deflang1055\pard\plain\f3\fs28 \tab \tab \tab \tab \tab \tab \tab \tab 26 Nisan 2000 \par \par \par \tab \tab \tab \tab \plain\f4\fs28\b Hasta ad\'fd: WINNIE BORG \par \tab \tab \tab \tab Yap\'fdlan tetkik: \plain\f4\fs28\i B\'ddLATERAL MAMMOGRAF\'dd \par \plain\f3\fs28 \par \par \plain\f4\fs28 Say\'fdn Meslekda\'fe\'fdm, \par \plain\f3\fs28 \par Her iki meme kraniokaudal / med\plain\f4\fs28 iolateral oblik mammogramlar ve US ile tetkik edilmi\'fetir. \par \plain\f3\fs28 \par \plain\f4\fs28 Bilateral meme ya\'f0 dokusundan zengin liposkleroze pattern g\'f6stermektedir. Gland\'fcler yap\'fdlar, \'fcst d\'fd\'fe kadranlara lokalize olarak izlenmi\'fe, cilt, ciltalt\'fd ya\'f0 dokusu, areola / papilla ili\'fekileri ve retromammar ya\'f0 planlar\'fd normal bulunmu\'fetur. \par \plain\f3\fs28 \par \plain\f4\fs28 Her iki memede mammografik olarak tan\'fdmlanabilen kitle lezyonu veya k\'fcme kalsifikasyon izlenmemektedir. Solda eski tetkikten de bilinen benign kaba kalsifikasyon mevcuttur. \par \plain\f3\fs28 \par \plain\f4\fs28 US bak\'fdda, solid veya kistik kitle lezyonu saptanmam\'fd\'fet\'fdr. Patolojik duktal geni\'feleme veya aksiller lenfadenopati izlenmemektedir. \par \plain\f3\fs28 \par \plain\f3\fs28\b SONU\'c7 :\plain\f4\fs28 Ya\'f0 dokusundan zengin liposkleroze patterndeki memelerde malignite lehine bulgu saptanmam\'fd\'fet\'fdr. \par Y\'fdll\'fdk mammogramlarla izlem yararl\'fd olacakt\'fdr. \par \plain\f3\fs28 \par \plain\f3\fs24\i \par \plain\f4\fs30\i Sayg\'fdlar\'fdmla, \par Dr. Aylin ROD\'ddT\'dd\plain\f5\fs16 \par }

Dosya Alan Türünü varbinary(MAX) yaptığımda veriyi aldı ama içeriğini C# Web uygulamasında gösteremedim.
Literal1.Text = dk.RaporDosya; Binary String Türüne ceviremedi

Büyük ihtimal Windows uygulamasına döneceğiz sanırım
Ismail ULUSOY

it is my life
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

.rtf biçimli veriniz var bunu da RichEdit gibi bir bileşende gösterebilirsiniz.
Şaban Şahin AKMAN
Üye
İletişim:

Evet windows tabanlı programda dediğiniz şekilde gösterebiliyorum ama ben web tabanlı bir sistemde göstermek istiyorum web uygulamasında RichEdit gibi bir bileşen bulamadım maalesef tüm cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim Allah sizlerden razı olsun.
Ismail ULUSOY

it is my life
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Muhtemelen yapmak istediğiniz aşağıdaki bağlantıda anlatılıyor.

https://stackoverflow.com/questions/119 ... -in-delphi

Özetle Database içine richedit formatında kaydedip Web uygulaması kısmında html formatına dönüştürerek kullanabilirsiniz.