TAdoQuery CursorLocation

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
anonymousdelphicoder
Üye

TAdoQuery CursorLocation

Mesaj gönderen anonymousdelphicoder »

Merhabalar,

DB konusunda daha önce pek çalışmadığım için affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum,

MSSQL Server'a bağlanan bir server yazılımı var burada ado kullanılmış, ve Ado'nun CursorLocation property'si var, ben ise Ado'dan ayrıştırıp SDAC'a geçiriyorum, fakat kodlarda sürekli olarak CursorLocation değiştirilip kullanılmış araştırdım fakat pek anlayamadım.. ayrıca SDac da CursorType var fakat CursorLocation yok bu işi gören farklı bir ayar vs var mı ne yapmam gerekiyor, bu noktada takılı kaldım..

Birde, TAdoStorecProc daki Prepared'ın eş ismi TMSStoredProc daki Options->AutoPrepare mıdır ?

Teşekkürler.
ertank
Kıdemli Üye

Re: TAdoQuery CursorLocation

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

SDAC içindeki CursorType ile Ado içindeki CursorLocation aynı şeyleri ifade etmektedirler. SDAC içindeki "ctStatic, ctKeyset and ctDynamic" tanımları sunucu tarafındaki kursör tanımlarını ifade ederler. Kursör sunucu tarafında tanımlanır ise Query içindeki veriler uygulamaya indirilmez, sunucu üzerinde kullanılır. Aksi halde Query içindeki tüm veri seti uygulama tarafına indirilir.

Detaylı bilgi için: https://www.devart.com/sdac/docs/?devar ... ortype.htm
anonymousdelphicoder
Üye

Teşekkürler fakat AdoQuery'de Cursor Location ve CursorType var, SDAC da ise sadece CursorType var, bu uygulamada AdoQuery de CursorLocation := clUseClient, veya clUseServer olarak iki ayrı seçenek var SDAC daki CursorType- Adoquery deki CursorType ile aynı burada sorun yok ama CursorType dediğiniz gibi işe yarıyorsa AdoQueryde bulunan CursorLocation ve CursorType'ın farkı ne oluyor
anonymousdelphicoder
Üye

Sanırım,CursorUpdate özelliği bu True olduğunda otomatik ayarlıyor olabilir..
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

AdoQuery içindeki CursorLocation Server olduğu zaman tüm verileri client tarafına yüklemez. Sunucuya bağlı çalışır. Client olduğu zaman SQL sonucu *tamamen* client tarafına indirilir. İşlemler gerçekleştirildikten sonra tüm değişiklikler bir defada karşı tarafa gönderilir.

Ado kısmındaki Client kısmını emüle etmek için SDAC tarafında Query/Table bileşeninin CachedUpdates özelliğini True yapmanız gerekli. Burada dikkat etmeniz gereken CachedUpdates açık olduğunda değişiklikler client bilgisayar hafızasında tutulur. İşlemler tamamlanınca sunucuya yazmak için ApplyUpdates() veya CommitUpdates() kullanmanız gerekir. Diğer taraftan işlemlerin geri alınması için (burada yapılan tüm işlemlerden bahsediyoruz) CancelUpdates() kullanmalısınız.