Delphi XE8 kod yazarken kilitleniyor

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
akdatilla
Üye

Delphi XE8 kod yazarken kilitleniyor

Mesaj gönderen akdatilla »

Merhaba Arkadaşlar,
Bugün karşılaştığım bir sorun çok sinir bozucu bir durum ortaya çıkartıyor. Delphi'de Kod yazarken php'te yazdığım bir kod bloğunu alıp hatasız bir program blouğunun içerisine yapıştırdım. Elbette bu kod parçasının object pascala uygun olmadığını biliyoruz. Bu durumda bu kod bloğunun hatalı olarak gösterilmesini kırmızıya boyanmasını bekleyebiliriz. Ancak delphi xe8'de bir kum saati ekrana geliyor 4 çekirdekli işlemcinin birisi bds.exe tarafından %100 kullanılıyor ve öylece kalıyor 1dk geçmesine rağmen uygulama yanıt vermiyor.

Delphi'yi görevi sonlandır yaparak tekrar çalıştırdım mecburen, tabi yazdığım bir kısım kod parçası da uçup gitmiş oldu. O anlık bişey olmuştur diye düşündüm. Tekrar aynı işlemin bir benzerini yaptım. Bu sefer sadece bir string bilgi içerisine yazım hatası oluşturdum. Kopyaladığım bilgi içinde tırnaklar vardı. Tırnak işaretlerinde düzeltmeye yönelik bir değişiklik yaptım. Buna tepki vererek oradaki yazım yanlışı ile ilgili bir düzeltme yapmaya çalışıyor sanırım. Ancak malesef tekrar donup kaldı.

Yazım denetlemesini kapatmak bir çözüm olabilir sanırım. Ancak tabi bu bir özelliği kaybetmek anlamına da gelebilir :(

Aynı sorun ile karşılaşan, çözüm önerisi olan var mı?
Tüm Delphi cilere iyi çalışmalar, kolay gelsin.
ertank
Kıdemli Üye

Re: Delphi XE8 kod yazarken kilitleniyor

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Çözüm olarak kullanım alışkanlığınızı değiştirmenizi önerebilirim. Php kodunu Notepad++ gibi bir uygulama içinde Delphi uyumlu hale getirip nihai kodu Delphi içine yapıştırabilirsiniz.

Notepad++ uygulaması "syntax highlight" özelliğine sahiptir. Language menüsü altında istediğiniz dil seçimini yaparak Delphi içinde çalışıyor gibi çalışmanız mümkün.