SQL Server bağlantı sorunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
izmirlikemal
Üye

SQL Server bağlantı sorunu

Mesaj gönderen izmirlikemal »

Merhaba...
Ben Veritabanı olarak MS SQL server kullanmaya yeni başladım. Aslında SQL Server' a çok fazla hakim de değilim.
Önce yaşadığım sorunumu yazayım, daha sonrada sorumu sorayım siz değerli arkadaşlarıma.
Ben Delphi XE8 de yazdığım ve veritabanı olarak da 'mssql server' ı kullandığım küçük bir programı ilk derleyip çalışırdığımda hiç bir sorunla karşılaşmıyorum. Ancak PC yi kapatıp tekrar açtığım zaman yazdığım ve derlediğim programı çalıştırmak istediğimde '[DBNETLIB][ConnectionOpen (Connect()).]SQL Server yok veya eri§im engellendi. ' şeklinde bir hata mesajı alıyorum. Bilgisayarımda 'Başlat\Çalıştır\ services.msc' yazıp çalıştırdığım zaman
SQL Server(MSSQL Server) satırının stop ettiğini görüyorum. Bunu çift tıklayıp Başlat deyip "services.msc" den çıktıkdan sonra yazdığım program sorunsuz çalışıyor.
Şimdi sorularım şunlar:

1- Ben her seferinde bu eylemi yapmak zorunda mı kalacağım. Bu işlemi delphi de yazdığım programda kodlarla çözebilir miyim?
2- Yazdığım bu programı başka bilgisayarlarda çalıştırmak istediğimde hazırlayacağım setup dosyası nasıl olmalıdır.
Bu konularda detaylı ve örneklemeli bilgi verebilecek arkadaşlarımın beni bilgilendirmesini arz ediyorum.
Not:İzmir'de ikamet ediyorum.
ertank
Kıdemli Üye

Re: SQL Server bağlantı sorunu

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

SQL Server kurulur iken normalde servis her bilgisayar açıldığında çalışır. Aşağıdaki bağlantıda bu ayarın nereden kontrol edilebileceği ve nasıl düzeltilebileceği açıklanmış.
http://forum.datakent.com/forum_posts.a ... etmek#3803
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

izmirlikemal yazdı:...Bilgisayarımda 'Başlat\Çalıştır\ services.msc' yazıp çalıştırdığım zaman
SQL Server(MSSQL Server) satırının stop ettiğini görüyorum. Bunu çift tıklayıp ...
Bu çift tıklama ile gelen pencerede hizmetin başlangıç türünü "Otomatik" olarak ayarlamanız gerekmektedir.
Şaban Şahin AKMAN

Sayın sabanakman ve ertank dostlar;
Ben sorumun çözümünü biliyorum, benim asıl öğrenmek istediğim ise sorumda da belirttiğim gibi örneğin her format atışımda yeni SQL Server kurduğumda bu işlemi ben yapacak mıyım? İkincisi ise benim yaptığım programı SQL Server ile yakından uzaktan alakası olmayan sadece programı kullanmak isteyen bir başka kullanıcı doğal olarak bu ayarları yapamayacağı için ben bu ayarları DELPHI kodları ile yaparak programımın açılış formuna yerleştirecek yöntem ve kodlardan bahsetmiştim. Bu konuda yorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

1 - Normalde bu şekilde bir düzenleme yapmanıza gerek yok. Kullandığınız SQL Server sürümü, kullandığınız işletim sistemi sürümü vb. birçok etkenden dolayı SQL server kurulumu açılışta otomatik çalışmamış olabilir. Kısacası karşılaştığınız durum normal değil. Ben kendi bilgisayarıma yaptığım kurulumların hiçbirinde sizin sorununuz ile karşılaşmadım. Ancak, müşteri kurulumlarından sadece iki tanesinde başıma geldi. Uzaktan bağlantı ile yukarıdaki linkte anlatılanları yaptıktan sonra sorun tekrarlanmadı.

SQL Server çalıştırma detayları aşağıdaki linkte mevcut. Ancak özetle kullanabileceğiniz iki yöntem var.
a- "net start MSSQLSERVER" komutunu ShellExecute içinden çalıştırmak.
b- "sqlservr.exe MSSQLSERVER" komutunu ShellExecute içinden çalıştırmak.
Burada dikkat edilmesi gereken iki konu var. Yukarıdaki MSSQLSERVER kelimesi kurulumda Default Instance seçilerek belirlenen instance adıdır. Uygulamanızın bu komutları çalıştırmak için "Admin Yetkisi" gereksinimi olabilir.
https://community.embarcadero.com/artic ... r-services

2 - SQL Server kurulumunu kendi kurulumunuzun içine yerleştirmek mi istiyorsunuz? Yani uygulamanız ile birlikte SQL Server kurulmasını mı istiyorsunuz? Eğer böyle ise bu konuyu tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. Zira ücretsiz olduğundan beri SQL Server Express birçok bilgisayarda kurulu hale gelmeye başladı. Zira sizin uygulamanızı kurduğu için daha önce kullandığı başka uygulamaları bozulan kızgın kullanıcılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İzmir'e selamlar.
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Birinci ifadenizde
izmirlikemal yazdı:PC yi kapatıp tekrar açtığım zaman
demişsiniz. Sonraki ifadenizde
izmirlikemal yazdı: her format atışımda yeni SQL Server kurduğumda
demişsiniz. Asıl sorduğunuz hangisi? Normalde MS-SQL Server bir kere kurulduktan sonra bilgisayarın her açılışında servis otomatik olarak başlar. Eğer başlamıyorsa, Windows'un Event Viewer (Olay görüntüleyici) ını kullanarak oluşan hata mesajını bulabilirsiniz.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
izmirlikemal
Üye

Sayın ertank
1- SQL Server sürümü 2016 ve işletim sistemi ise windows 10 Home
2- Bende zaten hazırlayacağım setup.exe dosyasına SQL Server Express 'i gömmeyi düşünüyordum.
3- Verdiğiniz Linkdeki yönergeleri uyguladım. Sorunumun çözülüp çözülmediğini bilahare buradan paylaşacağım.

Sayın csunguray arkadaşım!
Benim orada anlatmak istediğim bilgisayara format demekle işletim sistemini(Win10) PC ye format atarak tekrar kurmak.
Pc yi kapatıp tekrar açtığımda her seferinde MSSQL server Automatic başlatma seçeneği deki Start kounumu Stop olarak değişiyor. Bunu hata yı (hata olarak kabul edersek) services.msc de düzeltiyorum.
Benim anlatmak istediğim PC yi her açışımda veya format atışımda bu hata ile karşılaşacağım demek istedim. Sözün özü sorunumu kökünden halletmeyi sizlere sormuştum.
izmirlikemal
Üye

Sayın ertank arkadaşım
Sorun çözülmedi. her başlanma anında çalıştır\services.msc\mssqlserver\otomatik\başlat yapmam gerekiyor.
Virüs programı engelliyor olabilir mi ?
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Verilen cevapların kelimesi kelimesine dikkatle okunması yönünde bir tavsiyem olacak. Probleminizin çözümü hizmeti başlatmak değil, hizmetin "Başlangıç türü"nü "otomatik" olarak ayarlamak. Her windows hizmetinin (Service) nasıl başlaması gerektiği ile alakalı bir ayar vardır. Bu ayar "services.msc"de "Başlat" dediğiniz ekranda, bu butonun hemen üstünde (Türkçe Sistemler için) Başlangıç Türü parametresi ile ayarlanmaktadır. Bu ayar,
1-Otomatik (Gecikmeli Başlatma)
2-Otomatik
3-Elle
4-Devre Dışı
seçeneklerini barındırır. Belli ki sisteminiz her yeniden başladığında SQL Server Hizmeti çalışmadığından bu değer Otomatik ayarında değil. Siz bunu elle bir sefer Otomatik olarak değiştirin ve sistemi yeniden başlatın. Eğer SQL Server hizmetini elle başlat butonuna basarak başlatabiliyorsanız bu hizmet (Başlangıç Türü=Otomatik) ayarından sonra SQL Server hizmeti bilgisayar açılışıyla otomatik olarak çalışacaktır.

Bu arada bu hizmet ayarı SQL yüklerken hep otomatik ayarında gelmektedir, belli ki bu ayar sonradan müdahale ile değiştirilmiş. Son olarak tekrar altını çizerek söylemek gerekirse hizmeti "Başlat" butonuna basarak çalıştırmamalısınız, "Başlangıç Türü"nü "Otomatik" olarak değiştirip yeniden başlatacaksınız hepsi bu!

Ayrıca, sisteminizde çok fazla sayıda veritabanı kayıtlı ise SQL Server açılması gecikiyor da olabilir. Bir süre hizmete dokunmadan sadece izleyin. Çok sayıda veritabanı nedeniyle sizin buraya göz atmanızdan bir müddet sonra tam olarak başlıyor da olabilir.

Not..:İncelediğiniz hizmet adı MSSQLSERVER olmalı veya MSSQL$... şeklinde başlamalı. Eğer hizmet adı (görünen ad değil) bu kriterlere uymuyorsa SQL Server hizmeti değildir.
Şaban Şahin AKMAN

Sayın dostum Şaban Akman Bey
Sizin yazdıklarınızın tamamını uyguladım. Ancak PC yi yeniden başlatmaz veya kapatıp açmaz isem services.msc de de görüldüğü gibi otomatik yazıyor ve MSSQLserver veri tabanına rahatca bağlanıp işlem yapabiliyorum. Ancak ne zaman yeniden başlat veya bilgisayarı kapatıp tekrar açtığımda otomatik yazmasına rağmen services.msc de "çalışıyor" yazısı görünmüyor ve veritabanına bağlanamıyorum. Ancak "Gecikmeli bağlantıyı" seçtiğimde bu problem ortadan kalkıyor. Bu arada ilgi ve alakanıza da ayrıca teşekkür ederim. ederim
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

csunguray yazdı:Eğer başlamıyorsa, Windows'un Event Viewer (Olay görüntüleyici) ını kullanarak oluşan hata mesajını bulabilirsiniz.
Buraya baktınız mı?
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)