Grid içinde lookup combo açılmıyor

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
JavaCiva
Üye

Grid içinde lookup combo açılmıyor

Mesaj gönderen JavaCiva »

Merhaba
Delphi ile bir uygulma yapıyoruz. Uygulamada bazı alanlar lookup olmalı.
2 sorum var. Her lookup alanı için fdquery üzerinde kendimiz yeni bir alan eklememiz gerekiyor mu?
Örneğin faaliyet tablosunda Tcno diye bir alan var. birde kişi tablosu var.
Faaliyet tablosundaki tc kimliği kişideki fullname alanınını göstermesini istiyorum.
fakat direkt tc kimlik üzeründe lookup ayarlarını yaparsam sonuç boş dönüyor.(alan türünü de lookup yapıyorum.) Yeni alan eklemk zorındamıyım.
Eğer Lookup query ye look up türünde yeni bir alan eklersem o zaman dolu geliyor. Fakat giride attığım zaman combo açılmıyor. Yani yeni kayıt eklerken bir combobox tan kişi isimlerini seçsin istiyorum.(firepower girid üzerinde)
ertank
Kıdemli Üye

Re: Grid içinde lookup combo açılmıyor

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Her lookup alanı için kayıt yapmak istediğiniz FDQuery içine alan eklemeniz gerekmez. Ancak duruma göre her lookup alanı için yeni bir FDQuery ve bu yeni FDQuery'e bağlı DataSource eklemeniz gerekebilir.

FirePower Grid kullanmadığım için özellik isimlerini hatalı yazıyor olabilirim. Ancak LookupComboBox mantığı az çok hepsinde aynıdır.
1- FaaliyetQuery Grid içinde gösteriliyor olacak.
1- Grid içinde TCNo alanını LookupComboBox türünde tanımlayıp
2- LookupSource kısmına DataSourceKisi (KisiQuery'ye bağlı) değerini tanımlamalısınız.
3- LookupKeyField kısmı TCNo olmalı (Kişiler tablosunda TCNo için bir indeks oluşturmanızı tavsiye ederim)
4- LookupDisplayField kısmı KişiAdı olmalı (kişiler tablosu içinden bulunup gösterilecek bilgi)

Bunların FirePower Grid içinde karşılıklarını bulup düzenlediğiniz zaman ekranda kişi adı gözükecek ancak tablo içine kişinin TCNo bilgisi kaydedilmesi sağlanacaktır.

Aşağıdaki Youtube videosu DevExpress cxGrid ile bu işlemin nasıl yapılabileceğini gösteriyor. Yaklaşık gibi bir yerde anlatmaya başlıyor. Videonun tamamını izlemeden direk 05:10 gibi bir süreye gidip zaman kazanabilirsiniz.

FirePower Grid için de benzer olması işinizi kolaylaştıracaktır.
https://www.youtube.com/watch?v=u7qMdIN4xiE