programın agda paylaştırılması

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
aydogan46
Üye
İletişim:

programın agda paylaştırılması

Mesaj gönderen aydogan46 »

merhabalar;
arkadaşlar hani yaptıgımız veri tabanı programcıkları var ya. benim oldugum yerde bir networkumuz var. bu yaptıgım programı veri tabanı dosyaları benim makinada duracak ve diğer makinalarda programı çalıştıracaklar. bunun için yeniden başka bir program mı yazmak gerekiyo yoksa BDE de ayarlamalar mı gerek sadece.( bende bir veritabanı ve delphi diye bir kitap var ve onda sadece BDE de yapılan değişiklikler yeter diyor ,ama ben onu yaptım ve olmadı da) bana bi yardımcı olabilirmisiniz...
Kullanıcı avatarı
mehmet_turecan_cakmak
Üye
İletişim:

paylaşım

Mesaj gönderen mehmet_turecan_cakmak »

günaydın...
sana şöyle bir önerim olacak.Yaptığın programın veritabanının pathini ağda bulabilecek şekilde senin bilgsayarı göster ve farklı bir şekilde kaydet hepsi bu kadar...Daha sonra pathini değiştirdiğin şekliyle programı diğer bilgisyarlara yükle.
umarım yardımcı olabilmişimdir...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

hem Interbase için hem de paradox için ağda kullanmakla ilgili Şair'in yazdığı makaleler var. Makale ve İpucu bölümüne bak.

Kolay gelsin.
aydogan46
Üye
İletişim:

hocam arastırdım ama işim yine olmadı anlayacanız.. beklemedeyim
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

maalesef bu cümleden birşey çıkarmak zor. Olmayan nedir? Lütfen biraz daha detay.

Veritabanı, işletim sistemleri, erişim için kullandığınız bileşenler, aldığınız hatalar vs.

Biraz daha uzun yazmaktan çekinmeyin lütfen.

Kolay gelsin.
aydogan46
Üye
İletişim:

pardon hocam. işletim sistemi XP tabi windows olanı, kullandığım veritabanı gariban işi paradox,sorgulamalar sql. hata belirtilen yerde istenilen dosya yok gibi bişey. bu arada bahsettiğiniz ipucu ve makaleler sizin siteniz de değil mi? oraya baktım da sadece interbase var. işte böyle hocam. insan stres olunca ne yazacagında unutuyor. herkese kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

evet bizim forumda.

tam linkini atıyorum : viewtopic.php?t=333

Kolay gelsin.
aydogan46
Üye
İletişim:

herkese ilgisinden dolayı teşekkür ederim. sonunda olayı çözdüm. sebebi de belki bir gün birinede lazım olur diye yazayım. ben de XP kurulu ve disk formatlarımda NTFS formatında. diğer client olarak düşündüğüm Pclerde ise Win98 yüklü ondan birbirini görmüyormuş. sonunda ikiside Win98 olan bir makinada çalıştırdım ve okey oldu. herkese iyi günler.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

örnek davranışınızdan dolayı tebrik ederim. Maalesef olay çözülünce sonuçlar pek foruma yazılmıyor.

Kolay gelsin.
sako
Üye

Mesaj gönderen sako »

yani pc lerde kurulu işletim sistemlerinin aynı mı olması gerekiyor bir programın ağda çalışması için.
aydogan46
Üye
İletişim:

hocam ben oyle yaparak buldum çözümü ama disk formatlarının farklı olması da etkiliyor olabilir. ben disk formatı Fat32 olan win98 yüklü bilgisayardan disk formatı NTFS olan WinXP yuklu olan makinaya bağlanmaya çalışıyordum. şimdi veritabanını bir nt servera yukleyeceğim ve oyle bir deneme yapacagım sonucu ben yine bu form da yazarım. ilginize teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

merhabalar,
fat32 nin ntfs i, ntfs in ext2, ext3 gibi formatları görmediğinden eminim ama peki biz web sayfalarına erişmek istediğimizde bu işlem nasıl başarılıyor. yani çoğu *.html, *.php, *.asp vs dosyalar linux ve ntserver makinalarda tutuluyor. biz kendi makinelerimizden, serverların diskleri üzerindeki bu dosyalara erişmiyormuyuz? burada bir çelişki yokmu?
Aydınlatırsanız sevinirim..
kolaygelsin..
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

bu görmeme işlemleri sadece kendi makinanızda ise oluyor. Yani Fat32 işletim sistemi (mesela Win98), NTFS formatı göremez. Ancak ağdan NTFS bir diski paylaştırırsanız, problem olmadan görmesi lazım. Neticede karşı makinaya bir istek gidiyor, oda gerekli bilgileri gönderiyor.

Detaylar için technet'e bak : http://www.microsoft.com

Kolay gelsin.