CxGrid Veritabanı bağlantısı olmayan seçim alanı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

CxGrid Veritabanı bağlantısı olmayan seçim alanı

Mesaj gönderen pasa_yasar »

Mrb;

Geliştiriğim muhasebe uygulaması için rapor alanında cari hesapların filtrelenmesi gerekiyor. Bunun için cari hesap listesinin olduğu alanda veritabanı bağlantısı olmayan sadece filtrelenecek carileri seçebileceğim bir checkbox alanı oluşturmak istiyorum. Checkbox seçildiğinde veritabanı edit moduna girmesin. Bir ara forumda cxgrid böyle bir özelliği olduğu veritabanı bağlantısız alan eklenebileceği yazıyordu fakat bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: CxGrid Veritabanı bağlantısı olmayan seçim alanı

Mesaj gönderen vkamadan »

Merhaba tam olarak istediğiniz yoldan değil ancak kendiminde sıklıkla kullandığım pratik bir yöntem var,
Bu gibi gerçekte edit edilmeyecek liste seçimlerinde veri tabanı sorgumda sanal bir saha da seçiyorm ve dataset i CachedUpdate=TRUE olarak açıyorum, cxGrid de doğrudan sanal alanla ilişikili CheckBox ı yerleştiriyorum , dataset CachedUpdate açıldığından gridde yapılan değişiklikler DB ye gitmiyor dataset üzerinde kalıyor, gereken işlemleri dataset de döngüye girerek hangi kaydın seçilip seçilmediğine bakarak yapıyorum.

Kod: Tümünü seç

SELECT CAST(0 as UNSIGNED) as secimsahasi , hesap.hes_kod , hesap.hes_ad FROM hesap
gibi..
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Aşağıdaki bağlantıda sorulan soruya verilen cevabı inceleyebilirsiniz.

MultiSelect in TcxGrid with CheckBox
https://www.devexpress.com/Support/Cent ... ls/T175239
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
ebaytar
Üye

Mesaj gönderen ebaytar »

Bahsettiğiniz olayı kullandığımız projelerde uygularken yaptığımız ayarları aşağıda maddeler halinde yazdım.

1- Seçim sütunu grid e ek bir sütun olarak ekliyorsunuz
2- Sütunu seçip DataBinding->ValueType özelliğini boolean olarak ayarlıyorsunuz (alan adı boş kalacak)
3- Properties olarak checkbox seçeneği işaretleyin , properties altında immediate post özelliğini ihtiyacınıza göre açın.
4- İlgili satırı tekilleştirecek bir anahtar alan belirlemeniz gerekiyor. DBTableView ın DataController özelliği altındaki KeyFieldNames kısmına bu anahtar alanın adını yazın
5-DBTableView ın DataController özelliği altındaki DataModeController altında SmartRefresh özelliğini true yapın

ilgili gridin editing özelliği açık olmalı.

bu şekilde projelerimde kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Mesaj gönderen pasa_yasar »

Cevap veren herkese teşekkür ederim "vkamadan" yazdığı yöntemi denedim. Hiçbirşey değiştirmeden yapabileceğim en rahat yoldu. Cache Update alanını True yapmam yetti. Çalıştı. Bu yapıya güvenebilirim sanırım. Hiçbir zaman tabloları güncellememe gerek yok herhalde.