12 Volt enerli çıkışı alma...

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Dostk
Üye

12 Volt enerli çıkışı alma...

Mesaj gönderen Dostk »

Selamlar.

Yapmış olduğum projede timer ile belirli gün ve saat içinde laptopdaki "usb" ye 12 volt veya farklı bir öneride olabilir enerji gönderebilir miyim?

Amacım usbden aldığın 12 voltu kontaktöre gönderip 220 voltluk bir motoru devreye sokmak...

Örnek: kontaktör
Resim
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Re: 12 Volt enerli çıkışı alma...

Mesaj gönderen esistem »

Selam,
bilgisayardan 12 V çıkış alamazsınız, seri, paralel ve usb giriş-çıkışların hepsi 5V diye biliyorum. 12 V ile tetikleme için internetten araştırısan transistorlu devreler bulabilirsin. 5 V ile 12 V tetikleyip onunlada kontaktörünü tetikleyebilirsin diye düşünüyorum, PNP transistor, birkaç direnç ve kondansatör ile basitçe yapılabilir sanırım. Ayrıca bilgisayar ile sadece zamanı kontrol ediyorsun sanırım, onun içinde bilgisayar yerine PIC kullanabilirsin.
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

Düsündügün sekilde olmasi malesef mümkün degil. USB 12 degil 5 volt enerji verir.
Bahsettigin seyi yapabilmen icin USB-Relais-Card isminde ara devreye ihtiyacin var.
kıdemsiz üye
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

esistem yazdı:Selam,
bilgisayardan 12 V çıkış alamazsınız, seri, paralel ve usb giriş-çıkışların hepsi 5V diye biliyorum. 12 V ile tetikleme için internetten araştırısan transistorlu devreler bulabilirsin. 5 V ile 12 V tetikleyip onunlada kontaktörünü tetikleyebilirsin diye düşünüyorum, PNP transistor, birkaç direnç ve kondansatör ile basitçe yapılabilir sanırım. Ayrıca bilgisayar ile sadece zamanı kontrol ediyorsun sanırım, onun içinde bilgisayar yerine PIC kullanabilirsin.
pi$ti mi olduk : ))
kıdemsiz üye
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Sanırım öyle olduk :)
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

voltajla beraber Amper de önemli sanırım. Ayrıca bu iş için laptop yerine rasperry pi kullanmak daha mantıklı, hemde maliyet düşer. Ayrıca sadece saat ile ilgili bir şey ise bir bilgisayara neden gerek var ?
Örnek olsun diye yazıyorum, Bir arkadışma yedeklemek için lan dan çalışan harici disk önerdim, oda pahalı diye etherneti olmayan usb den çalışan 2 tane almış daha ucuza :) ama paranoya olduğundan bunların elektrikleri için zamanlayıcı devreleri olan fişler kullanıyor :D yedek alıcak zamanı ayarlamışlar elektrik açılıyor belli süre sonra tekrar kapanıyor.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
Dostk
Üye

Mesaj gönderen Dostk »

Selamlar, Cevaplar için teşekkür ederim;

Raspberry Pi 2 araştırdım gayet güzel fakat delphi ile yazdığımız projeyi Raspberry içinde çalıştırma durumu var mı? bununla ilgili kaynak bulamadım
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Delphi değilde Lazarus ile yazılan programlar çalışabiliyor sanırım, lazarusu bi araştırın delphi nin free versiyonu gibi.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Biraz araştırma yaptım Raspberry Pi 3 e biraz sıkıtıda olsa windows 10 kurulabiliyormuş ama exe çalıştırabilirmisiniz bilemiyorum...
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

1) Lazarus IDE Raspberry Pi üzerinde çalışabiliyor. Raspberry Pi üzerinden ilgili paketlerin kurulması gerekli.
2) Windows üzerinde Free Pascal ve Lazarus kaynak kodları ile (svn üzerinden indirilerek) Raspberry Pi için cross compiler hazırlayarak Raspberry Pi üzerinde çalışacak uygulama geliştirilebilir. Bunun için uygulamanın kullanacağı library dosyalarını Windows makineye kopyalamak gerekiyor. Uygulama gereksinimine göre hangi library dosyalarının kopyalanacağı değişiyor. Sembolik link değil library dosyasının kendisinin kopyalanması gerekli. Bazı durumlarda library dosyalarının isimlerinin değiştirilmesi (genellikle sembolik link olan library dosyaları için) gerekli oluyor.

Her iki yöntem içinde komut satırında çalışacak uygulama tercih edilmesi daha avantajlı olacaktır. Bu şekilde crontab içinden zamanlanmış işlemler kullanımında da çok kolaylık olacaktır.

Raspberry Pi genel IO portunu kullanmak için WiringPi library paketini Raspberry Pi üzerine kurup bu library yardımı ile ilgili pinleri kullanmak pinlere direk kod yazarak ulaşmaktan daha kolaydır.

Konu ile ilgili bazı kaynaklar:
http://wiki.freepascal.org/Lazarus_on_R ... om_Windows
http://wiki.freepascal.org/fpcup#Linux_ ... s_compiler
http://www.tweaking4all.com/hardware/ra ... erry-pi-2/
http://wiringpi.com/
Kullanıcı avatarı
Dostk
Üye

Mesaj gönderen Dostk »

Selamalar;

Uzun araştırma sonucunda bu işi laptop kullanarak anlaşılan çözeceğim çünkü başka uygulamalarda kullanmak durumundayım;

Delphi ile yapmış olduğum uygulamayı laptopdan düşük volt da olsa, bu enerjiyi kontaktöre nasıl gönderebilirim?.
Delphi ile uyumlu laptop'a ekstra hangi parça takılmalı...
m_yaprakci

Mesaj gönderen m_yaprakci »

Merhaba maalesef USB portlardan elektrik çıkışını kapatıp açamazsınız.
USB mantığı şu sekildedir.
- - - -
VCC(5v) DATA DATA GROUND

USB'ler 5volt enerjiyi sürekli verirler ki bir aygıt takıldığında anında (Universal lakabına uygun olarak) görebilsin.
Bu tarz bi işlem için özellikle USB kullanılacaksa PIC programlama işine girişmen gerekecek.
Usb'den çalışan ve 220 volta kadar 2, 4, 8 vs röle bulunan kartlar mevcut ama çok ta ucuz değiller. Bununla birlikte birçok üretici uygulama geliştirme için kaynak kodları da paylaşıyorlar.

USB şart değilse Paralel port üzerinden kontrollü olarak 8 adete kadar 5 Volt alabilirsin.
Bunda da bir kontaktörü tetiklemek için 5 voltluk bir gerilimle çalışan transistörler ve basit 3-5 Tl'lik entegreler kullanman gerekir. Yine bununla birlikte transistörleri besleme hazır tutmak için yapacağın devreye extradan transistörlere uygun olan 5, 9, 12 volt gibi REGÜLE EDİLMİŞ bir besleme uygulaman gerekecektir. (3 Eksen CNC devre kartı yapmıştım ordan biliyorum :) Vakit olmayınca mekaniği tasarlayamadık o ayrı :))
Uzun uzun yazdığıma bakma internette paralel port röle devresi veya paralel port transistör sürme vs gibi aramalar yaparsan birçok kaynağa devre şemaları ile birlikte erişebilirsin. Tek röle için yalandan iki entegre ve bir transistör yeterli olacaktır zaten.

EK Bilgi : Paralel port aklına yatarsa laptoptan USB to Paralel dönüştürücüler iş görmeyecek çünkü tam 5V veremiyorlar. Bunun yerine laptopta PCMCIA portuna takılan kartlardan alman gerekecek. (Tecrübe konuşuyor... :D)
Lord_Ares
Üye

Mesaj gönderen Lord_Ares »

Bende size bir fikir sunmak isterim. Arduino kitlerini inceleyim derim. Kullanımı , yönetimi, koruması olan harika bir sistem. Delphiden de kolayca yönetebilirsiniz. Yapabileceklerinizde sınır yok gibi.. :))
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Tekrar Selam,
http://www.direnc.net/USB-Port-Kontroll ... 25792.html
yukarıdaki linkteki kart işinizi fazlasıyla görecektir. USb kontrollu 4 kanal 12v röle ile Max. 250 V 7A sürülebiliyor.
Yani 1,5-1,75 KW lık motoru sürebilirsiniz. Yalnız motor daha fazla güç isterse büyük ihtimalle kartı ve usb portu yakarsınız. Eğer süreceğiniz motor daha fazla güç gerektiriyorsa farklı malzemeler de gerekecektir.
Kullanıcı avatarı
Serhat
Üye

Mesaj gönderen Serhat »

Lord_Ares yazdı:Bende size bir fikir sunmak isterim. Arduino kitlerini inceleyim derim. Kullanımı , yönetimi, koruması olan harika bir sistem. Delphiden de kolayca yönetebilirsiniz. Yapabileceklerinizde sınır yok gibi.. :))
Selam; kafama takılan bir soru var; Arduino kiti delphi yazılan projedeki komutları nasıl algılayacak yani buton1'e bastığımızda ışığın yanmasını istiyorsak Arduino kiti bunu nereden bilecek arada ne olacak :roll: