Yaptığım program lisanslı sayılırmı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
cmkare
Üye

Yaptığım program lisanslı sayılırmı

Mesaj gönderen cmkare »

Merhaba arkadaşlar. Kafama takılan bir soru var. Forumda araştırdım ama tam istediğim cevabı alamadığım için tekrardan konu açıyorum.
Delphi 7 de proje geliştiriyorum. Yaptığım programın lisansı nasıl oluyor? Benim kullandığım delphi 7 nin lisansı olması yeterlimi?
Lisanslı bir delphi7 de yaptığım projede lisanslı mı oluyor?
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Re: Yaptığım program lisanslı sayılırmı

Mesaj gönderen fesiharslan »

Yazılım Geliştirme Ortamı (Delphi, Lazarus, Eclipse, Visual Studio, Android Studio vb.)'nın lisansı ile geliştirdiğiniz uygulamanın lisansı birbirinden bağımsızdır.
Yani yazılım geliştirme ortamı için siz bir lisans alırsınız. Bu entegrasyon ile yazılım geliştirirsiniz. Geliştirdiğiniz yazılım size ait olur. Fakat bu yazılımın kodları 3. bir șahısı tarafından alınıp kullanılırsa, bir hak idda edemezsiniz. Hak idda edebilmeniz için kendi geliştirdiğiniz yazılım için Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nden yazılımınızın teklifini onaylamalısınız. Ayrıca yazılımda da seri numaralı bir lisans anahtarı koymanızda fayda vardır.

Not: Teklif işleminin cüzzi bir maliyeti vardır. İşlem aşamaları da biraz uzun sürer.

İyi çalışmalar...
cmkare
Üye

Mesaj gönderen cmkare »

Teşekkürler cevabınız için. Ben sadece kendi firmamda ihtiyacım olan yazılımları geliştiriyorum. Herhangibir 3. kişi kodlar alamaz. Sadece öğrenmek istediğim herhangi bir lisans kontrolünde pc, ofis lisanslarının dışında benim yaptığım programlar lisanslama kısmını giriyor mu? yoksa sadece geliştirdiğim programın lisansı olması yeterlimi?
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

Delphi 7'nin lisanslı olması, sizin geliştirdiğiniz yazılımın lisanslı olacağı anlamına gelmez.
cmkare
Üye

Mesaj gönderen cmkare »

Yani sonuç olarak bir lisans kontrol denetiminden geçerken benim yaptığım programlar hakkında ne gibi bir işlem uygulanır?
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Lisans nedir? Lisans (Ehliyet, Ruhsat), bir yazılım ürünün kullanma izninin bir başkasına (kişi, firma vb.) verilmesidir. Yani bir tür sözleşmedir (EULA = End User License Agreement = Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi). Bu sözleşme ile siz kendinize ait bir yazılım ürününün kullanma iznini bir başkasına verirsiniz. Ayrıca bu yazılımı hangi şartlarda kullanabileceğini açıklasrsınız. Örneğin firmaya ait herhangi bir bilgisayarda kullanmasına izin verebilirsiniz. Veya bunun bir kilit yardımı ile sadece izin verilen bir bilgisayarda kullanmasını sağlayabilirsiniz. Veya Delphi gibi sadece bir programcının (Developer) kendine ait PC, Notebook ve Server bilgisayarı üzerine ayrı ayrı yüklenmesine izin verebilirsiniz. Tüm bur koşulları yazılımın HAK SAHİBİ olarak siz belirlersiniz.

Her yazılımın bir lisans sözleşmesi (EULA) olmalıdır. Bir yazılım ücretsiz olsa bile bu yazılım ürününün ücretsiz olduğunu belirten bir lisans sözleşmesi olmalıdır (Yoksa bu ürünün ücretsiz olduğunu anlayamayız).
cmkare yazdı:bir lisans kontrol denetiminden geçerken
Lisans denetimi nedir? Bir firmanın (örn. Microsoft) veya o firmanın yetki verdiği kişilerin (avukatlar, BSA vb.) bir bilgisayarda kendisine ait yazılımların lisanssız olarak kullanımının tespit edilmesidir. Yani herhangi biri (BSA veya bir avukat) tutup da durup dururken sizin yazmış olduğunuz ve müşteriye yüklemiş olduğunuz bir yazılım için "Bu yazılımın lisansı nerede?" sorusunu soramaz. Bu soruyu yazılım üzerindeki hak sahibi olarak sadece siz sorabilirsiniz.

Bu yazılımın hak sahibinin siz olduğununuz nasıl tespit edilebilir? En büyük gösterge markadır. Bunun için programınızın bir adı (markası) olmalı ve bu adın tescil edilmiş olması gerekir. Bu sayede birileri sizin programınızı kopyaladığında isim hakkını kullanarak kullanmasını engelleyebilirsiniz. Böyle bir durumda hiç kimse sizinkiyle aynı isimde bir yazılım ürünü gerçekleştiremez. Bir nevi kopyalamayı önlemiş olursunuz.

İkinci olarak yazılımınızı Kültür Bakanlığına tescil ettirebilirsiniz. Bu tescil işleminde kritik noktaları silmek suretiyle yazılımın kaynak kodunu da istiyorlar. Ayrıntılara buradan bakabilirsiniz. İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil. Burada en çok dikkat çeken cümle: Beyana dayalı olarak gerçekleştirilen İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil işlemi sonucunda verilen belge, eser sahibinin yani eseri meydana getiren kişi ya da kişilerin kim olduğunun ispat edilmesinde kolaylık sağlar
En son csunguray tarafından 10 Tem 2016 10:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Lisans Denetimi: Bir gün Microsoft'tan (veya MS'un yetki verdiği avukatlık bürosondan) bir müşterimi aramışlar. Firmada kullanılan bilgisayarların ve bu bilgisayarlar üzerindeki yazılımların lisans ve faturalarının listesinin kendilerine gönderilmesini istemişler. Müşterim de benim telefon numaramı vermiş. Şöyle bir cevap verdim: "Birisi sizi arayıp şu anda büronuzda kaç masa, kaç sandalye olduğunu sorsa ve bunların listesini göndermenizi istese bunu yapar mısınız? Kusura bakmayın firmamda ne kullandığım sadece beni ilgilendirir ve bu bilgi firma sırrımızdır. Bu bilgiyi sizinle paylaşamam. Ayrıca bu bilgiyi rakiplerimle paylaşmayacağınızı nereden bileyim."

Bir başka arkadaşım da onları dinledikten sonra "Ben de sizin hangi yazılımları kullandığınızın listesini istiyorum. Siz gönderirseniz ben de gönderirim" diye cevap vermiş.

Bunları niye anlatıyorum. Çünkü MS gibi büyük firmalar sanki bir devlet dairesiymiş, bu konuda yasal bir otoriteymiş gibi firmaları itip kakmaktadır. Hatta siz sanki bu adamların sizi yazılımınızın bile hesabını sorabileceği algısına kapılmışsınız gibi (yanılıyor olabilirim). Bunların tek amacı korku salıp kendilerine ait yaygın kullanılan Windows, Office vb. gibi yazılımların lisans satışlarını çoğaltmak.

Bir fimada nasıl ve niye lisans denetimi yapılır: Bir firmada lisanssız yazılım kullanıldığına dair kuvvetli şüpheler varsa Microsoft avukatları savcıyı/hakimi ikna edip polis eşliğinde bir firmaya baskın düzenleyebilir. Bunun için genelde gerekçe olarak İHBARLAR gösterilmektedir. MS avukatları "Nasıl olsa herhangi bir bilgisayarda LİSANSSIZ herhangi bir MS yazılımı buluruz" düşüncesiyle kendilerine güvenmektedir. Bu şekilde gereksiz yere bir çok firmanın canını yakmışlardır. Bir yere baskın yapıldığında 100 bilgisayarınızdan 99 tanesinde lisanslı MS-Office varsa ve bir tane bilgisayarda lisanssız MS-Office varsa canınızı yakmak için ellerinden gelenir yaparlar. Çünkü aksi takdirde sizin için karşı dava açma ve tazminat alma hakkı doğar.
En son csunguray tarafından 12 Tem 2016 11:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
cmkare
Üye

Mesaj gönderen cmkare »

Açıklayıcı olmuş. Teşekkür Ederim. :)