cxgrid barcod yazarak arama

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
cvheneburi
Üye

cxgrid barcod yazarak arama

Mesaj gönderen cvheneburi »

arkadaşlar cxgridtableview kullanarak fatura kesme ekranı hazırlıyorum cxgrid de ilk alanım barcodno sırasıyla stokadı türü birimi bfiyatı miktarı... diye alanlarım var barcod alanına barcod okuyucu ile barcod okuttuktan sonra veritabanından ilgili alanlara verilerin gelmesini istiyorum cxgrid in hangi özelliğini kullanacağımı bilemedim bir türlü 2. bir sorum da şöyle barcod okutmadan önce editlere verileri giriyorum en son edit e veri girdikten sonra enter e basınca cxgrid barcod alanını nasıl aktif hale getiririm
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: cxgrid barcod yazarak arama

Mesaj gönderen freeman35 »

"IncSearch" -> Incremental search. Barkod okuyucular okuduğunn sonuna Enter -> #13 eklerler unutmayın. Aynı şeyi bir edit koyup bunun içindende keypress de #13 kontrolünü yaparak locate le yapmak daha kotrollü olur.
column.setfocus;
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
cvheneburi
Üye

edit ile yapabiliyorum evet, estetik açıdan biraz daha kullanışlı olabileceğini düşündüğüm için böyle birşey yapmak istedim. tşk ederim öneriniz için
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

Merhaba;
cxGrid' in FilterBox veya FindPanel özelliklerini etkinleştirerek, grid' in üst kısmında bir filtreleme veya arama kutusunun açılmasını sağlayabilirsiniz.
Bu alanlar KeyPress ile doğrudan arama ve filtreleme yapar.
Filtrelemeyi kullanırsanız, barkod numarası Unique olduğundan grid'te tek kayıt kalacaktır, FindPanel kullanırsanız, bulunan kayda konumlanacaktır. Dolayısıyla iki durumda da bir kayda konumlanmış olursunuz. Filter EditBox veya FindPanel Edit alanında, @freeman35 hocanın belirttiği Edit' te barkod sonunu tespit etme işlemlerini uygulayın.
İyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
m_ekici
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen m_ekici »

Barkod okuyucuyu farklı bir cihaz olarak düşünme. Sadece okuduğu kodu yazıyor ve ENTER tuşuna basıyor. Klavyeden rakamları girip enter tuşuna basıldığını varsayarak çalış. Barkod kolonunda ENTER (chr13) e basıldığında yazan kodu veri tabanında ara.

2. soruda kolonu aktifleştirmek istediğini anlıyorum.

viewtopic.php?t=29995
m_yaprakci

Mesaj gönderen m_yaprakci »

bi ekleme de benden gelsin. barkodu okuttuğun alanın properties özelliğini textedit vs uygun bir bileşene ayarlayıp propertiesin altında (events kısmında) açılacak olan onvalidate eventına editte zaten yazmış olduğun kodu kopyalayabilirsin. Ayrıca cxgridtableviewde ilgili kolonun ValidateOnEnter ozelliğini açmalısın. Tüm bunlara ek olarak GoToNextCellOnEnter diye bir ozellik te olacak cxgridtableviewde. Bu da entera bastıktan sonra bir sonraki kolona otomatik olarak geçmesini sağlar. (bir sağındakine).
Barkodu okutacağın kolonun ImmediatePost özelliğini de açınca tadından yenmez.
(CX omasa ne yaparız bilmiyorum :D)
cvheneburi
Üye

tşk ederim verdiğiniz cevaplar için. gerçekten çok faydalı oldu tekrar teşekkürler...