Barkod ile button.click

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
AliCinkilic
Üye

Barkod ile button.click

Mesaj gönderen AliCinkilic »

Form üzerindeki butonları barkod ile tıklatmak istiyorum.
Form üzerine editbox koyup bunu yapabilirim, ancak ekleme yapmadan başarabilir miyim?
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Re: Barkod ile button.click

Mesaj gönderen fesiharslan »

Merhaba;
Barkod verileri, odaklanılan veri giriş nesnelerine yazılmaktadır.
Uygulamanızda bir veri giriş nesnesi (Edit, Memo vb.) kullanın. Barkod verisi tamamlandığı anda (Veri tamamlanma olayına) butonu tetikleyebilirsiniz.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Barkod ile buton tıklamak ile ne kastettiğini anlamadım. Ancak, Form özellikleri içinden KeyPreview değerini True yapıp, Form olaylarından OnKeyPress olayı içine uygun kodları yazar isen istediğini elde edebilirsin diye tahmin ediyorum.

Bu durumda *form aktif iken* form üzerindeki tüm tuş basma olayları önce Formun OnKeyPreview olayına gelir. Sonra ilgili nesnenin OnKeyPreview olayına gider.

Yinede, barkod ile tıklamak dediğin için aklıma geliyor. Her barkod okuyucu cihaz okuduğ barkodu karakter olarak göndermez. Bazıları hafızaya kopyalar. Bazıları CTRL+V tuşuna basmışsın gibi yapıştırma yapar. Kullanılacak barkod okuyucuyu incelemekte fayda var diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Selam,
İstediğin şeyle bi ara uğraşmıştım, button tıklama değil de program mesela alta alınmış isede de sen örnek excel yada word de çalışırkende barkod okuyucudan gelen veriyi algılayıp programımda işlem yaptırmak istiyordum fakat ben başaramamıştım. HID device olarak gelen verinin hangi cihazdan geldiğini anlayabilen kodlar vardı sanırım jedi component paketindeydi. Ben barkod okuyucudan mı yoksa klavyedenmi geldiğni algılatabiliyodum fakat excel yada word de çalışırken okunan verinin araya basılmasını engeletememiştim, eminim bi yolu vardır ama fazla da vakit kaybettiğim için bırakmıştım araştırmayı. sen HID device olarak arat bulursun.
alidirik
Üye

Mesaj gönderen alidirik »

Merhabalar,

Barkod okuyucuların bilgisayar ile farklı iletişim metodları bulunmaktadır.
Örneğin bir barkod okuyucunun sistem arabirimleri PS/2, RS-232C, HID-USB, USB Sanal COM, Wand, OPOS ve JPOS şeklinde olabiliyor. Şu an en yaygın kullanım şekli HID-USB.
Bu tarz barkod okuyucular klavye buffer ını kullandıklarından okunan barkod verisi imlecin aktif olduğu bölüme aktarma yapabilir.
Arka planda da okunan barkod verisi kontrol edilmek isteniyorsa RS-232C veya USB-COM tercih edilebilir.
Yapılmak istenilen işlemi de biraz detaylandırabilirseniz daha net cevaplar geleceğini düşünüyorum.
m_yaprakci

Mesaj gönderen m_yaprakci »

1. Formun keypreview ozelligi acilacak.
2. Formun onkeydown eventina asagidaki gibi bir kod yazabilirsin.(barkod uzunlugunun 13 olxugunu varsayiyorum)

var
Barkod: string;
Begin
if length(barkod)<>13 then begin
Barkod:=barkod+char(key);
Key:=0;
End else begin
if barkod='buton1e bas' then button1.click;
if barkod='buton2e bas' then button2.click;
...
...
...
Barkod='';
End;

Telefondan yaziyorum hata varsa ozur dilerim.
varyemez
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen varyemez »

sanırım şöyle birşey istiyorsunuz. formun üstünde imleç gerekli edite odaklanmamış olsa bile barkod okutulduğunda direkt oraya yerleşsin. Veya bir butonun üstüne odaklansın ve entera basılmış gibi yapsın.
Barkod okuyucularda bir ayar vardır, okunan barkodun önüne default olarak istediğiniz karakter/leri ekler. mesela satınaldığım bir alette default olarak f3 koyuyormuş başına. notepad ın içine okutuyorum denemek için , ama o gidip bul fonksiyonunu çalıştırıyordu. epey uğraşmıştım bu özelliği kapatmak için..
Siz de formun içinde gerekli ayarı tanımlayarak mesela edit5.setfocus diyerek barkod okutulduğunda direkt edit5 in içine düşmesini sağlayabilirsiniz.