Rad Studio 10.1 Açarken Hata Veriyor.

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
İbrahim
Üye

Rad Studio 10.1 Açarken Hata Veriyor.

Mesaj gönderen İbrahim »

Merhaba; Ben Rad Studio 10.1 Berlin'i açarken şöyle hatalar aldıktan sonra program çalışmayı durdurdu diyerek program kapanıyor. Silip tekrar kurulum yaptım ama olmadı. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler.
Resim
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Re: Rad Studio 10.1 Açarken Hata Veriyor.

Mesaj gönderen fesiharslan »

Merhaba;
Delphi açılış anında varsayılan IDE paket dosyalarını ve component setlerini yükler. Bu paketler Library Path, Browsing Path, Known Package, IDE Package vb. tanımlamaları ancak registry'de yaptığı kayıtlar yoluyla ulaşır.
Delphi kurulum aşamasından sonra, bir şekilde registry ayarları bozulmuş.

Çözüme gelecek olursak;
1. YOL:

Delphi'nin yeni bir kısa yolunu oluşturun.
Sağ tuş ile özelliklerini açın.
Bds.exe yolunu silin ve aşağıdaki yeni yolu yapıştırın
"C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\18.0\bin\bds.exe" rDeneme
Yukarıdaki r direktifi Registry'de Deneme adında yeni bir BDS anahtar gurubu oluşturacak. Böylece Delphi ilk kurulum ayarlarında geri dönecektir.

2.YOL:
Delphi'yı kaldırın.
Registry'den Software/Embarcadero klasörünü silin.
Delphi'yı yeniden kurun.

İyi çalışmalar...
İbrahim
Üye

Mesaj gönderen İbrahim »

Cevabınız için teşekkürler, dediğiniz gibi 2 yöntemi de denedim ama olmuyor, yine aynı. Bu yazılımın böyle olacağını bilseydim hiç 6 GB indirip kurmazdım boşuna. Neyse ben sileceğim bu yazılımı, cevabınız için tekrardan teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
AliZairov
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen AliZairov »

İbrahim yazdı:Cevabınız için teşekkürler, dediğiniz gibi 2 yöntemi de denedim ama olmuyor, yine aynı. Bu yazılımın böyle olacağını bilseydim hiç 6 GB indirip kurmazdım boşuna. Neyse ben sileceğim bu yazılımı, cevabınız için tekrardan teşekkürler.
Merhaba. Web installer ile kur en iyi o bence. iso kurunca sorun çıkardı bende de. Delphi açarken admin yetkisiyle açıp deneyin. Vin8+ sürümlerde bazı sorunların yaşandığını gördüm. Aşırı admin yetkisi var ben kapatıyordum her zaman daha rahat oluyor.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

maykinin yetki salaklığından olabilir. Çünkü anlayışları şu, en iyi güvenlik çalıştırmamak :) o klasörlere ve latındaki dosya ve klasörlerde dahil, yeniden kullanıcıya yetki ekleyin, yada "everyone" a full yeki verin. Windows un tüm yetkilerini kapatmakta var ama bu mantıklı bir şey değil.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!