Delphi Berlin kurulum sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
AliZairov
Üye
İletişim:

Delphi Berlin kurulum sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

Mesaj gönderen AliZairov »

İyi akşamlar. Dün delphi berlin iso indirdim. Trial kuruluma geçtim sabahtan beri bir türlü kurulum gerçekleşmiyor. Yeni kurulumda bir eksiklik varsa netden indir seçeneği gelmiş. coredelphi russian.7zip kurulum sırasında bulamıyor ve indiremiyorda. Exe http analiz ettim indirmek istenilen linkde dosya yok. Zaten bu zaman kadar böyle sorun olmamıştı hiç bir setup-ta. Aynı pc aynı işletim sistemi ve dil. Delphi kurmanın basşka yolu varmıdır acaba? Trial exe delphi idesin kuruyor ama eklentileri kurmuyor.
En son AliZairov tarafından 20 Nis 2016 02:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Delphi Berlin kurulum sorunu

Mesaj gönderen mussimsek »

Dil hatası gibi duruyor. windows'ta varsayılan dili Rusça yerine İngilizce yapıp bir deneyin.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
AliZairov
Üye
İletişim:

Denedim. Locale Emulator yazılımıylada denedim. Yine sonuç aynı.
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

Merhaba;
Delphi 10.1 Berlin kurulum dosyası ile mi, iso dosyası ile mi kuruyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
Opt2000
Üye

Mesaj gönderen Opt2000 »

Merhaba,
Trial exe delphi idesin kuruyor ama eklentileri kurmuyor.
Delphi'ni Trial sürümlerinde kaynak kodlar ve 3. parti bileşenler kurulmuyor. Sadece standart bileşenler kuruluyor. Acaba sorununuz bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

Opt2000 yazdı:Merhaba,
Trial exe delphi idesin kuruyor ama eklentileri kurmuyor.
Delphi'ni Trial sürümlerinde kaynak kodlar ve 3. parti bileşenler kurulmuyor. Sadece standart bileşenler kuruluyor. Acaba sorununuz bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

İyi çalışmalar

hem iso yu indirdim hem de setup dosyasini indirdim.
trial yüklemeyi setup dosyasi ile indirdim. kendi kurulumu guzel olmus. sorunsuz bir kurulum yapti.
intraweb , fastreport ,nterbase vs sikinti olmadan yukledi.
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
AliZairov
Üye
İletişim:

fesiharslan yazdı:Merhaba;
Delphi 10.1 Berlin kurulum dosyası ile mi, iso dosyası ile mi kuruyorsunuz?
Merhaba. Bu güne kadar hep iso kurardım. Her defa indirmek zorunda kalmayım diye. Bu defa kurulum gerçekleşmedi. Sebep coredelphi russian isimli paketi bulamaması. Ama Delphi öyle bir paketi yok pc lokal diline göre yapıyor her halde ama ingilizce test ettim aynı sonuç. Resmi sitesinden indirdim isoyu. Son çare veb kurulum yaptım. https://www.youtube.com/watch?time_cont ... zt1TnYttds

Ama burda vin32 derledi android sorun çıkardı. JDK NDK SDK tam güncel son sürüm. Ama hata veriyor.

Kod: Tümünü seç

[DCC Error] E2597 D:\Android\NDK\toolchains\arm-linux-androideabi-4.9\prebuilt\windows\bin\arm-linux-androideabi-ld.exe: cannot find -ldl
[DCC Fatal Error] F2588 Linker error code: 1 ($00000001)
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

AliZairov yazdı: Ama burda vin32 derledi android sorun çıkardı. JDK NDK SDK tam güncel son sürüm. Ama hata veriyor.

[DCC Error] E2597 D:\Android\NDK\toolchains\arm-linux-androideabi-4.9\prebuilt\windows\bin\arm-linux-androideabi-ld.exe: cannot find -ldl
Delphi Options bölümünde SDK MAnager sekmesine bakın aşağıdaki gibi sarı ünlem işaretleri var mı?

Resim
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

fesiharslan yazdı:
AliZairov yazdı: Ama burda vin32 derledi android sorun çıkardı. JDK NDK SDK tam güncel son sürüm. Ama hata veriyor.

Delphi Options bölümünde SDK MAnager sekmesine bakın aşağıdaki gibi sarı ünlem işaretleri var mı?

Resim

Birseyler eksik gibi
sifirdan bir fmx projesi acip android cihazi aktif hale getirmeyi dener misiniz ? o zaman da yine birseyler yukluyordu sanirim.

---
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Sadettin hocam ben resmi örnek olsun diye buraya yükledim (Benim böyle bir sorunum yok :roll: ).
Soruyu soran Ali Bey.
Geri dönüş yaparsa yardımcı olmaya çalışalım.
Kullanıcı avatarı
AliZairov
Üye
İletişim:

Sorun çözülde. Ben son güncel JDK SDK ve NDK test ediyordum. Yeni NDK sürümünde değişiklik varmış qaliba o yüzdenmis. Eski android-ndk-r9c seçtim. Sorun vermeden derledi. Yardımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Allah razı oilsun.
En son AliZairov tarafından 20 Nis 2016 02:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

fesiharslan yazdı:Sadettin hocam ben resmi örnek olsun diye buraya yükledim (Benim böyle bir sorunum yok :roll: ).
Soruyu soran Ali Bey.
Geri dönüş yaparsa yardımcı olmaya çalışalım.
pardon :)

---
Kullanıcı avatarı
RADCoder
Üye

Re: Delphi Berlin kurulum sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

Mesaj gönderen RADCoder »

Merhabalar, ben sorunsuz olarak trial sürümünü kurdum. Android tarafındada derleme yapınca SDK filan hepsini kurdu.
Ama ben iso dosyasını indirmedim, RAD Studio indirme aracını kullanarak online kurdum..
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

anonymousdelphicoder yazdı:Installation da bir degisiklil goremedim, acaba yalnizca Web Installer da mi bu degisiklik mevcut.

Bununla birlikte IDE gozlemledigim kadari ile hala tam oturmus degil.

Anlamiyorum en dandik IDE ye neden sahip olmak zorundayiz? VS nin JetBrains in IDE lerine baktikca acaba nasil bir gerizekali ekiple calisiyorlar ki yillar oldu hala Delphi kullananan insanlara boyle bir IDE sunabiliyorlar. Benim bu konudaki dusuncem kesinlikle cok guclu bir ekiple calismiyorlar, her surumde birseyler olur sistem daha bi otururur diyoruz ama ne yazik ki en eski surumlerden gelen hatalar bile devam edebiliyor. 6 ayda bir surum cikartiyorlar ne kadarlik bir testten geciyorda bu kadar kisa surede release ediyorlar. Neden VS de bu sekilde hard sıkıntılar yok.

Burada aslinda Delphi holiganligimi ilan ediyorum, ve bu ekibin kesinlikle yetersiz olduguna inaniyorum..

Sizinde fikirlerinizi bekliyorum...

evet offline installer de bu degisiklikler yok sadece web installerde bu degisiklikler var.

Gelistirici ekibin cok saglam oldugu soylenemez. Yakin zamanda iki kisi daha ayrildi ekipten. Allen Bauer Google'a gecti. Malcolm Groves ise baska bir firmaya gecti.

Saglam ekip icin saglam para lazim. Saglam para kazanacak kadar lisans satabildiklerini dusunmuyorum. VCL gelistirenler zaten eldeki mevcut surumle gelistirme yapmaya devam ediyorlardir. Yeni lisans satin alanlar mobil gelistirme icin lisans almak isteyebilirler. Android studio ve Xcode bedava iken insanlarin yarim yamalak fmx icin o kadar para verecegini dusunmuyorum.

Ne zaman stabil , duzgun ise yarar mobil uygulamalar gelistirebilir hale gelirse o zaman daha cok para kazanip daha saglam ekip kurabilirler.

Ayrica IDE ' den para kazanma donemi de eskisi gibi degil artik. Bircok idenin ucretsiz dagitilan versiyonlari var. firmalar yan urunlerden gelir elde etmeye calisiyor.

Bu yonde bazi servisler olusturdular. Bakalim istedikleri gelirleri elde edebilecekler mi ?

---
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Merhaba;
Yeni Delphi 10.1 Berlin kurulumu hakkında bilgi paylaştım.
viewtopic.php?f=36&t=35679#p192359