Servera dosya kaydetme

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
quasi
Üye
İletişim:

Servera dosya kaydetme

Mesaj gönderen quasi »

Merhaba;
Bir kaç sorum olacaktı.

1) Uzaktaki bir servera (ege.electronics.edu.tr) bir dosyayı nasıl kaydedebilirim.
Servere putty programı ile ssh bağlantısı yapabiliyorum. (Kullanıcı adı ve şifre ile)

2) Yukarıda belirtiğim Server`a bağlı bir (Lan üzerindeki) bilgisayara SERVER progamı yazıp (Indy componenti ile) Denizli`deki bir bilgisayara client programı yazarak, izmir deki bilgisayar denizlide ki bilgisayara ulaşabilir mi? Denizli`de ki bilgisayar daki bir dosyayı okuyabilir mi? veya dosyanın içeriğini değiştirebilir mi? Bu işlemi yapabilmem için INDY l-komponenti ile mi yola çıkmam gerekir?

Teşekkür ediyorum...

İyi ÇAlışmalar
Quasi Infinity
in Denizli
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

2. soruna cevap tam olarak istediğin ne? DataBase e erişmekmi? en basit ama maliyetli yöntem ile windows un dialup server ı ile bağlantı kurabilirsin windows un dialup server ını aktif hale getir, diğer taraftanda buna internete bağlanıyormuş gibi bağlan. Server ın IP si aksine belirtilmediği sürece, 192.168.0.1 dir. windows un ağ bağlantılarım kısmındanda bu bağlantıyı görebilirsin, ama windows bu ruh hali ve canının istemesine bağlı :P Dialup bağlantı gerçekleştiğinde IP numaraları ile işlem yapabilirsin. ikimakina arasında netwok oluşturmuş oluyorsun.

diğer bir yöntem ise DataHat kiralama. bunun maliyeti yüksektir, ama getiriside fazladır, mesela eğer data+ses istersen denizliden izmir e bu hat üzerinden görüşme yapılır ve ekstradan telefon ücreti ödenmez hatta bu hattı santalle bağlarsanız Denizlide İzmir i şehir içi aramış olursunuz

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
quasi
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen quasi »

Merhaba;

Asıl yapmak istedğim konu şudur. Denizli de ki bilgisayarımın RS232 `de bağlı bir serial device var. Onu bilgisayar ile okuyabiliyorum. İzmirdeki bilgisayara bir ara yüz yapıp. İzmirde ki bilgisayardan önce bağlan dedikten sonra benim denizlide ki client yazılımına bağlanarak, RS232 de bağlı serial device okumak.
Bu konuda naısl bir yol izleyebiliirm. Benim düşüncem şu şekilde. Iny ile Server ve client programları yazmak. SErveden oku mesajı clienta gelince client serail device okuyacak ve okunan bilgileri bir dosyaya kaydedecek. Bu dosyayı serverın ulaşması gerekiyor.
Bilgileirniz ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim...

İYi çalışmalar...
Quasi Infinity
in Denizli
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Eğer bu işlem hassasiyet gerektiriyorsa bence kotrol işlemlerini arttır sonuçta PTT ye bağlısın gönderilecek bilgi her ne kadar az ve küçük olsada bilgi gönderip almada problem çıkarsa bağlı cihazın çalışmasını etkileyebilir. Indy ile bu yapılabilinir. Basit bir chat programı düşün, Birisi "bağlan" diye bir text göndericek diğeri bunu görecek ve cihaza bağlanıcak. Bilgileride bu şekilde gönderebilirsin. Tavsiyem her bilgi gönderildikten sonra "ldınmı?" diye sordur cevaba göre tekrar gönder yada bir sonrakine geç. Bu şekilde olabilir. Indy ile yapılan bağlantı içinde TCP/IP ile kurulmuş tüm networklerle bu işlemleri yaptırtabilirsin

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

1) Eğer işi yapan bişey lazım illaki benim yazmama gerek yok diyorsan real time iletişim için ( :!: tcp/ip hiçbir zaman real time olmaz) bu işine yarayabilir.

viewtopic.php?p=18599#18599
TCP-IP Serial Port

TCP IP üzerindeki iki makinanın seri portlarını birleştiren veya, networkdeki bir seri porta erişen bir program...
yok ben yazıcam diyorsan

2) yapmak istediğin eğer real time değil sadece arada bir dosyayı alıp kopyalasın üç beş dakkada bir bana yeter dersen benim her işi basit çöz mantığım o makinaya ftp server kurup (win2000de var zati) onun üzerindeki okuma paylaşımına açık dosyayı kopyalamak gibi bişiey aklıma geldi.. hem böylece arada direkt bir bağ olmayacak. (tabi dosyayı şifrelemen gerekebilir, sayaç bilgilerini herkes görmesin dimi :) ) ki ayrıca embedded bir sistem kullanıyorsan ftp kurmakda acaip kolay olur senin için

3) yok o da yetmez illa hem ben yazıcam hemde real time olacak diyorsan herhalde iny ile daha uygun olur.

bunlar sadece yorum.. seçim senin :P
Kullanıcı avatarı
safak
Şafak EBESEK
İletişim:

Mesaj gönderen safak »

1. karar konusu :
Denizlideki bigisayardan gelen durum bilgisi, İzmerdeki bilgisayarda okunup değerlendiriliyor. Sadece okunuyor mu ? Okumadaki gecikme bir şeyi etkiler mi ?

2. karar konusu :
Gelen bilgi değerlendirilip, bir talimat gönderilecek mi ?. Bilgi gelişi, değerlendirme, talimat gönderme, talimatın alınması, talimatın uygulanması, işlemin tamamlandığının onayının gelmesi adımlarındaki gecikmeler ya da hat kopmaları ne kadar etkili. Bu durumlarda neler yapılabilir.

Eğer birisi sitemi izleyip, telefonla İzmire söyluyor ve İzmirdeki talimatı uyguluyorsa bu işlem internet üzerinden kolayca yapılabilir. Tabii telefon hattının kesilmesi durumunda Denizledeki operatorun ne yapacağını bilmesi lazım.

Yukarıdaki modele göre şu şekilde ilerlenebilir.

1. Denizlide bir prrogram yazılır. Bu program serial porttan gelen bilgiyi okur, değerlendirme ortamını sağlar ve yapılması gereken işlemi port üzerinden cihaza gönderir. Bu program denenir ve kararlı olarak çalıştığı onaylanır.

2. Şimdi programın içersinde bir TCPServer componenti eklenir. Değerlendirme ortamı bilgisi çıkartılır ya da pasif hale getirilir. Cihazfdan Okunan bilgiler bir stringe atanır. TCPServer bu stringi oyabilir olmalı.

3. İzmirdeki programa bir TCPClient konur. Ayrıca Denizlideki programda çalısması denemiş ve pasifleştirilmiş arayüz bu programa yansıtılır. Bu arayüzün üreetigi sonuç bir stringe toplanır ve bu stringin TCPClient tarafından görülrbilir olması bağlanır.

4. Bir anlaşma biçimi (protokol belirlenir).
Kabaca:
1.Client servere bağlanır ve bir kelime ile kendini tanıtır.
2.Sever buna bir kelime (cümle) ile cevap verir.
3. Client önceden belirlenmiş kelimeler içerisinden birini gönderir.
4. Server bu kelimeyi alır ve buna uygun cevabı cliente gönderir.
5. Client gelen bilgiyi alır ve karar mekanizmasına ya da kullanıcı ara yüzüne iletir.
6. Client karar verici mekanizmadan gelen cevabı uygun bir talimat kelimesinin arkasına ekler ve servere gönderir.
7. server Talimat kelimesini okur ve ardından gelen bilgileri işleme sokar, cihaza gönderir. Cihazdan geri gelen bilgiyi okur. Cliente onay gelimesi ile bierlite onay durumunu gönderir.
8 ...
9 ...
10 ...

Bu arada ondisconnect olayı bağlantı kopması durumu için kontrol edilir. Ve bu olayın kullanıcıların talebi dışında oluşması durumunda ne yapılacağı client ve servere bildirilir. (Basairçe bir ses çıkartmak bile olabilir) Yeniden bağlantı sağlandığında bağlantı kopduktan sonraki bilgilere ihtiyaç olup olmadığı sorusuna bağlı olarak bilgiyi tazeleme yaklaşımı belirlenir.

İlk bakışta aklıma bunlar geldi. atladığım bir şey varsa kusura bakmayın.
Kolay Gelsin,
Kullanıcı avatarı
quasi
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen quasi »

Kendi bilgisayarımda indy server ve indy client iki ayrı programı çalıştırdım ve indy client ile serial device okuma işlemini yapabiliyorum. Fakat aynı işlemi LAN`daki bir bilgisayarda deneyince olmuyor.Client server`a ulaşamıyor. Sizce hata nerede olabilir?
Bu sistemin benzerini internet ile bağlanarak yapmak istiyorum.
Quasi Infinity
in Denizli
Kullanıcı avatarı
safak
Şafak EBESEK
İletişim:

Mesaj gönderen safak »

Serveri bir bilgisayarda çalıştırın. Bu bilgisayarın LANdaki ip numarasını ve serverin dinlediğ Portu numarasını kaydedin. Servere bağlantı geldiğinde "ben serverim hoş geldiniz" gibi bir cevap gönderecek şekilde ayarlayın.

Başka bir bilgisayara geçin.
dos penceresini açııp
ping yazıp boşluk bırakıp not ettiğiniz ip numarasını yazın.

Eğer pinge cevap geliyorsa (pong olabilir) her iki bilgisayar birbirini görüyor. Gelmiyorsa ya LAN a bağlı değiller ya da bunları ağdan gizleyen bir yazılım çalışıyor. Bu yazılımın (ZoneAlarm olabilir) izinlerini açın.

ping çalışıyorsa:
dos ekranından
telnet boşluk not ettiğiniz IP numarası bosluk not ettiğiniz port numarasını yazın. Karşı server bağlantı kabul ediyorsa "ben serverim hoş geldiniz" der.

Kolay Gelsin
Kullanıcı avatarı
quasi
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen quasi »

Şafak kardeşim,

Peki bu işlemin benzerini internet üzerindeki başka bir bilgisaya rile yapabilirmiyim... :oops:
Quasi Infinity
in Denizli
Kullanıcı avatarı
safak
Şafak EBESEK
İletişim:

Mesaj gönderen safak »

TCPIP protokolunu kullandığınz ağlarda yapabilirsiniz. İster internet ister intranet olsun farketmez. Önemli olan sizi ve karşı tarafı tanıtan bir ip numarası olması..

Kolay Gelsin.
Kullanıcı avatarı
webaytek
Üye

Re: Servera dosya kaydetme

Mesaj gönderen webaytek »

Bu konuda bir soru soracaktım ama önce birşey dikkatimi çekti...
Eğer bu durum bir arkadaşımızı veya bizi üzecek bir hale gelirse ben şimdiden özür dilemek isterim... ama forumun hayrına bir durum olacağı kanaatindeyim...
Bu sayfaya girdiğim anda bir kullanıcı avatarı için site şifre - kullanıcı adı istemekte... Admin'e veya Mod.lara duyrulur...

Durumu şöyle özetlemem gerekirse...
Windows kullanıyorum. TELNET programı üzerinden uzaktaki bir gatewayde sorgulama yapılması ve bu sorgu sonuçlarının şifrelenip geri çağırılması gerekiyor.
GATEWAY/ROUTER IP'si sabit. Benim IP'm sabit. şimdilik test aşamasındayım. Uygulama aşamasındaki Client IP'si sabit olmayabilir.
nasıl cmd kullanırken dir > c:\asd.txt dediğimizde ">" bize ekrana bastırılacak yazıyı txt olarak dosyaya yazdırmamıza yarıyorsa bana telnet üzerinde yapılan bir sorgunun (örneğin ps komutunun) çıktısının ufak bir filtreleme ve şifreleme ardından ftp.bilmemne.com:2005/query gibi portu 21 olmayan bir başka bilgisayara kaydedilmesi gerekmekte...
telnette
ps > c:\asd.txt doğal olarak çalışmıyor. çünkü bağlantığım şey bir PC değil GATEWAY/ROUTER.
benim derdim şuan telnet'in komut çıktısının dosyaya veya FTP'ye alınıp alınamadığını sormak,
alınamıyorsa da yazacağım bir terminal yazılımında bu özelliği koymak istesem nasıl bir bilgiye sahip olarak yola çıkmam gerektiğini bilmek...
bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
Not: İşletim sistemi kesinlikle Windows XP veya üzeri (Linux değil), terminal yazılımı olarak: telnet şartı yok, ADSL kullanılacak (Dial-up değil).