DBEdit lerin boş olarak açılması..

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
serkan
Üye

DBEdit lerin boş olarak açılması..

Mesaj gönderen serkan »

Başlık saçma oldu ama idare edin...
benim problemim dbedit kullanılan forumlarda proje ilk açıldığında dbedit lerin değeri son kayıdı gösteriyor.benim amacım formun boş olarak açılması ama dbeditlerin içine bilgi girdikten sonra normal kaydı yapabilmek.table kapalıyken dbeditler boş olarak program açılıyor ama bilgi girişi yapılmıyor.bunun bir çözümü varmı yardım lütfen...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

formu açılırken tablo kapalı olsun böylece dbEdit'lerde boş olur. Ekle isimli bir buton koy ve kullanıcı bu butona basınca Table1.Append; komutunu ver, böylece kullanıcı bilgileri girer, daha sonra kaydedersin.

Kolay gelsin.
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

Hocam o yöntemide biliyorum ama olmaz..birincisi kullanıcılarda DOS tan gelen bir alışkanlık var onun için veri girişine başlamadan önce bir tuşa basmak itici geliyor kullanıcıya.anlaşılan delphi de bunun pratik bir çözümü yok.bence büyük eksiklik...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

dur hocam hemen Delphi'ye yüklenme :lol:

O zaman Append komutunu verip, formu o şekilde aç. Hem tüm DBEdit vs. boş olur, hem de direk veri girme olayına geçer kullanıcı.

Kolay gelsin.
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

yok hocam delphi iyidir hoştur ama eksiklikleride yok değil hani.dediğiniz gibi de yapmıştım birşey gözünüzden kaçmış.append komutuyla form açıldığında tablo ya boş bir satır ekleniyor.ya kullanıcı formu açtıktan sonra
bilgi girişi yapmaktan vazgeçerse...ondan sonra programı tekrar açıp kayıt girdiğinde kayıtlar arasında boş satırlar oluyor.dbgridde listeleme yapıldığında boş satırlar can sıkıcı oluyor.bunun çözümü varmı..
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Hocam tabii ki de eksikleri vardır. Neticede insan yapımı. Ama emin olki problemlerim %95 i programcıdan kaynaklanıyor. Hatayı önce kendinde aramalısın, ben öyle yapıyorum. Delphi'ye yükleyip sıyrılmak iyi değil :wink:

formun OnClose olayına kontrol koyarak, kullanıcı kaydetmemiş ise, kaydı iptal et.

if Table1.State in [dsInsert] then //kayıt ekleme modundaysa
Table1.Cancel; //kaydı iptal et.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mehmet_turecan_cakmak
Üye
İletişim:

dbedit

Mesaj gönderen mehmet_turecan_cakmak »

serkan hocam sana bir çift lafım var :lol: formun onshow olayına table1.insert yaz mustafa hocamında dediği gibi hem kullanıcı direk bilgi girişine geçer hem de istediğin gibi dbedit ler boş gözükür

iyi çalışmlar...