cxgrid için uygulanan filtre

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mustafasoy
Üye
İletişim:

cxgrid için uygulanan filtre

Mesaj gönderen mustafasoy »

selam , cxdbpivotgrid için kolon bazında filtre uygulandığında veriler oldukça güzel filtreleniyor ancak bu verileri excele gönderdiğimde
kaynak olarak dataseti verdiğimden tüm veriler gönderilmiş oluyor
datasete uygulanan filter özelliği ile pivotgride uygulanan filtreyi nasıl konuşturabilirim

yazarken biryandanda düşündükçe çokta mantıklı gelmiyor eğer anlık olarak filtre uygulanırsa pivotgridde yaptığın filtreleme geri gelmeyecektir en azından filtered false olmadığı sürece
bu durumda excele gönder denildiğinde pivotgridde uygulanan filtreleri tespit ederek datasete filter olarak gönderilmesi ve sonrasında excele gönderilmesi gerekir sanki.
http://www.mustafasoy.com.tr
Nasıl ki Soru sorarak öğrendiyseniz , öğrendiklerinizi cevap vererek öğretiniz.
Kullanıcı avatarı
tuna
Üye

Re: cxgrid için uygulanan filtre

Mesaj gönderen tuna »

export parametrelerinde seçenek vardı yanlış hatırlamıyorsam. Oradan true false yaparak çözebilirsiniz.
Lisanslı kullanılıyorsanız ticket açabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

Merhabalar ,
Object Inspector da görünmez ancak Runtime da aşağıda ki gibi "AutoDataSetFilter" özelliğini TRUE yaparsanız Pivod a uygulanan filtreyi bağladığınız dataaset e de otomatik uygular.

Kod: Tümünü seç

SizinPivodGridAdi.DataController.Filter.AutoDataSetFilter := True;
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
Kullanıcı avatarı
mustafasoy
Üye
İletişim:

volkan bey dediğinizi denemiştim ancak şimdi konu başlığına baktığımda yanlış yazdığımı farkettim
dbpivotgrid için uygulamaya çalışıyorum cxgrid için dediğiniz şekilde filtreleyerek excele gönderiyor
ancak pivotgrid işin içine girdiğine tüm kayıtları gönderiyor
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

MErhabalar ,
eğer DevExpress in kendi Excel Export unu kullanıyorsanız, bir test yaptım filtre uyguladığımda da ekranda ne görüyorsam onu Excele attı, eğer "cxExportPivotGridToExcel" metodunu kullanmıyorsanız onu kullanarak olayı hızlıca çözebililirsiniz ,eğer bu metodu kullandığınız halde filresiz Excel e atıyorsa kullandığınız sürümle ilgili bir sorun olabilir.
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
Kullanıcı avatarı
mustafasoy
Üye
İletişim:

kusura bakmayın çok eksik anlattığımın farkına vardım tekrar okuyunca , tahmin ederek çözmeye çalışıyorsunuz ,
devexpressin excele gönderim yöntemini kullanmıyorum, scexcel componentini kullanıyorum
cxExportPivotGridToXLSX('Rapor.XLSX', cxDBPivotGrid1); bu şekilde gönderim yaptığımda dediğiniz gibi gördüğünü atıyor
pivot kullanmamdaki amac çok fazla kayıt üzerinde filtrelemeler yapılıyor (yaklaşık 1 milyon satır) ve elde edilen sonuçları excele atılması talep ediliyor kullanıcılar pivot üzerinden filtreleme yaptıktan sonra ortaya 300 - 500 satır elde ediliyor bunu excele göndererek üzerinde oynamak istiyorlar
haliyle filtrleme yapmadan excele gönderdiğimde 1 milyon satır oluyor hem göndermek zaman alıyor hemde analiz yapmak..
prefilter buttonu ile kullanıcı filtre girebiliyor yapılan filtrelemelerin filtertext ini yakalayarak datasetin filterine yazarak filtered:=true yaparsam çözülecek gibi görünüyor , biraz daha incelemek gerekecek , ilginiz için teşekkürler.