Spectrum

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Spectrum

Mesaj gönderen brs »

İyi günler;

Projedemi xe7 ile yapıyorum ve Spectrum.Draw kullanıyorum, uses'e spectrum_vis eklememe rağmen run sırasında Spectrum.Draw hata veriyor ama kabul etmiyor bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim...

Spectrum.Draw(PaintBox1.Canvas.Handle, FFData, 1, 1);
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Spectrum

Mesaj gönderen thelvaci »

Ne gibi bir hata aldığınızı bilmeden, arkadaşlarımızın size bir fikir verebilmesi ve çözüme yönlendirebilmesi pek mümkün görünmüyor sevgili arkadaşım.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Herhangi bir hata kodu yok...

Resim
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

IDE'nin alt kısmında messages penceresinde Error başlığı altında hata hakkında bilgi yer alır.
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Hatayı paylarsanız yardımcı olmaya çalışalım.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

brs yazdı:Herhangi bir hata kodu yok...

Resim
Programlama ile hobi olarak mı ilgileniyorsunuz ?
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Kısmen evet...
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Bu durumda kendinize başka bir hobi bulmanız hem sizin için hem de yazdığınız uygulamaları kullanacaklar için faydalı olabilir. Sizi "eleştirdiğim" için imzanıza göre "bilmeyen" olacağım ama; bir hata durumunda çıkan hatayı da görmüyor ve bu zamana kadar ilerleyebiliyor iseniz şaşkınlığımı ve konu hakkındaki düşüncemi paylaşmanın "dost acı söyler" olarak değerlendirilmesini umarak yazma ihtiyacı hissettim gerçektende.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Eleştiriniz için teşekkür ederim hobiden olsa yapmaya devam edeceğim,

Sizin gibi değerli bir üstadın eleştiriyle yaptığı kadar teşvik edici olmasını bekledim..., saygılarımla....
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Bu arada ben delphi ne kursta neden okulda eğitimini aldım, internetten video ve kodları inceleyerek ve değerli üstatlarımın yardımıyla bir şeyler öğrendim, belki siz ve sizin kadar değerli üstatlarımızın bilgi ve birikimine hiçbir zaman gelemeyecek olabilirim, sorularım sizlere basit de gelse benim için son derece gurur verici bir şey daha öğrenmiş oldum...
Lord_Ares
Üye

Mesaj gönderen Lord_Ares »

Brs sanırım create etmiyorsun ondan olabilir. En üstteki uses kısmına ilgili pas dosyalarını ekle

Kod: Tümünü seç

bass_simple, bass_simple_fx, spectrum_vis,channel_vis, sfx_vis
sonra public kısmında

public
    { Public declarations }
    b: TBassSimpleFX;
    sp: TSpectrum;
    orta_vis: TChannel_vis;

// formun creat kısmında

b:=TBassSimpleFX.Create(Handle);
  b.OnEndPlay:=BassEndPlay;
  b.OnPlay:=BassPlay;
  b.OnTitleChange:=BassTitle;
  b.OnFree:=BassFree;

sp:=TSpectrum.Create(b,Panel_Eko);

orta_vis:=TChannel_vis.Create(b,Panel_Vis);

Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Lord_Ares yazdı:Brs sanırım create etmiyorsun ondan olabilir. En üstteki uses kısmına ilgili pas dosyalarını ekle

bass_simple, bass_simple_fx, spectrum_vis,channel_vis, sfx_vis
sonra public kısmında

public
    { Public declarations }
    b: TBassSimpleFX;
    sp: TSpectrum;
    orta_vis: TChannel_vis;

// formun creat kısmında

b:=TBassSimpleFX.Create(Handle);
  b.OnEndPlay:=BassEndPlay;
  b.OnPlay:=BassPlay;
  b.OnTitleChange:=BassTitle;
  b.OnFree:=BassFree;

sp:=TSpectrum.Create(b,Panel_Eko);

orta_vis:=TChannel_vis.Create(b,Panel_Vis);

Eklemiştim ve tekrar ekledim hocam, resimde görüldüğü gibi, thelvaci keyfimi kaçırdı :D

Resim
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Sevgili arkadaşlar, benim eleştirilerim kişisel değil ki. Ayrıca dikkate alanlar için yapıcı dahi kabul edilebilir. Bir zamanlar bana da acemice sorularımdan ötürü; işkence eden, help'e bakmadan niye yanıma geliyorsun diye alaya alan bir abim vardı. Sağolsun, ilk zamanlar ona kızardım ama onun sayesinde pek çok şey öğrendim.

Bu tarz hataları yapan sevgili arkadaşlarım, ben bu tarz şeylere pek anlam veremiyorum. Velevki bu bir hobi olsun; insan hobisini keyif aldığı için yapar, keyif aldığı hususta da hobisine ilgi gösterir; hobisi hakkında herşeyi öğrenmeye çalışır.

Sizin mihenk noktanız yanlış cidden. Temelleri öğrenmeden ilerlemek işte ben bu cesareti belki de umarsamazlığı, vurdumduymazlığı anlayamıyorum. Bu emeklemeden koşmaya benziyor. Böyle bir şey mümkün değil. Kendinize eziyet etmekten başka ne sağlayabilir ki böyle bir durum.

Herşeyin bir merhalesi vardır, insanı hedefe o merhalelerden geçerken elde ettiği tecrübe götürür zaten. Lütfen temelleri öğrenmeden, yaptığınız işe saygı duymadan ilerlemeyin. Bakın lütfen diyorum...

Siz hobi için yaptığınızı ifade ettiğiniz için daha kırıcı yazmak gelmiyor içimden. Bir de işine gerekli saygıyı göstermeden, özenli davranmadan ilerlemeye çalışıp; ortaya çıkan prematüre ürünü satmaya çalışanlar.. İşte onlar için söyleyebilecek hiç bir şey bulamıyorum.

Her meslek herkes için değildir gerçekten. İnsanlar mutlu oldukları işi yapmalı; bir insan mutlu olduğu işi yapıyor ise kişiye o bir iş olarak gelmeyecek ve kendini işinde geliştirebilecek ve herkese faydalı olabilecektir zaten.

Bir de şu şekilde düşünmeye çalışsak sizce nasıl olur: "Ölümcül bir rahatsızlığımız olsa ve bu rahatsızlığımızdan kurtulmak için çok riskli bir ameliyat olmamız gerekse, işini sevmeyen özensiz davranan bilgisinden şüphe ettiğiniz bir doktorun neşterinin altına yatarmıydık ?". Çok sevdiğiniz bir yakınınızı, tıbbın temellerinden haberi olmayan kendisini geliştirmeyi hiç sevmeyen ama buna rağmen çeşitli sebepler ile yüksek bir mertebeye gelen birisine emanet edebilirmiydiniz gerçekten de ? Yada savaş alanında komuta etme zeka ve kararlılığından yoksun, askeri taktiklerden bihaber birisinin emri ile ölüme gidermiydiniz ?

Belki biraz egzajere ettiğimi düşünebilirsiniz ama ben bu örnekler ile bir fark görmüyorum gerçekten de.

Programlama neden farklı olsun ? Herneyse, umarım sizin görmek istediğiniz olumlu eleştiriyi satırlarımın arasında bulabilmişsinizdir.

Saygılar...
Lord_Ares
Üye

Mesaj gönderen Lord_Ares »

İyide güzel hoşta, deneyimleriniz fikirleriniz olabilir fakat bunları kırıcı şekilde yansıtmanız sizce ne kadar doğru bilemedim. Burası bir paylaşım formu cevap vermemiz için kimse bizleri zorlamıyor. Tamam temeller yanlış atılıyor, yanlış başlangıçları göstermek, ima etmek için iğneliyor olabilirsiniz , bizlerde bunun altında kötü niyet aramıyoruz ama sizlerde mazur görün ki buraya azar işitmeye küçük görülmeye gelmiyoruz. Birşey öğretebilmek, yol göstermek adına insanların küçültülerek kırılmasını kendi adıma doğru bulmuyorum. Sizlerde bizleri mazur görün affedin ama burada bir tek siz bu kadar sert ve küçümser bir dille eleştiride bulunduğunuzu görüyorum. Oysa sizin kendi sayfanızdaki, yorumlarınız da kimseyi bu şekil eleştirdiğinizi kızdığınız görmedim. Ben sizi yanlış mı anlıyorum acaba ? Anlıyorsam da özür dilerim. Bunu sizi eleştirmek, veya tepki göstermek için yazmıyorum. Sadece sizin gibi konuya vakıf birinin biz acemi programcılara bu kadar sert olmanızı anlamaya çalışıyorum. Şu yukarıda geçen kırıcı diyalog yerine arkadaşımıza ufak bir yönlendirme olacak bilgi veya fikir sunmanız daha güzel olmaz mıydı ?

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Tuğrul Bey'in bu formdaki ve kendi web sayfasındaki makaleleri ile bir çok yazılımcı arkadaşımıza ilham verdiği aşikardır.
Kendisi güzel bir örnek vermiş;
thelvaci yazdı:Sevgili arkadaşlar, benim eleştirilerim kişisel değil ki. Ayrıca dikkate alanlar için yapıcı dahi kabul edilebilir. Bir zamanlar bana da acemice sorularımdan ötürü; işkence eden, help'e bakmadan niye yanıma geliyorsun diye alaya alan bir abim vardı. Sağolsun, ilk zamanlar ona kızardım ama onun sayesinde pek çok şey öğrendim.
Aynı konuları zamanında ben de yaşadım ve bugün geldiğim noktaya baktığımda geçmişte "bu işi gerçekten bilmiyormuşum" diyebilirim.
Bir çoğumuz açık kaynaklardan bulduğumuz kodları projelerimizde doğrudan kullanıyoruz. Kod çalışıyorsa tamam, sıkıntı yok. Yeni bir ihtiyaçta tekrar bir açık kaynak arayışına gidiyoruz. Bu durum hep böyle gidiyor.

"Bana balık verme, balık tutmayı öğret." (Çin Atasözü) (Bu sözü açıklamaya gerek yok sanırım.)

Avrupa, Çin, Rusya'ya baktığımızda Orta okul 1. sınıftan itibaren yazılım dersleri başlıyor ve Lise son sınıfa kadar devam ediyor. Bu işin özü (algoritma ve OOP) öğretiliyor. (Bu arada Rusya tüm öğrencileri için Akademik Delphi Lisansları satın alıyor. )

Tuğrul Beyin de belirttiği gibi belkide bir başlangıç noktası seçmelisiniz. Aslında bu konu kişisel bazda değil, devletçe el atılması gereken bir konu. Bu kapsamda ilk adımları atılmış gibi görünüyor. 5. Sınıf ders kitaplarından birini adı; "Bilgi İletişim Teknolojileri ve Yazılım". Bu dikkatimi çekti. İçeriğine baktım, son 20-25 sayfasında algoritma ve akış diyagramları anlatılmış ve görsel tasarımla kod yazmadan bu işin temeli anlatılmış. Biz de diğer devletlerde olduğu gibi geçte olsa bu işin önemini anladık.
Bir anda bütün konulara hakim olmak maalesef mümkün olmuyor. Uzun zaman ve emek istiyor. Bize düşen de çok çalışmak, yılmamak, boş zamanlarımızdan fedakarlık yaparak biraz daha işin özüne doğru odaklanmaktır.

Ben Tuğrul Bey'in iyi niyetine inanıyorum. Bu formda bir çok arkadaşa klavuzluk etmiş, yardımcı olmuş ve yol göstermiştir.

Sizin de kırılmamanızı ve daha çok azimlenmenizi isterim.