Spectrum

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Re: Spectrum

Mesaj gönderen hido »

Tuğrul bey' Kişiye balık tutmayı öğretmiyor daha çok kişiyi aşalıyor,

Tuğrul bey yazılımı siz nereden öğrendiniz, doğuştan bu yeteneğe sahip olamayacağınıza göre geçmişte sizin hocalarınızın size yapmış olduğu kötü davranışları sizde tecrübesiz arkadaşlara yapıyorsunuz.
İnsanları kırmak yerine daha yapıcı olmanızı beklerdim, sizin için anladığım kadarıyla bu pek mümkün değil ki benzer bir durumda da banada yalan yanlış "iftira" attınız...

Bu arada hayatımda görüp görebileceğim en saçma bir örnek vermişsiniz...

"Ölümcül bir rahatsızlığımız olsa ve bu rahatsızlığımızdan kurtulmak için çok riskli bir ameliyat olmamız gerekse, işini sevmeyen özensiz davranan bilgisinden şüphe ettiğiniz bir doktorun neşterinin altına yatarmıydık ?".

Doktorun amaliyat edeceği bir hasta için bunu yazılımla ilgili soruya nasıl örnek olarak verebiliyorsunuz...

Bu saldırgan davranışlarızı gözden geçiriniz...
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

Yine "doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar" atasözümüz hayat bulmuş. Ne kadar mükemmel insanlarız ki; asla eleştirilmeyi kaldıramıyoruz değil mi ? Kalp kırdığım ifade edilmiş, niyetim bu değil yapılan işe saygı gösterilmesi gerektiğini izah etmek ama; farklı anlaşılıyor ise ben ne yapabilirim bilemiyorum.

Kalp kıran, aşağılayan bir insan olsa idim; şu forumda çok fazla bu tarz mesajlarıma şahit olabilirdiniz. Bolca malzeme mevcut burada bunu yapabilecek bir karakter için. Kim ne der ise desin; ben asla o tarz bir insan değilim.
hido yazdı:Tuğrul bey' Kişiye balık tutmayı öğretmiyor daha çok kişiyi aşalıyor,

Tuğrul bey yazılımı siz nereden öğrendiniz, doğuştan bu yeteneğe sahip olamayacağınıza göre geçmişte sizin hocalarınızın size yapmış olduğu kötü davranışları sizde tecrübesiz arkadaşlara yapıyorsunuz.
İnsanları kırmak yerine daha yapıcı olmanızı beklerdim, sizin için anladığım kadarıyla bu pek mümkün değil ki benzer bir durumda da banada yalan yanlış "iftira" attınız...

Bu arada hayatımda görüp görebileceğim en saçma bir örnek vermişsiniz...

"Ölümcül bir rahatsızlığımız olsa ve bu rahatsızlığımızdan kurtulmak için çok riskli bir ameliyat olmamız gerekse, işini sevmeyen özensiz davranan bilgisinden şüphe ettiğiniz bir doktorun neşterinin altına yatarmıydık ?".

Doktorun amaliyat edeceği bir hasta için bunu yazılımla ilgili soruya nasıl örnek olarak verebiliyorsunuz...

Bu saldırgan davranışlarızı gözden geçiriniz...
Bu mesaja ise eleştiri demek çok hafif kalır, burada hakaret ve iftira var. Benim insanlara balık tutmayı öğretmediğimi söylüyorsunuz ya; attığınız bu iftira için Allah müstehakınızı versin diyeyim başka da bir şey dememe gerek yok. Ben 1998 yılından beri bildiklerimi insanlarla paylaşmaya gayret eden birisiyim, bir eleştiri yapacaksanız daha sağlam dayanaklarınız olsun.

Emeklemeyi öğrenmeden bir atlet olmaya çalıştığınız için sizlere yöneltilen eleştirileri aşağılamak olarak görüyor iseniz ne diyeyim, biraz daha olgunlaşmaya ve tecrübe kazanmaya ihtiyacınız var demektir bu durumda.

Evet yazılımı elbette anne karnında öğrenmedim, acemilik zamanlarım oldu; hâla da pek çok konuda acemiyimdir. Bilmediklerimi ve bildiklerimi bilirim. Ama asla, hiç bir zaman sizler gibi işime saygısızlık etmedim. Sizler o zamanları bilirmisiniz bilmem ama ben programlamayı Türkiye'de internetin dial-up olduğu zamanlarda, internette hiç bir kaynak yok iken, türkçe kitaplar hiç yokken, ingilizce programlama kitapları için bir maaşımız yetmez iken, kendi çabam ile tüm help'i okuyarak, helpteki tüm metodları deneyerek, her bir sınıf için örnekler yaparak ve yaptıklarımdan anladıklarımı çok kalın bir deftere yazarak öğrendim.

Peki sizler ne yapıyorsunuz ? Daha veri tiplerini, kapladıkları alanları, pointer'ın ne olduğunu, sınıfın ne olduğunu bilmeden proje yazmaya çalışıyorsunuz. Ben de sürekli diyorum ki; kendiniz de dahil hiç kimseye faydanız olmaz.! Bu söylemler sizleri üzüyorsa, aşağılandığınızı hissediyor iseniz benim yapacak bir şeyim yok; bunu ancak kendiniz düzeltebilirsiniz.

Görmüyorsunuz yada anlamıyorsunuz belki ama; ben araştırmacı olan öğrenmeye azimli olan insanlara elimden gelen her türlü desteği veririm; ama araştırmayı kendisine zul gören, öğrenmekten imtina eden insanlara tepki gösteriyorum, bu da onların iyiliği için. Kimbilir ne zaman beni anlayacaksınız Allah bilir.

Bu arada iftira büyük bir günahtır; kime ne zaman iftira atmışım belirtirseniz ben de öğreneyim gerekir ise yanıtını vereyim; aksi taktirde müfteri olursunuz.

Son olarak verdiğim örnekleri anlayamamışsınız; o örnekler her meslek erbabının yaptığı işi sevmesi, ona saygı duymasını vurgulamaya çalışıyor. Programlama ile ilgisini kuramamış iseniz; bu durumda sizin analiz ve algoritma yeteneklerinden özellikle de OOP yeteneğinden bihaber olduğunuzu da belirtmem gerekir.

Bir dahaki yanıtınız daha az çocuksu olsun lütfen.

Yazı ile birşeyleri anlatabilmek bir yere kadar; nasip olur da şu grup toplantısı olur ise ve siz ve sizin gibi benim için negatif düşünen arkadaşlarım/kardeşlerim de toplantıya iştirak eder ise; bu eleştirel yaklaşımlarınızı yüzüme de söylemenizi isterim. Eminim o durumda birbirimizi daha iyi anlayabilecek gerçek hayat örnekleri sunabileceğiz...
ikra
Üye

Mesaj gönderen ikra »

thelvaci yazdı: Yazı ile birşeyleri anlatabilmek bir yere kadar; nasip olur da şu grup toplantısı olur ise ve siz ve sizin gibi benim için negatif düşünen arkadaşlarım/kardeşlerim de toplantıya iştirak eder ise; bu eleştirel yaklaşımlarınızı yüzüme de söylemenizi isterim. Eminim o durumda birbirimizi daha iyi anlayabilecek gerçek hayat örnekleri sunabileceğiz...
Sonucu degistirmeyecek tartismalardan kacinmayi kendime ilke edinmis biri olarak konuya müdahil olmak istemiyorum aslinda, fakat nefsime yenik düsüp bir örnek vermeden gecemeyecegim.

Bu forumda gecmiste en nefret ettigim insan @Freeman idi. Ham misim. Fark etmemisim. Zamanla forumda piserek bazi seylerin farkinda olmaya basladim. Su an en sevdigim insanlardan biridir @Freeman. (Büyügüm dür, ellerinden öperim)

Zamanla insanlar hamliklarini üzerlerinden atip pismeye basladikca tugrul abinin cirpinislarinin farkina varacaktir.
Bu arada yas farkimiz fazla olmasada, bana karsi yapmis oldugu büyüklügünden ve ögrettiklerinden ötürü kiymetli tugrul agabeyimin de ellerinden öpüyorum.

Ilm'den daha degerli birsey görmedim.

Cok eski bir kitapta okumustum.
Ihtiyar bir adam genc bir cocugun eseginin ipinden tutmus, gencin önü sira cekip götürüyor.
Bunu gören biri vaziye anlam veremiyor ve ihtiyar adama soruyor.
-yahu koskoca adamsin, gencin esegini neden sen cekiyorsun?
cevap muhtesem...
-ondaki ilm cevherinin farkinda olsaydin, ipin diger ucundan da sen tutardin.

ilk emri oku olan din'in mensublariyiz. dinlemek de okumak gibidir.

selâm ve duâ ile...
kıdemsiz üye
Kullanıcı avatarı
dogan
Üye

Mesaj gönderen dogan »

Kişi ister hobi olarak isterse meslek olarak yazılımla ilgilenebilir, bu kimseyi ilgilendirmez....

Tuğrul hoca biraz amacını aşmış, mutlaka iyi niyetli olabilir, brs arkadaşımız hobi olarak ilgilenmesi kimseyi hiç ilgilendirmez...
Forumda söylemek istediklerini genel olarak yazdığında diğer insanlarda ister istemez konuya müdahil olma hakkı doğuyor, bu neden dolayı Tuğrul arkadaşıma tavsiyem bu tür soruları özelden sorması daha doğru olur.

Bende hobi olarak yapıyorum BUDA HİÇ KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ....
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Verecek çok yanıt var ama; anlatabildiklerin karşıdakinin anlayabildiği kadardır kelamı icabı daha fazla devam etmeyeceğim.
Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

Hobi veya uğraşı, yapılması gerekli veya zorunlu olmayan kişinin kendi mesleği dahilinde veya farklı meslek türüne giren genellikle boşta kalan zamanları değerlendirme amacıyla yapılan yetenek beceri geliştirici oyalayıcı iş fiil faaliyetlerinin bütününe verilen genel adlandırma.
Müdahil olmak istemezdim fakat bir noktada duramıyor insan doğası gereği.

Yukarıdada yazdığı gibi hobi boş zaman değerlendirmek için yapılan faailet. burada bu işi meslek olarak yapan birçok kişi var, hobi olarak yapıpta, gece yatağında mışıl mışıl uyurlarken bu işe kendini adamış severek yapan kişiler zamanında mum ışığı altında kitaplardan birşeyler öğrenmeye çalışıyorlardı. Bu işi meslek olarak ta yapıyor olabilirsiniz farketmez fakat burada tecrübe sahibi olan kişilere lütfen saygımız olsun,buna bende dahil. eleştiri yapılmamalı demiyorum, eleştiri tabikide yapılabilir ama bununda bir üslubu olmalı.

Temel bilgileri öğrenmeden uygulama geliştirmeye çalışıyoruz. Sorunumuzun cevabını buradan bulsak ta bilginin kalıcı olması adına hiçbir faydası yok.
1. 2. 3. 4. Sınıfı okumadan bir çocuğu direk 5. Sınıftan başlatmaktan farkı yok bu olayın. Burada bunu ifade etmek istiyorlar. Amacımız karşımızdakini lafla ezmek, küçük düşürmek olmamalı.

Rabbim herkese zihin açıklığı versin ve nefsimizin kırıcı arzularından korusun.
İyi çalışmalar. :wink:
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Arkadaşlar konuyu uzatmayalım, kimseyi ilgilendirmez benim delphiyi hobi olarak veya ticari amaçla ilgileniyor "olmam-ız".
Nereden biliyorsunuz benim mışıl, mışıl uyuduğumu geceleri sabaha kadar delphi ile ilgili bir çok araştırma yapıyorum...
Okuldan aldığın eğitim veya hobi olarak yapıyor olmam beni hiç ilgilendirmiyor, benimde delphi ile hobi olarak ilgileniyor olmam seni hiç ilgilendirmez.

Tuğrul bey bakın istemeden de olsa konu nereden nereye geldi insanları gereksiz bir tartışmanın içine soktunuz lütfen yorumlarınızı kendinize saklayınız bu davranışınızı en kısa sürede gözden geçirmemizi tavsiye ederim...

Saygılarımla....
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Yazmayayım diyorum illa yazdırıyorsunuz arkadaşlar. Davranışımda gözden geçirilecek ne var yahu ! Bence sizler verilmeye çalışılan mesajları algılamaya çalışmalı ve kendiniz için faydalı bir şeyler bulma gayretinde olmalısınız. Yoksa ister hobi ister meslek olarak olsun; kod yazdığı ortamda verilen hata'nın bir mesaj penceresinde olduğunu farketmemek ve hata yok demek akıl kârı bir işmidir ?

Ayrıca dogan arkadaşıma da yanıt vereyim yeri gelmişken; soru soran ben değilim dolayısı ile özelden ne yazacağım ? Konuyu baştan aşağıya dikkatle okumanızı öneririm. Amaç insanları rencide etmek değil elbette ama eleştirilerden istifade etmemek, "hımm teşekkürler onu bilmiyordum" demek bu kadar mı zor.

Sizler hiç stackowerflow'a soru sordunuz mu ? Bu tarz sorular sorun ve gözlemleyin bakın ne yanıtlar alıyorsunuz.

Bana kalırsa arkadaşlarımız nefislerini bir gözden geçirsinler. Sizlerin nefsine ağır gelen gerçekler belki nefsine ağır gelmeyen başka kardeşlerimiz için faydalı olabilir. Bana kızıyor olmanızı pek umursamıyorum, yeterki kendinize, yaptığınız işe saygı duyun; bir şeyler katın kendinize bana kızgın kalsanız da olur.

Burada bir çok insan; temel bilgilerden yoksun bir şekilde ilerlemeye çalışıyor ve bir adam tüm tepkileri göğüsleyerek gerçekleri yüzünüze söylüyor. Vurdumduymaz birilerini arıyorsanız o ben değilim. Var ise bir hatam siz de hatamı ifade edersiniz kabul etmesini de bilecek erdemi gösteririm.

Sizlerden de aynı davranışı beklerim. Ben insanların suratına gülen ardlarından konuşan birisi değilim hiç de olmadım. Hatalı bir şey görür isem söylerim, bundan rahatsız oluyorsanız emin olun nefsinizin sesine kulak veriyorsunuz demektir. Hatanızı görmek istemiyor bunu kabullenmiyorsunuz demektir. Yoksa benim ne zorum yada derdim var ki; sizleri rencide etmeyi kendime vazife yapayım. Tek başıma 5-6 projeyi yazıyor ve yönetiyor; buna karşın sizleri gitmekte olduğunuz hatalı ve yanlış yollara karşı uyarmaya çalışıyorum.

Gösterdiğiniz tepkilere bakın, yazık.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Bu da bu forumda ve benzer işlevselliğe sahip forumlarda yazacağım son yorumum olacak.

Allah yollarınızı açık etsin, bildiğiniz gibi davranıp, nasıl arzu ediyorsanız yazılım dünyanıza o şekilde devam edebilirsiniz. Bundan sonra yazdığınız yorumlara yanıt veremeyeceğimi bildirir saygılarımı sunarım. Hakkını helal etmek isteyenlerden haklarını helal etmelerini istirham ediyorum. Benden yana bir hak var ise de herbirinize hakkımı helal ediyorum.

Kalın sağlıcakla...
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Mesaj gönderen hido »

Bugün hobi olarak yapıyor olabiliriz, bu demek değildir ki ileride bir mesleğimiz olmayacığı veya ek gelir olarak yapacağız anlamına gelmez...

Farkında değilsiniz belki ama forumda bir çok insan bu işi ikinci bir gelir kapısı olarak sürdürüyor, bu kişileride yazdıklarınızla rahatsız ediyorsunuz.
Açılan bir konuya cevap vermemek sizin en doğal hakkınız cevap verirkende karşınıdaki kişiyi rendice edemezsiniz.

Evet ben hiç (Sizler hiç stackowerflow'a soru sordunuz mu ?) soru sormadım, soru sormuş olsamda eminim ki kimse sizin gibi cevaplamazlar.

Bir ara Lazarus ile ilgilenmiştim, Lazarus forumda bir çok sorular sordum bir kaçtanesi cevapsız kaldı ama onlarca cevap aldım, hata bikeresinde biriyle sohbet ettiğimizde bana kendisinin balıkcı olduğunu ve şuanda norveçde denizde olduğunu internet bağlantısında sıkıntı yaşamasına rağmen sorularıma cevap verdi...

En azında insaları üzmemek adına açılan sorulara ya cevap vermeyin yada cevap vereceksenizde karşınıdaki kişinin bir insan olduğunu hatta daha fazla destek olmanız daha doğru olur...
Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

brs yazdı:Arkadaşlar konuyu uzatmayalım, kimseyi ilgilendirmez benim delphiyi hobi olarak veya ticari amaçla ilgileniyor "olmam-ız".
Nereden biliyorsunuz benim mışıl, mışıl uyuduğumu geceleri sabaha kadar delphi ile ilgili bir çok araştırma yapıyorum...
Okuldan aldığın eğitim veya hobi olarak yapıyor olmam beni hiç ilgilendirmiyor, benimde delphi ile hobi olarak ilgileniyor olmam seni hiç ilgilendirmez.

Tuğrul bey bakın istemeden de olsa konu nereden nereye geldi insanları gereksiz bir tartışmanın içine soktunuz lütfen yorumlarınızı kendinize saklayınız bu davranışınızı en kısa sürede gözden geçirmemizi tavsiye ederim...

Saygılarımla....
:bravo: :bravo:
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

thelvacı beyi püskürttünüz. Çok mutlu oldunuz. Ama bir derleme hatasındaki hata mesajını farkedemiyorsanız, bir soru sorarken program hata veriyor deyip hata mesajını yazmayı akıl edemiyorsanız ve üstüne üstlük bu durumu ateşli bir şekilde savunacak kadar gözünüz kapalıysa bence de başka bir hobi veya meslek seçmelisiniz.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

csunguray yazdı:thelvacı beyi püskürttünüz. Çok mutlu oldunuz. Ama bir derleme hatasındaki hata mesajını farkedemiyorsanız, bir soru sorarken program hata veriyor deyip hata mesajını yazmayı akıl edemiyorsanız ve üstüne üstlük bu durumu ateşli bir şekilde savunacak kadar gözünüz kapalıysa bence de başka bir hobi veya meslek seçmelisiniz.

Mesajımızı ilk önce okuyamadım, geçmiş zamanda sizi engellemişim isabet olmuş, Hobi olarak ilgileniyor olmam sizi hiç ilgilendirmez sanamı soracağım hobi seçerken, sen kendi işine bak.
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
Kullanıcı avatarı
Javs
Üye

Mesaj gönderen Javs »

thelvacı gibi üstadlar eline sopa alıp her hatamda kafama vursa birtek kelime etmem edemem. Yazıklar olsun diyecek başka birşey bulamıyorum.

Üstadın yazıları ile kendini geliştirecek ve kendine bir yol cizecek insanların vebali boynunuza olsun. Üstadı yanlış anlayıp olumsuz yorum yapanlara ben hakkımı helal etmiyorum.